Budka o zapisach nowej ustawy o TK: Prokurator Generalny będzie miał możliwość sparaliżowania prac TK.

Jak mówił na posiedzeniu sejmowej komisji Sprawiedliwości Borys Budka o art 26 nowej ustawy o TK:

„To jest spór merytoryczny prowadzony od początku tej kadencji. To jest nieprzewidziane przez Konstytucję uprawnienie dla Prezydenta i Prokuratora Generalnego do decydowania w jakim składzie będzie rozpatrywana sprawa w TK. To będzie prosty mechanizm. Organ władzy wykonawczej, jakim jest prezydent czy Prokurator generalny będzie mógł zmieniać skład rozpatrujący [sprawę]. Jeżeli zgłosi taki wniosek, to sprawę będzie musiał rozpatrywać pełen skład TK. A w konsekwencji, zmienia się również większość do orzeczenia o ewentualnej niekonstytucyjności. Co więcej, przewidziana jest możliwość sparaliżowania pracy przez niestawiennictwo Prokuratora Generalnego. Prokurator może, widząc taką sprawę: to ja żądam, by była rozpatrywana w pełnym składzie. A w dalszych przepisach mówicie, że stawiennictwo PG jest obowiązkowe. Tak naprawdę PG może zablokować orzecznictwo. To samo może zrobić prezydent, wpływając na skład”.

Budka wniósł poprawkę przywracającej składy orzekania z dotychczasowej ustawy. Poprawka nie uzyskała wymaganej większości.

Art 26 zakłada m.in, że prezydent będzie mógł zwrócić się do TK o rozstrzyganie spraw w pełnym składzie. Komisja rozpatruje teraz poprawki do art. 26 z 94.