Live

Kania: Widzę niepokojące zmiany w TVP. Są ludzie związani z Polsatem, TVN i Giertychem

Kania: Widzę niepokojące zmiany w TVP. Są ludzie związani z Polsatem, TVN i Giertychem

Jak mówiła Dorota Kania na antenie TV Republika:

„To właśnie „Gazeta Polska” w czerwcu poświęcił TVP kilka artykułów. Pisałam o tym razem z kolegami, że prezes Kurski realizuje wymyśloną przez siebie reformę. Jak ona będzie wyglądała, to będzie można ją ocenić po jakimś czasie. Ale chcę zauważyć, że nie chciałabym się kierować tym, co myśli jedna grupa czy druga publicystów prawicowych, tylko tak, jak została powołana Rada Mediów Narodowych – czyli te media mają być narodu, Polaków. Jeżdżąc na spotkanie z czytelnikami widzę, że było bardzo duże rozczarowanie tym, co robi TVP. To nie tak, że zmienił się rząd, opcja polityczna i wszystko jest w porządku. Te zmiany, które były w telewizji, według mnie nie do końca są dobre. Jest dużo osób, które są ze starego systemu. W dalszym ciągu pracuje tam Sławomir Zieliński, jeden z najwierniejszych ludzi Roberta Kwiatkowskiego, określany jako jego żołnierz, figurujący w aktach IPN jako TW. Są ludzie związani z LPR lub wręcz z Romanem Giertychem. Oni awansują i wystarczy zobaczyć przegląd nazwisk. Dlaczego pan Galimski pracuje w programie informacyjnym i jest bodaj prawnikiem, a jednocześnie pracuje w mediach kierowanych przez Jana Pińskiego, wrogich PiS-owi?”

Widzę niepokojące zmiany w telewizji. Są ludzie związani z Polsatem, z TVN. Mamy zatrudnianych ludzi związanych z Giertychem – dodała Kania, krytykując ponadto władze TVP za brak planu.

Lichocka: Być może publicyści, mieniący się prawicowymi, popełniają – nie po raz pierwszy – błąd wynikający z niewiedzy

Lichocka: Być może publicyści, mieniący się prawicowymi, popełniają – nie po raz pierwszy – błąd wynikający z niewiedzy

Być może koledzy publicyści, którzy mienią się prawicowymi, nie po raz pierwszy popełniają pewien błąd wynikający z niewiedzy – mówiła Joanna Lichocka w TV Republika. Jak dodała posłanka PiS:

„Być może wynika to [komentarze] z niezrozumienia tego, do czego została powołana Rada Mediów Narodowych. Ustawa o RMN nie nakłada na radę bardzo wiele różnych obowiązków. Ona ma mniej zadań niż KRRiT. Ale właśnie pierwszym, najważniejszym zadaniem rady jest wybranie w otwartych konkursach, w sposób demokratyczny, zarządów mediów publicznych i my po prostu realizujemy zadanie wynikające wprost z ustawy”

Lichocka: Kurski może wystartować w konkursie i go wygrać, bo może być po prostu najlepszy

Lichocka: Kurski może wystartować w konkursie i go wygrać, bo może być po prostu najlepszy

Jak mówiła Joanna Lichocka w TV Republika:

„Przyjęliśmy uchwałę, że Jacek Kurski będzie pełnił rolę prezesa do momentu rozstrzygnięcia konkursu. Kurski może wystartować w konkursie i może go też wygrać, bo może być po prostu najlepszy, ale wtedy będzie miał inną pozycje jako prezes mediów narodowych, a i Rada Mediów Narodowych będzie mogła z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: to nasz prezes. Myśmy to zapowiadali i to realizujemy. Niezwłocznie”

Raport Zespołu Ekspertów ds. TK opublikowany. Zawiera m.in. krytykę opinii Komisji Weneckiej

Raport ekspertów Zespołu ds. TK opublikowany. Zawiera m.in. krytykę opinii Komisji Weneckiej

