Live

Premier Szydło spotkała się z pielgrzymami na ŚDM w Krakowie

Premier Szydło spotkała się z pielgrzymami na ŚDM w Krakowie

Po uroczystościach na Wawelu premier Beata Szydło spotkała się z pielgrzymami na ŚDM w Krakowie. Szefowa rządu przespacerowała się ulicą Grodzką.

Spacer i spotkanie nie było planowany wcześniej.

Gowin: Troska o uchodźców to co innego niż otwieranie granic dla tych, którzy nie akceptują zasad naszej kultury

Gowin: Troska o uchodźców to co innego niż otwieranie granic dla tych, którzy nie akceptują zasad naszej kultury

Czym innym jest troska o uchodźców, a czym innym otwieranie granic Polski dla tych, którzy nie tylko nie chcą akceptować zasad naszej kultury, ale chcą ją zniszczyć, a być może także zabijać – mówił Jarosław Gowin w TVN24. Jak stwierdził:

„Trzeba odróżnić uchodźców – a więc prześladowanych chrześcijan czy jazydów – od tych, którzy szukają w Europie nie bezpieczeństwa dla siebie i swoich najbliższych, tylko szukają lepszych warunków życia”

My, politycy jesteśmy od tego, aby odczytywać słowa czy to Ewangelii, czy w tym wypadku słowa Ojca Świętego w konkretnym kontekście. Musimy je przekładać na zadania, które powierzyli nam obywatele. Takim podstawowym zadaniem w Polsce jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom – dodał wicepremier i minister nauki.

PAD: Jeżeli ktoś będzie chciał do nas przyjechać, zostanie przyjęty. Nie zgadzamy się na to, żeby siłą sprowadzano ludzi do Polski

PAD: Jeżeli ktoś będzie chciał do nas przyjechać, zostanie przyjęty. Nie zgadzamy się na to, żeby siłą sprowadzano ludzi do Polski

Mówiłem papieżowi o sytuacji w Polsce, o tym, jaka jest sytuacja rodzin, o polityce prorodzinnej, która jest realizowana. Rozmawialiśmy o ŚDM. Cieszył się, że przyjechało wielu pielgrzymów – mówił na briefingu w Krakowie Andrzej Duda. Jak mówił dalej, pytany o słowa papieża dot. migracji:

„W ogóle nie rozmawialiśmy o tym. Każdy słyszał to, co powiedział Ojciec Święty, a mogę powiedzieć to, co zawsze. My jesteśmy krajem, który jest oparty na wartościach i nie odmawiamy pomocy nikomu. Jeżeli ktoś będzie chciał do nas przyjechać, zwłaszcza, jeżeli jest uchodźcą i ucieka przed wojną, zostanie z całą pewnością przyjęty. Natomiast nie zgadzamy się na to, żeby siłą sprowadzano ludzi do Polski, żeby zmuszano ich do tego, żeby przebywali, bo są wolnymi ludźmi. Mają prawo wybrać miejsce. Jeżeli ktoś wybierze Polskę, to tę pomoc otrzyma”

Papież Franciszek: Potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od głodu i wojen

Papież Franciszek: Potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od głodu i wojen

Jak mówił papież Franciszek w trakcie swojego przemówienia na Wawelu:

„Świadomość przebytej drogi i radość z powodu osiągniętych celów dają siłę i pokój wewnętrzny, aby sprostać wymogom chwili obecnej. Aby procesy decyzyjne obejmowały godność każdej osoby. Obejmuje to każdy rodzaj działania: środowisk, gospodarki i zarządzanie skomplikowanym procesem migracyjnym. Aby zidentyfikować przyczyny imigracji z Polski ułatwiając powrót osobom, które chcą wrócić. Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od głodu i wojen. Solidarność z osobami pozbawionymi praw podstawowych, w tym możliwościami wyznawania swojej wiary. Równocześnie należy zabiegać o współpracę i koordynację na poziomie międzynarodowym w celu rozwiązania konfliktów, które zmuszają tak wielu ludzi do opuszczania swoich domów. Chodzi o to, by ulżyć ich cierpieniom, inteligentnie, stale działać na rzecz pokoju”

Jak dodał:

„Życie musi być zawsze przyjęte i chronione od poczęcia aż do naturalnej śmierci, i wszyscy jesteśmy powołani, aby je szanować i troszczyć się o nie. Z drugiej strony do zadań państwa, Kościoła i społeczeństwa należy towarzyszenie i konkretna pomoc wszystkim, którzy znajdują się w sytuacji poważnej trudności, aby dziecko nigdy nie było postrzegane jako ciężar, lecz jako dar, a osoby najsłabsze i najuboższe nigdy nie były pozostawiane samym sobie”

PAD: Patrząc na obecny świat, chciałoby się znów wołać: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Ale nie tylko polskiej, ale całej

