Live

Rząd nie zajmie jutro stanowiska do projektu PAD dot. obniżenia wieku emerytalnego

Rząd nie zajmie jutro stanowiska do projektu PAD dot. obniżenia wieku emerytalnego

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów miała zająć stanowisko do prezydenckiego projektu ustawy dot. obniżenia wieku emerytalnego do 60/65 lat, nad którym aktualnie trwają prace w Sejmie. Punkt ten w poniedziałek wieczorem został jednak wykreślony z porządku obrad.

2 tygodnie temu Komitet Stały przyjął pozytywną rekomendację, odrzucając propozycję Ministerstwa Finansów, by powiązać wiek emerytalny z długością okresu płacenia składek ZUS. Ostateczną decyzję będzie musiała podjąć Rada Ministrów. Niewykluczone, że minister finansów będzie dalej forsował swój pomysł, który mniej obciążyłby finanse państwa.

Staniszkis: Bardzo mocne słowa Obamy były ewenementem, skoro skrytykował gospodarza u niego samego

Staniszkis: Bardzo mocne słowa Obamy były ewenementem, skoro skrytykował gospodarza u niego samego

Jak mówiła dziś w „Kropce nad i” Jadwiga Staniszkis o słowach prezydenta Obamy o TK:

„To były bardzo mocne słowa, będące ewenementem, skoro powiedziało się to u gospodarza. Ale to nie było zaskoczenie, bo nieszanowanie prawa, czystki w mediach, paraliż Trybunału, to coś dla Amerykanów niezrozumiałego i szokującego (…) To, co robi prezydent Duda, jest dziecinne. A Jarosław Kaczyński nie rozumie, czym jest władza w UE, choćby proponując nowe traktaty”

Profesor chwaliła za to Antoniego Macierewicza:

„Jest bardzo dobrym ministrem obrony narodowej, przygotowuje nową infrastrukturę wojskową na wschodniej flance, jest bardzo dobrze przygotowany, chce opierać zbrojenia w Polsce o polski przemysł. choć szczyt NATO był sukcesem zbiorowym”

Sikorski: Amerykanie konsultowali z opozycją, czy przenosić sprawę rządów prawa i TK na bezpieczeństwo

Sikorski: Amerykanie konsultowali z opozycją, czy przenosić sprawę rządów prawa i TK na bezpieczeństwo

Amerykanie konsultowali – także z opozycją – czy przenosić sprawę rządów prawa i TK na sferę bezpieczeństwa. Wiem, że inni też prosili kategorycznie, żeby tego nie robić, bo interesy bezpieczeństwa Polski są ważniejsze niż to bezprawie, z którym mamy do czynienia. To wynik wielu lat pracy i szkoda, że szczyt, który powinien być naszym jednoznacznym sukcesem, ma taką rysę – mówił Radosław Sikorski w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.

Dopytywany, czy istniało zagrożenie, że Amerykanie powiedzą: uporządkujcie swoją demokrację, a dopiero potem zdecydujemy się tu przyjechać, były szef MSZ stwierdził:

„Chwała Bogu tego właśnie nie zrobili, także dzięki patriotycznemu stanowisku opozycji, bo to spraw znacznie ważniejsza, o to zabiegały kolejne rządy i wreszcie mamy początek obecności na tej wschodniej flance NATO i to rzecz dobra, a nie zła”

Petru: W tym tygodniu zgłosimy kilka ustaw ułatwiających życie przedsiębiorcom

Petru: W tym tygodniu zgłosimy kilka ustaw ułatwiających życie przedsiębiorcom

Jak mówił w „Gościu Wydarzeń” Ryszard Petru o sporze dot. TK:

