Petru: Morawiecki jeździ po Polsce i opowiada o swoim planie. My chcemy powiedzieć o realnym planie rozwoju gospodarki

Jak mówił Ryszard Petru na konferencji prasowej pod gmachem Ministerstwa Rozwoju:

„Wicepremier Morawiecki jeździ po Polsce i opowiada o swoim planie. Ale my chcielibyśmy powiedzieć, na czym powinien polegać realny plan rozwoju gospodarki, który sprawi, że Polska z kraju który jest podwykonawcą stanie się krajem, który zleca innym wykonywanie pewnych usług. W wyścigu konkurencyjnym na świecie chodzi o to, by samemu wymyślać, a nie być podwykonawcą tych, którzy zgarniają całą śmietankę”

Jak powiedział, są trzy elementy takiego planu.

„Po pierwsze przedsiębiorczość, po drugie wsparcie dla nauki i biznesu, po trzecie – istotne odchudzenie administracji i jej znaczne usprawnienie. Zacznę od przedsiębiorczości: Podstawą wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich 25 lat były małe i średnie firmy. Tym firmom cały czas dokładane są nowe ciężary. Tak było za poprzedniego i obecnego rządu. Proponujemy obniżkę składek ZUS dla najmniejszych firm. Niestety propozycje, które wychodzą m.i z tego resortu idą w innym kierunku. Media informują, że rozważana jest podwyżka składek na ZUS. Proponujemy też obniżkę podatku CIT i PIT, wprowadzenie podstawowej zasady: „Co nie jest zabronione, jest dozwolone””

Jak dodał:


„Punkt drugi to powiązanie nauki z biznesem. Nie poprzez dolewanie pieniędzy do państwowych firm, jak mówi Morawiecki. Proponujemy ulgi podatkowe na wdrażanie inwestycji. Chcemy też wprowadzenia ułatwień i uproszczeń w procedurach patentowych, wzrost nakładów na naukę. Trzecia rzecz to realne odchudzenie administracji.