PAD: Patrząc na obecny świat, chciałoby się znów wołać: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Ale nie tylko polskiej, ale całej

Jak mówił Andrzej Duda w Krakowie, na spotkaniu z papieżem Franciszkiem:

„To dla mnie niezwykły zaszczyt i radość, że mogę przywitać Ojca Świętego w imieniu RP, wszystkich moich rodaków, gości, nasze młodzieży, która przybyła tutaj, na spotkanie z Ojcem Świętym, że mogę przywitać na polskiej ziemi, w Krakowie, na tej wspaniałej, niebywałej uczcie duchowej, święcie wielkiej radości, jaką są SDM. To dla nas, Polaków niezwykłe, wielkie wydarzenie – radości, serca, ale przede wszystkim ducha, odbywa się w tym mieście. Mieście świętego Jana Pawła II. W Krakowie, historycznej stolicy Polski, w Krakowie, który był miastem polskich królów. Na Wawelu, na którym tylu królów, bohaterów naszego narodu, wielkich Polaków, wielkich przywódców znalazło miejsce swojego wiecznego spoczynku. Przy katedrze, na Zamku Królewskim – w miejscu, które dla Polaków jest miejscem świętym, symbolem wielkiej historii Polski, symbolem wielokrotnego odrodzenia narodu, jego siły, która od 1050 lat płynie z wiary chrześcijańskiej. Cieszę się ogromnie Ojcze Święty, że to spotkanie odbywa się w mieście wielkiego Polaka, jakim był Jan Paweł II”

Patrząc na obecny świat, chciałoby się znów wołać: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Ale nie tylko polskiej. Całej ziemi. Tak bardzo ona dzisiaj potrzebuje wartości, wiary, dobra, czyli tego, co wasza świątobliwość ze sobą niesie. Młodzi ludzie i my wszyscy Polacy jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że jesteś między nami i czekamy na twoje słowo – mówił prezydent do papieża Franciszka.

Nowoczesna z apelem do PAD o prewencyjne skierowanie nowej ustawy o TK do Trybunału

Nowoczesna z apelem do PAD o prewencyjne skierowanie nowej ustawy o TK do Trybunału

Jak powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie wicemarszałek Barbara Dolniak:

„Nowoczesna zwraca się do prezydenta z prośbą o prewencyjne skierowanie nowej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, przed jej podpisaniem, celem sprawdzenia jej zgodności z Konstytucją. Nowa ustawa zawiera bowiem rozstrzygnięcia, które naruszają prawo i pozostają w sprzeczności do zaleceń Komisji Europejskiej, co z resztą KE dziś potwierdziła”

Schetyna: KE nie dała się nabrać polityce PiS-u. Po podpisaniu ustawy o TK, natychmiast zgłosimy ją do Trybunału

Schetyna: KE nie dała się nabrać polityce PiS-u. Po podpisaniu ustawy o TK, natychmiast zgłosimy ją do Trybunału

Jak mówił Grzegorz Schetyna na konferencji w Sejmie:

„Odczuwamy deja vu, bo po raz kolejny ostrzegamy, że polski rząd, prezydent, politycy PiS powinni wyciągać wnioski i prowadzić odpowiedzialną politykę, nie narażając naszego kraju na skutki i konsekwencje swoich niemądrych działań, łamania prawa, Konstytucji. Po raz kolejny przechodzimy do następnego etapu. Te sygnały, ten sygnał jest bardzo konkretny i bardzo twardy, te sygnały z Brukseli. KE nie dała się nabrać polityce PiS-u, całemu temu festiwalowi pisania nowej ustawy. Więcej, dodaje także i pokazuje inne ustawy, które łamią prawo, pokazują, że praworządność w Polsce jest tylko z nazwy. Cały system funkcjonowania państwa PiS jest niezgodny z prawem i Konstytucją. Dlatego powtarzamy: eskalacja takich zachowań będzie w dalszym ciągu uderzać w reputację naszego kraju i w dobrą o nim opinię. My po podpisaniu tej ustawy przez prezydenta, natychmiast zgłosimy ją do TK”

Jak dodał Rafał Trzaskowski:

„Przyspieszenie tej procedury pokazuje, że KE bardzo krytycznie ocenia dialog z polskim rządem. Gdyby oceniała go w sposób pozytywny, to prawdopodobnie dałaby polskiemu rządowi więcej czasu. Żarty się niestety kończą, bo jeżeli w 3 miesiące te rekomendacje nie zostaną wcielone w życie, jeżeli nie zostaną potraktowane poważne, to możemy mieć do czynienia z inicjacją art. 7, czyli wnioskiem KE o to, żeby rozpocząć całą procedurę, a to by było bardzo źle, bo na końcu tej procedury są sankcje”

MSZ odpowiada na decyzję KE: To naraża Komisję na utratę autorytetu

MSZ odpowiada na decyzję KE: To naraża Komisję na utratę autorytetu

MSZ zareagowało na decyzję KE o uruchomieniu kolejnego etapu procedury ochrony praworządności. Jak czytamy w oświadczeniu:

„W związku z dzisiejszą decyzją Komisji Europejskiej informujemy, że działania KE podjęte przed wejściem w życie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym są zdecydowanie przedwczesne. Narażają KE na utratę autorytetu, koniecznego do pełnienia opisanych w traktatach funkcji. Wzbudza to po stronie Rządu RP pytania o przestrzeganie przez KE zasady lojalnej współpracy z rządami Państw Członkowskich, o której mowa w art. 4.3 TFUE.