„Ten spór będziemy prowadzić tak długo, jak będzie łamana konstytucja. Jeżeli będą sondaże spadały – to nieważne. Historia nas rozliczy. TK nie jest sposobem pozyskiwania [ludzi do idei]. W tym tygodniu zgłosimy kilka ustaw dla przedsiębiorców, które będą im ułatwiać życie. Z jednej trzeba proponować dobre rozwiązania dla Polski, z drugiej strony trzeba wytykać błędy rządzącym. Te dwa elementy muszą być równolegle. Ale są takie momenty, gdy trzeba być ponad podziałami. Np. słyszałem dziś wypowiedź prezes PiS o rzezi wołyńskiej, powiem szczerze, że mam bardzo podobny pogląd. Oby takich tematów było jak najwięcej, to jest też mój apel do PiS”

Sikorski: Prezesowi się pomieszało, bo artykuł był w NYT, a moja żona pracuje w konkurencyjnym WaPo

Sikorski: Prezesowi się pomieszało, bo artykuł był w NYT, a moja żona pracuje w konkurencyjnym WaPo

Jak mówił Radosław Sikorski w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24:

„Przyjęliśmy to z mieszanymi uczuciami [słowa Jarosława Kaczyńskiego w RZ], bo z jednej strony każdemu autorowi, historykowi, mojej żonie jest miło wiedzieć, że jej książki czyta osoba rządząca Polską, a mnie z kolei jest miło wiedzieć, że mam aż tak wpływową żonę. Prezes Kaczyński już uprzednio obwiniał moją małżonkę, że prezydent Duda nie dostał audiencji w Białym Domu. Życzę naszym konkurentom, żeby mieli u władzy tyle wpływów, które my rzekomo mamy, będąc osobami prywatnymi”

Prezesowi się chyba trochę pomieszało, bo ten artykuł był w „New York Times”, a moja żona pracuje w konkurencyjnym „Washington Post”. To nie to samo, a już takie domniemanie, że kontroluję przekaz głównych amerykańskich gazet, jest nadmiernym pochlebstwem – dodał były szef MSZ.

Jutro Błaszczak przedstawi projekt ustawy obniżającej emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB

Jutro Błaszczak przedstawi projekt ustawy obniżającej emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB

We wtorek o 10:30 szef MSWiA Mariusz Błaszczak przedstawi projekt ustawy obniżającej wysokość emerytur i rent byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL. Konferencja odbędzie się w siedzibie resortu.

RPO skarży do TK ustawę antyterrorystyczną. „Nieprecyzyjne zapisy, niekontrolowane uprawnienia służb”

RPO skarży do TK ustawę antyterrorystyczną. „Nieprecyzyjne zapisy, niekontrolowane uprawnienia służb”

W poniedziałek 11 lipca RPO zaskarżył ustawę antyterrorystyczną do TK. Jak czytam w informacji o uzasadnieniu:

„Ustawa antyterrorystyczna jest sprzeczna z Konstytucją, Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – 11 lipca Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. 100-stronicowy dokument Rzecznika przedstawia argumenty za ułomnością poszczególnych przepisów. Pokazuje, że choć ustawa miała szczytny cel – uporządkowanie przepisów i wzmocnienie bezpieczeństwa w kraju, to napisana została tak nieprecyzyjnie i ogólnie, że służby specjalne otrzymały ogromne i niekontrolowane uprawnienia, a ludzie nie mogą mieć pewności, że nie będą na tej podstawie ścigani. Ustawa nie pozwala bowiem zrozumieć np., o kim i z jakiego powodu można zbierać informacje, kogo i za co można aresztować, czy kiedy można odciąć internet”.

Więcej na stronie RPO.

W lipcu nowa opinia Komisji Weneckiej o TK

W lipcu opinia KW o nowej ustawie o TK

Nowa opinia KW o ustawie o TK pojawi się jeszcze w tym miesiącu.

Ustawa o TK wpłynęła do Senatu

Ustawa o TK wpłynęła do Senatu

Dzisiaj do izby wyższej parlamentu wpłynęła uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Ustawa ma już numer druku i – jak pisaliśmy na 300POLITYCE – senackie komisje zajmą się nią w czwartek, a sam Senat w następną środę.

