Live

Miller: Jeżeli Tusk zdecydowałby się na kandydowanie na prezydenta, to na pewno będzie poważnym kandydatem

Miller: Jeżeli Tusk zdecydowałby się na kandydowanie na prezydenta, to na pewno będzie poważnym kandydatem

Jak mówił Leszek Miller w programie „Cztery strony” TVP Info:

„Plan Morawieckiego to ładne opakowanie, reklamówka, która jest pusta w środku. Co więcej, będzie coraz bardziej pusta, dlatego, że jeżeli Brexit stanie się faktem, to przecież ta składka, która wpływa od Londynu, a to jakieś 9 mld euro, te pieniądze znikną. Trzeba będzie poprawić budżet UE, ciąć wydatki, w tym również dla Polski. Oczywiście, że powinniśmy wejść do strefy euro. To prawdopodobnie pójdzie w tym kierunku, że strefa euro oprócz unii gospodarczej, która już jest, wzbogaci się o unię polityczną, prawdopodobnie z własnym budżetem, a być może z własnym parlamentem. Więc szkoda, że rządząca prawica przez 11 lat nie zrobiła nic”

Były premier był też pytany, kiedy PiS może stracić władzę:

„PiS straci władzę wtedy, kiedy przestanie być zapotrzebowanie na PiS. To, czy partia istnieje czy nie i ilu ma posłów, to zależy od zapotrzebowania społecznego. Odnoszę wrażenie, że raczej nic się w takim ujęciu nie dzieje, a te programy socjalne, społeczne – 500+, ale też konkretne zapowiedzi – to raczej będzie przysparzało zwolenników PiS-owi”

Miller mówił także o Donaldzie Tusku i jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki:

„Donald Tusk jest jedynym Polakiem, który ma coś do powiedzenia w kwestii dalszej przyszłości UE. Powinniśmy go traktować poważnie i korzystać z jego pośrednictwa, żeby uczestniczyć w poważnej debacie, a nie domagać się, żeby on ustąpił. To przecież strzał w stopę. Kiedyś byliśmy blisko, ale potem kontakt osłabł, ale uważam, że Tusk poczynił ogromne postępy. Pamiętam jego początek i teraz, to widać, jak dojrzał i stał się pełnowymiarowym politykiem. Nie wiem, czy Tusk wróci do krajowej polityki. Ktoś, kto zasmakuje w europejskiej polityce, patrzy na krajowe podwórko z lekkim dystansem i pewnie wzruszając ramionami. Wszystko zależy od tego, czy Tusk będzie miał jakieś propozycje po zakończeniu kadencji. Takie powroty bardzo rzadko się udają, raczej się nie udają. Tusk będzie o tym pamiętał. Jeżeli zdecydowałby się na kandydowanie na prezydenta, to na pewno będzie poważnym kandydatem. Ale nie wiem, czy krajowa polityka będzie go interesować”

Schetyna na posiedzeniu klubu PO: Temat sejmiku dolnośląskiego jest zamknięty

Schetyna na posiedzeniu klubu PO: Temat sejmiku dolnośląskiego jest zamknięty. Kopacz: Do sprawy trzeba wrócić

Wyjazdowe posiedzenie klubu PO we Wrocławiu dotyczyło głównie Brexitu i jego konsekwencji, ale w swoim przemówieniu wstępnym – jak relacjonują nam politycy uczestniczący w spotkaniu – poruszył sprawę koalicji na Dolnym Śląsku i sejmiku. Lider PO miał powiedzieć m.in. że „PO wróciła do koalicji na Dolnym Śląsku jest zamknięty. To nie było takie proste ani oczywiste”. Schetyna miał przyznać, że „były rozważane różne scenariusze”.

Była premier Ewa Kopacz miała później nawiązać do słów przewodniczącego. Jak wynika z relacji, Kopacz stwierdziła, ze widziała się wcześniej z członkami wrocławskiej PO i „uzyskała niepokojące informacje”. Kopacz miała dodać: „Po to organizujemy wyjazdowe posiedzenia klubu, by rozmawiać o różnych sprawach. Do tematu powinniśmy wrócić”.

To nawiązanie do rozmów Schetyny z PiS dotyczących próby odwołania marszałka Przybylskiego, o których pisaliśmy na 300POLITYKA.

W przyszłym tygodniu sejmowa komisja zajmie się wnioskiem o odwołanie Macierewicza

W przyszłym tygodniu sejmowa komisja zajmie się wnioskiem o odwołanie Macierewicza

Sejmowa komisja obrony narodowej w najbliższy wtorek zaopiniuje złożony przez PO wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza. Posiedzenie rozpocznie się o 8:00.

Teoretycznie wniosek może zostać rozpatrzony przez Sejm – i poddany pod głosowanie – na najbliższym, przyszłotygodniowym posiedzeniu, które rozpoczyna się także we wtorek.

