Komisja Wenecka: Rozmowy w dobrej atmosferze, ale to nie oznacza, że jesteśmy zadowoleni z kształtu ustawy

Jak mówił na konferencji prasowej szef sekretariatu Komisji Weneckiej Thomas Markert:

„Rada Europy poprosiła nas, aby zbadać nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, czy spełnia ona uwagi zwarte w opinii Komisji Weneckiej z marca tego roku. Jak państwo wiecie, w tej opinii wyraziliśmy obawę, czy nowe regulacji pozwalają na sprawne działanie TK. Trybunał jest bardzo ważną instytucją w Polsce. Głównym naszym celem jest dowiedzenie się, czy nowa ustawa [z 22 lipca] pozwala trybunałowi na efektywne funkcjonowanie. Odbyliśmy dzisiaj wiele interesujących dyskusji na ten temat, a także o nieopublikowaniu wyroku TK z 11 sierpnia.”

Jak dodawał:

„Jesteśmy zadowoleni z tego jak spotkania zostały zorganizowane. Nasze dyskusje były otwarte i przyjacielskie. Będziemy mieli kolejne jutro. Ale to nie oznacza, że jesteśmy zadowoleni z samego kształtu ustawy [z 22 lipca]”

Markert odnosił się też do niezaplanowanego spotkania z opozycją:

„Odbyliśmy trzy spotkania w parlamencie – jedno w Senacie i dwa w Sejmie: z przedstawicielami większości i opozycji. Jest dla nas bardzo ważne, żeby wysłuchać wszystkich stron. Spodziewaliśmy się, że będziemy rozmawiać jednocześnie z partią rządzącą i opozycją, ale to zostało zmienione. Ale to jak spotkania są zorganizowane zależy już od władz państwa, do którego przyjeżdżamy”