Kaczyński w 73. rocznicę rzezi na Wołyniu: To było ludobójstwo. Chcę to mocno podkreślić

Kaczyński w 73. rocznicę rzezi na Wołyniu: To było ludobójstwo. Chcę to mocno podkreślić

Jak mówił Jarosław Kaczyński w 73. rocznicę rzezi na Wołyniu, po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej:

„11 lipca 1943 roku rozpoczęła się zaplanowana przez część dowództwa UPA ludobójcza operacja przeciwko polskim mieszkańcom Wołynia. To nieprawdopodobnie okrutna operacja, a zbrodnie, które tam popełniono są bez precedensu, jeśli chodzi o poziom okrucieństwa. Doszło do rzeczy naprawdę strasznych. Senat podjął w tej sprawie uchwałę – na najbliższym posiedzeniu podejmie także Sejm. W żadnym wypadku i nigdy nie możemy o tym zapominać. Nigdy nie może być tak, by tego rodzaju zbrodnia była pomijana, relatywizowana i określana jako coś mniej istotnego niż to, co wyraża słowo ludobójstwo.

„To było ludobójstwo. Chcę to mocno podkreślić. Ale chcę też przypomnieć tych Ukraińców, którzy w tym strasznym czasie bronili Polaków. Bardzo wielu z nich zapłaciło za to życie. Pamiętamy o nich, oddajemy im hołd. Wiem, że bardzo niedawno temu prezydent Ukrainy złożył tutaj wieniec. Mam nadzieję, że to dobra zapowiedź i mam nadzieję, że ukraińscy bohaterowie, którzy prowadzą dzisiaj heroiczną walkę w obronie swojego narodu będą nawiązywali do tradycji tych, którzy Polaków bronili, do tradycji sprawiedliwych, którzy w najgorszym, najbardziej przerażającym czasie potrafili ocalić to, co jest najważniejsze w człowieku – ludzką godność i empatię. To wszystko, co czyni nas ludźmi”

Petru: Przyjdzie czas na prawdziwy audyt rządów PiS, jestem w stanie to bardzo dobrze przeprowadzić

Petru: Przyjdzie czas na prawdziwy audyt rządów PiS, jestem w stanie to bardzo dobrze przeprowadzić

– Przyjdzie czas na prawdziwy audyt [rządów PiS], nie ad hoc, ustny, tylko wszystko będzie na papierze – rozliczone. To jestem w stanie bardzo dobrze przeprowadzić, ale najpierw niech pokażą, co umieją – stwierdził dziś na konferencji prasowej Ryszard Petru.

Petru: Szczyt NATO to sukces wszystkich Polaków, a nie jednego ministra obrony narodowej

Petru: Szczyt NATO to sukces wszystkich Polaków, a nie jednego ministra obrony narodowej

– Szczyt w Warszawie pokazał, że NATO jest zjednoczone. To sukces Polski, wszystkich Polaków, a nie jednego ministra obrony narodowej – mówił dziś na konferencji prasowej Ryszard Petru.

Lider Nowoczesnej stwierdził, iż „niezrozumiałe są dla niego wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który nawołuje do zmiany traktatów unijnych”. – Wypowiedzi premier Szydło, która kwestionuje siłę UE, pokazują, że mentalnie coraz bardziej wychodzimy z Unii. Osłabiamy tymi propozycjami Unię. Tego się w UE nie traktuje poważnie, możemy być przez to izolowani (…) Tego typu stwierdzenia są zupełnie absurdalne – mówił Petru.

Polityk nawiązał także do słów Baracka Obamy o TK. – To było jednoznaczne stwierdzenie, że rządy prawa, niezależne sądownictwo, media, są podstawą demokracji. Szkoda, że prezydent USA musiał o tym przypominać polskiemu prezydentowi. Andrzej Duda nie wiedział, jak zareagować. To poszło w świat i to bardzo źle.

Lider Nowoczesnej przekonywał, iż rządzący nie chcą rozmawiać z opozycją o kompromisie wokół TK.