Przechodząca ostatnie fazy procesu legislacyjnego ustawa o Trybunale Konstytucyjnym ma wprowadzić w życie liczne rozwiązania ustrojowe, które są całkowicie zgodne z europejskimi standardami funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego, w tym z szeregiem zaleceń Komisji Weneckiej. Polskie władze są zdeterminowane, by przywrócić stabilne podstawy funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego”

Timmermans: KE zaleca publikację i wykonanie wyroków TK, respektowanie opinii Komisji Weneckiej. Termin: Trzy miesiące

Timmermans: KE rekomenduje publikację wyroków TK, respektowanie opinii Komisji Weneckiej. Termin: Trzy miesiące

Jak powiedział wiceszef Komisji Europejskiej na konferencji prasowej w Brukseli:

„Zdecydowaliśmy o wydaniu rekomendacji ws. zasady praworządności. To zasada to jeden z filarów Unii. Nowa ustawa nie likwiduje zagrożenia dla rządów prawa w Polsce. Dostrzegamy, że niektóre zmiany idą w dobrym kierunku, zwł. pozbycie się zasady 2/3. Ale kluczowe sprawy pozostają nierozwiązane. Nowe problematyczne zapisy zostają wprowadzone. KE podjęła następne kroki w ramach zasady ochrony praworządności”

Jak dodał:

„KE rekomenduje publikację wyroków TK, w tym wyroku marcowego. Przyszłe wyroki TK powinny być publikowane automatycznie. Reforma prawa dot. Trybunału powinna respektować wyroki TK i opinię Komisji Weneckiej”

Jaki dla 300 i RDC: System dozoru elektronicznego więźniów został odbudowany

Jaki dla 300 i RDC: System dozoru elektronicznego więźniów został odbudowany

– Jesteśmy resortem z największą liczbą ustaw, a jeśli nie, to na pewno jesteśmy w czołówce – stwierdził dziś w audycji 300POLITYKI w Polskim Radiu RDC wiceminister sprawiedliwości.

Patryk Jaki dodawał:

„Mogę się pochwalić, akurat dzisiaj dostałem nowe dane (…) Dokręcenie śruby spowodowało, że prawie 1000 więźniów więcej pracuje od momentu, od kiedy przyszedłem do resortu. Mamy sukcesy. Tak samo, jeśli chodzi o system dozoru elektronicznego – który praktycznie był zniszczony. Dziś mogę powiedzieć, tego jeszcze nigdzie nie mówiłem, że ten system został odbudowany”

Jaki dla 300 i RDC: Tusk jest zaangażowany w działanie elit europejskich, które chcą dokuczyć polskiemu państwu

Jaki dla 300 i RDC: Tusk jest zaangażowany w działanie elit europejskich, które chcą dokuczyć polskiemu państwu

Jak przekonywał w rozmowie z 300POLITYKĄ i RDC wiceminister sprawiedliwości:

„Donald Tusk ma wielkie wpływy w elitach europejskich, i chodzi o to, by najbardziej dokuczyć PiS-owi. Nie mam wątpliwości, że Tusk jest zaangażowany w działanie elit, instytucji europejskich [przeciwko PiS]. Według nich demokracja w Polsce jest tylko wtedy, kiedy rządzi Platforma (…) PO i Nowoczesna cieszą się, że mogą dokuczyć własnemu państwu (…) Butnym elitom europejskim ludziom wystawiają dziś czerwoną kartkę”

– Kiedy za rządów używano służb do tłumienia dziennikarzy, to wszystko było „w porządku” – dodawał wiceminister sprawiedliwości.

Jaki dla 300 i RDC: KE zamiast zająć się napływem islamskiej zarazy, uznała, że w Polsce jest gorzej niż w Turcji

Jaki dla 300 i RDC: KE zamiast zająć się napływem islamskiej zarazy, uznała, że w Polsce jest gorzej niż w Turcji

– Zamiast zająć się napływem islamskiej zarazy, zajmują się stanem praworządności w Polsce. Elity europejskie uznały, że w Polsce jest gorzej niż w Turcji. Przecież Turcja jest członkiem Rady Europy, a Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy. To jest jeden wielki kabaret, groteska – mówił o postępowaniu instytucji europejskich w rozmowie z 300POLITYKĄ i RDC Patryk Jaki.