Na stronach Sejmu pojawił się 82-stronicowy raport Zespołu Ekspertów ds. TK. Zawiera m.in krytykę opinii Komisji Weneckiej. Jak czytamy:

„Opinia Komisji Weneckiej, oprócz wielu cennych wypowiedzi, zawiera jednak również argumentacje trudne do zaaprobowania, zawierające błędy inferencyjne, Komisja Wenecka przyznała dosłownie w swej Opinii, że „nie jest łatwo ustalić, dlaczego nowelizacja z dnia 22 grudnia 2015 r. ma być działaniem naprawczym w odniesieniu do niekonstytucyjnych działań poprzedniej większości”. To oznacza, że: (a) Komisja przyznaje, że działania poprzedniej większości były niekonstytucyjne, oraz (b) nie jest jej łatwo ustalić (precyzyjniej ujmując: wyjaśnić), dlaczego nowelizacja grudniowa „ma być działaniem naprawczym”. By wykazać, że Komisja sięgnęła także po argumenty spoza puli rzeczowych uzasadnień, warto wskazać takie jak: (1) manipulacje informacjami albo braki informacyjne (pominięcie albo bagatelizowanie konkretnych faktów), skutkiem czego w Opinii pojawiły się opisy i oceny sytuacji faktycznej i prawnej zawierające pomyłki i błędy; (2) pomijanie albo bagatelizowanie głębokich kulturowych, politycznych i historycznych źródeł problemów Trybunału Konstytucyjnego, skutkiem czego w Opinii
pojawiają się błędne opisy i oceny sytuacji faktycznej i prawnej; (3) chwyty erystyczne (nieuprawnione analogie, semantyczne pułapki, manipulacyjne zmiany poziomów argumentacji i manipulacje we wnioskowaniach, wreszcie fałszywe generalizacje), skutkiem czego autorzy Opinii próbowali przekonywać do określonych tez i postulatów, naruszając
zasady rzeczowych uzasadnień i wyjaśnień;

Zespół rekomenduje m.in. zgłoszenie kandydatów na TK przez 15 posłów, wybieranie ich większością 3/5 (w pierwszej kolejności, gdyby to się nie udało, to w 2. kroku działałaby większość zwykła) oraz wprowadzenie kodeksu etyki dla sędziów TK.

Waszczykowski: Czujemy się oszukani. Komisja Wenecka podeszła wobec nas skrajnie jednostronnie, przyjęła jedną narrację

Waszczykowski: Czujemy się oszukani. Komisja Wenecka podeszła wobec nas skrajnie jednostronnie, przyjęła jedną narrację

Uczyniliśmy pewien gest na początku tego roku i czujemy się oszukani. Komisja Wenecka podeszła skrajnie jednostronnie wobec nas, przyjęła tylko jedną narrację i jej raport jest skrajnie nieobiektywny, ale końcowy wniosek uznaliśmy – mówił Witold Waszczykowski w „Dziś wieczorem” TVP Info. Jak przyznał, rząd nie będzie zwracał się drugi raz do Komisji Weneckiej.

Waszczykowski: Papież nie wypomniał nam Trybunału. Być może dlatego niektóre media są tak rozczarowane

Waszczykowski: Papież nie wypomniał nam Trybunału. Być może dlatego niektóre media są tak rozczarowane

Jak mówił Witold Waszczykowski w „Dziś wieczorem” TVP Info:

„Pytała pani, dlaczego nas krytykują, była taka niechętna podstawa wśród niektórych mediów. M.in. może dlatego, że papież Franciszek nie odniósł się do braku rzekomej demokracji w Polsce, że nie wypomniał nam TK, a wręcz przeciwnie. Mówił, że Polska jest wspaniałym krajem, ma wielką historię. To być może problem dlaczego lewicowe-liberalne media są tak rozczarowane, że nie dołączył do specyficznego chóru, który nas piętnuje i jednostronnie rozlicza”

