Szydło: Nie pozwolę na to, żeby polskie górnictwo zostało zniszczone. Ale bez zmian i reform go nie uratujemy

Jak mówiła premier Beata Szydło w Jastrzębiu-Zdroju, na 36. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania NSZZ „Solidarność”:

„Trzeba mówić tutaj, w Jastrzębiu, o polskim górnictwie. Trzeba o tym mówić, bo od czasu, kiedy zmieniła się w Polsce sytuacja, kiedy mamy wolną Polskę od 1989 roku, tak naprawdę gdyby spojrzeć w ciągu tych 27 lat i zastanowić się, dlaczego dzisiaj musimy tak mocno walczyć o polskie górnictwo, dlaczego musimy borykać się z tymi trudnościami. Mi o górnictwie nie trzeba przypominać. Los mojej rodziny jest związany z górnictwem. Wychowałam się, patrząc na szyby górnicze. Do dzisiaj z domu, z okna widzę szyby i nigdy nie dopuszczę i nie pozwolę na to, żeby polskie górnictwo zostało zniszczone. Ale trzeba powiedzieć sobie jasno, że czas, kiedy na górnictwie bogacili się niektórzy, kiedy górnictwo było wykorzystywane, kiedy traciło polskie państwo, polskie górnictwo i górnicy, skończył się. Z tym kończymy. Potrzebne są zmiany i reformy. Wy wiecie doskonale, że jeżeli tych zmian i reform nie przeprowadzimy, to nie uratujemy polskiego górnictwa. Bo dzisiaj polskie górnictwo jest w solą oku również i wielu różnego rodzaju lobby w Europie i trzeba o tym pamiętać. My walczymy dzisiaj o to, żeby górnictwo przetrwało”

„Nasi poprzednicy nie rozmawiali z nami, nie siadali do stołu. My siadamy”

„Musimy walczyć o polskie górnictwo ze względu na bezpieczeństwo energetyczne i na niezależność energetyczną Polski. I będziemy to robili konsekwentnie tak, jak do tej pory i będziemy rozmawiać. Bo nasi poprzednicy nie rozmawiali z nami, nie siadali z wami do stołu. My siadamy i mówimy o tym, że potrzebne są wspólne decyzje dot. rozwoju górnictwa. Przyszłość polskiego górnictwa to nasza wspólna odpowiedzialność, rządu, górników, związkowych zawodowych, samorządu i będziemy podejmować takie działania i decyzje, które będą prowadziły do tego, że polskie górnictwo będzie się rozwijało, będzie przyszłościowe, nowoczesne i konkurencyjne”