„Wiele rodzin po raz pierwszy pojedzie na wspólne wakacje” – Szydło podsumowuje 500+ i zapowiada kolejne plusy

„Wiele rodzin po raz pierwszy pojedzie na wspólne wakacje” – Szydło podsumowuje 500+ i zapowiada kolejne plusy

Jak mówiła premier Beata Szydło na konferencji podsumowującej program Rodzina 500+:

„Podsumowujemy pierwszy etap wprowadzania programu 500+. Do dzisiaj rodziny mogą składać wnioski, ale pierwsze dane już są. Już wiemy, że ten program jest programem, który jest nie tylko społecznie akceptowany, ale jest programem, który zrobił bardzo dużo dobrego. Od początku rządu PiS postawiliśmy na rodzinę. Mówiłam, że to priorytet. Rodzina, dzieci to najlepsza inwestycja. To nie koszt, tylko inwestycja, która jest potrzebna polskiemu państwu. Zdecydowaliśmy się wprowadzić program, który po 1989 roku jest pierwszym kompleksowym programem wsparcia dla rodzin. To program, który czyni wielkie cuda, który pozwala na to, żeby wiele rodzin mogło rzeczywiście żyć na plus. Ten program, program 500+ spowodował, że życie rodzin zmieniło się w wielu przypadkach na plus. Dzisiaj już wielokrotnie mówiono, pokazywały się informacje, dzięki czemu rodziny mogą powiedzieć – w wielu miejscach, tam, gdzie do tej pory był problem z tym, żeby nawet zabezpieczyć środki w budżecie na codzienne potrzeby, nawet na zakupy żywnościowe – dzisiaj ten problem znika”

„Wiele rodzin po raz pierwszy pojedzie na wspólne wakacje”

„W wielu miejscach tam, gdzie jest duże bezrobocie, gdzie nie ma pracy, gdzie rodziny musiały kupować na tzw. zeszyt, te zeszyty znikają. Wiele rodzin w tym roku pojedzie na pierwsze wspólne wakacje. Wiele dzieci będzie miało możliwość rozpoczęcia w nowym roku nauki języków obcych, dodatkowych zajęć. Pewnie państwo słyszeliście o dzieciakach, który otrzymają własny rower czy komputer. To właśnie dzięki 500+. To program, który daje olbrzymie szanse i który daje ogromny impuls polskiej gospodarce, bo dzięki temu, że te pieniądze trafiają do polskich rodzin, one zostaną tutaj wydane, trafią w postaci podatków do budżetu, ale zasilą również polskich przedsiębiorców, punkty usługowe, handlowe. To kompleksowy program, który dopiero zaczyna to koło napędowe dobrego wzrostu gospodarczego, ale najważniejsze – godnego życia polskich rodzin”

„Będą kolejne plusy”

„Rodzina dla rządu PiS jest priorytetem. Pokazaliśmy, wprowadziliśmy w życie 500+. Teraz realizujemy Mieszkanie+, ale będą jeszcze kolejne plusy, bo uznaliśmy, że tym, co jest najważniejsze dla Polski, to właśnie wsparcie i inwestycja w polskie rodziny. To nasza przyszłość i jest świadomość w rządzie PiS, że trzeba inwestować w rodzinę”

Nowoczesna powołuje sieć ekspercką „Lepsza Polska”. „Nie chcemy stworzyć wizji Polski w PowerPoincie, ale wizję realną”

Nowoczesna powołuje sieć ekspercką „Lepsza Polska”. „Nie chcemy stworzyć wizji Polski w PowerPoincie, ale wizję realną”

Nowoczesna inauguruje działanie sieci eksperckiej „Lepsza Polska” w całym kraju, jej pierwszym zadaniem mają być konsultacje dotyczące programu partii. Jak mówiła na konferencji prasowej w Sejmie poseł Monika Rosa:

„Wierzymy, że prawo musi być tworzone dla ludzi, nie da się tego zrobić bez zaangażowania obywateli. Sieć składa się z profesjonalistów, z osób doświadczonych z rożnych dziedzin życia. To ponad 3,5 tysiąca osób w całym kraju. To jest ponad 20 zespołów eksperckich, które będą pracowały w trakcie wakacji i przez najbliższe 3,5 roku. Nie chcemy udawać, że konsultujemy nasze rozwiązania i nasz program: dlatego będziemy to robić w całej Polsce. My nie chcemy stworzyć wizji Polski w PowerPoincie, ale wizję realną, która przekona obywateli do tego, że Nowoczesna jest alternatywą dla starych partii i starych pomysłów”.

Jak mówił koordynator projektu, Paweł Rabiej:

„Podzieliliśmy te sieci tak, by w każdym z regionów Polski działali koordynatorzy regionalni. Są 23 obszary programowe, odpowiadające z grubsza komisjom sejmowym. Obecnie jej najważniejszym zdaniem jest konsultacja programu Nowoczesnej, programu „Nowoczesna Polska dla każdego”, który w tym tygodniu ogłosiliśmy”.