Waszczykowski: Chodziło o przekazanie wiedzy i wrażliwości Ojcu Świętemu, że my będziemy domagać się prawdy o Smoleńsku

Waszczykowski: Chodziło o przekazanie wiedzy i wrażliwości Ojcu Świętemu, że będziemy domagać się prawdy o Smoleńsku

Jak mówił Witold Waszczykowski w „Dziś wieczorem” TVP Info:

„Jako politycy PiS narzuciliśmy sobie obowiązek, od wielu, wielu lat, że będziemy odnosić się do tej katastrofy [smoleńskiej] na forach międzynarodowych. Uważamy, że ta katastrofa nie miała takiego przebiegu, jak opisują to oficjalne raporty – zarówno rosyjski, i jak i polski. To zostało częściowo wykazane na podstawie komisji sejmowej Antoniego Macierewicza. M.in. to mówił szef MON papieżowi. Chodziło o pewną wrażliwość, przekazanie pewnej wiedzy, wrażliwości Ojcu Świętemu, że my będziemy w dalszym ciągu drążyć tę kwestię i domagać się prawdy, żeby o tym pamiętał, wiedział, a jeśli może, to wsparł nas w jakichś rozmowach i przypominał o tym innym politykom światowym, z którymi będzie się spotykał”

Projekt ustawy frankowej skierowany do Sejmu

Projekt ustawy frankowej skierowany do Sejmu

Zaprezentowany dzisiaj projekt tzw. ustawy frankowej – czyli tak naprawdę projekt ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki – został skierowany do Sejmu i opublikowany na stronie Kancelarii Prezydenta. Można go zobaczyć tutaj.

Jutro Senat zajmie się obniżeniem CIT-u dla małych podatników

Jutro Senat zajmie się obniżeniem CIT-u dla małych podatników

W środę rozpoczyna się ostatnie posiedzenie izby wyższej przed wakacyjną przerwą. Senatorowie zajmą się m.in. uchwaloną dwa tygodnie temu ustawą zakładającą obniżenie CIT z 19 do 15% dla tzw. małych podatników. To jedno z zapowiedzi premier Szydło z expose. Posiedzenie w sumie potrwa 3 dni. Kolejne odbędzie się dopiero 21-22 września.

Kurski ma pełnić obowiązki szefa TVP do października

Kurski ma pełnić obowiązki szefa TVP do października

Odwołany dzisiaj prezes TVP Jacek Kurski będzie pełnił obowiązki szef Telewizji Polskiej do 15 października – podaje portal niezalezna.pl.

Karnowski krytykuje dymisję Kurskiego, Semka – możliwą nominację dla Raczyńskiej

Karnowski krytykuje dymisję Kurskiego, Semka – możliwą nominację dla Raczyńskiej

Jacka Kurskiego na fotelu prezesa TVP najprawdopodobniej zastąpi Małgorzata Raczyńska. Tę decyzję skrytykowało już część konserwatywnych mediów. Michał Karnowski na wPolityce.pl napisał, że dymisja Kurskiego „to błędna i szkodliwa decyzja”, bo należy mu się raczej nagroda, niż dymisja:

„Rada Mediów Narodowych w mojej ocenie zgrzeszyła tu pochopnością osądu i decyzji. To nie jest poważny i racjonalny sposób działania, a metoda, która powoduje tylko rozchybotanie struktury. Inaczej mówiąc: dzięki Radzie Mediów Narodowych miał być powszechny abonament, a będzie kolejne zamieszanie”

Możliwą nominację dla Raczyńskiej skrytykował z kolei Piotr Semka.

„Brzmi jak reklama kosmetyków” – w PO nie wszystkim podoba się robocze hasło nowego programu

„Brzmi jak reklama kosmetyków” – w PO nie wszystkim podoba się robocze hasło nowego programu

Lena Kolarska-Bobińska na Twitterze krytykuje robocze hasło nowego programu PO „Zasługujesz na więcej”, które dzisiaj ogłosił Grzegorz Schetyna.