Adamczyk o Kaczyńskim: Nikt nie ma wątpliwości, że dalej będzie prezesem. Prowadzi państwo w dobrym kierunku

Adamczyk o Kaczyńskim: Nikt nie ma wątpliwości, że dalej będzie prezesem. Prowadzi państwo w dobrym kierunku

Jak mówił dziś w „Polityce przy Kawie” minister infrastruktury Andrzej Adamczyk o Jarosławie Kaczyńskim:

„Dziś mówi się o nim nie tylko jako o liderze, ale jako o kimś, kto genialnie rozumie otoczenie polityczne. I to wewnętrzne, i międzynarodowe. Tu nikt nie ma wątpliwości [że Kaczyński znów zostanie prezesem PiS]. Prezes prowadzi państwo w dobrym kierunku”

Kowalczyk o „prostym” obniżeniu wieku emerytalnego: Chcemy dotrzymywać słowa, o tym mówiła nasza deklaracja wyborcza

Kowalczyk o prostym obniżeniu wieku emerytalnego: Chcemy dotrzymywać słowa, o tym mówiła nasza deklaracja wyborcza

Jak mówił w Sygnałach Dnia minister Henryk Kowalczyk:

„Tak, potwierdzam taka decyzja Komitetu Stałego zapadała, jest pozytywna rekomendacja dla projektu prezydenckiego. Była propozycja resortu finansów powiązania ze stażem pracy, ale większość Komitetu zdecydowała się na proste obniżenie wieku. Były różne przyczyny. Chcemy dotrzymywać słowa. Nasza deklaracja wyborcza mówiła o prostym obniżeniu wieku bez dodatkowych warunków. To mówiła też premier Szydło w swoim expose. Są też względy praktyczne – udowodnienie stażu pracy na przełomie lat 80-tych i 90-tych będzie trudne, wiele zakładów wtedy upadło”

Jak dodał: „Rok wdrożeniowy to rok 2017. To dobre pytanie dla prezesa ZUS, ile potrzebuje czasu na wdrożenie systemu informatycznego. To będzie połowa 2017, nie można wykluczyć 1 stycznia 2018. To będzie zależało od ZUS”

Szymański o poparciu dla Tuska: Ta decyzja dopiero przed nami. Chcemy spokojnie podejść do spraw personalnych

Szymański o poparciu dla Tuska: Ta decyzja dopiero przed nami. Chcemy spokojnie podejść do spraw personalnych

Jak mówił w TVP Info Konrad Szymański o poparciu rządu dla Donald Tuska:

„Ta decyzja dopiero przed nami. My nie chcemy się koncentrować na jednej osobie. Chcemy do decyzji personalnych podejść spokojnie. Chcemy ocenić pracę Donalda Tuska w całej jego kadencji, ocenić też na tle alternatyw. Podejmiemy decyzję w sposób rozsądny i wyważony w momencie, gdy będzie ona do podjęcia. Dopiero na końcu drogi dyskusji o odpowiedzialności UE za napięcia między państwami członkowskimi a Unią są kwestie personalne. Najważniejsze jest to, by budować poczucie odpowiedzialności”

Bodnar: Nowy projekt ustawy o TK zmienia Trybunał w instytucję fasadową

Bodnar: Nowy projekt ustawy o TK zmienia Trybunał w instytucję fasadową

Jak mówi w poranku TOK FM Adam Bodnar o nowym projekcie ustawy o TK:

„Jest bardzo źle. To jest projekt, który miał uwzględniać to, co postulowali ludzie na ulicach. To jest projekt, który będzie powodował, że TK stanie się instytucją czysto fasadową. W wielu przypadkach będzie tak, że jeśli nawet coś się w tym TK będzie działo, to politycy mogą zdecydować, że [nie] będzie orzekania. Jest wiele takich mechanizmów, które umożliwiają takie działania prezydentowi i Prokuratorowi Generalnemu”

Szymański: Dajmy czas Brytyjczykom na stworzenie realistycznego scenariusza

Szymański: Dajmy czas Brytyjczykom na stworzenie realistycznego scenariusza

Jak mówił w TVP Info Konrad Szymański:

„Te 4 mln podpisów [za powtórnym referendum], to zapewne podpisy zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE. To niczego nie zmienia, to nie byłoby świadectwem powagi polityki brytyjskiej, byśmy teraz powtarzali ten akt [referendum]. Dajmy czas Brytyjczykom, aby stworzyli realistyczny [scenariusz wyjścia]- dziś wiele głosów z Londynu nie jest realistyczne. Np. oczekiwanie ze można uczestniczyć w jednolitym rynku ws. finansów, a już nie w przepływie osób”