Live

Kaczyński: Chciałbym, żeby z Wysp Brytyjskich wróciło do Polski 88% Polaków

Kaczyński: Chciałbym, żeby z Wysp Brytyjskich wróciło do Polski 88% Polaków 

Jak stwierdził dziś Jarosław Kaczyński na spotkaniu promującym książkę Piotra Semki – pytany o sytuację Polaków po Brexicie:

„Polacy są na Wyspach grupą bardzo aktywną, wystarczy spojrzeć na liczbę przedsiębiorstw, które zdążyli tam założyć. To jest wielkie zadanie nie tylko dla rządu, to zadanie szersze. Jeśli ci ludzie będą musieli tutaj wracać, a dobrze by było, gdyby wielu z nich wróciło, to musimy ich odpowiednio przyjąć. Naszym celem nie jest to, żeby oni tam zostali. Gdyby w Polsce było dobrze, to by ludzie z Polski nie wyjeżdżali. 88% Hiszpanów po wielkiej hiszpańskiej emigracji powróciło do swojego kraju. Chciałbym, żeby do Polski powróciło również 88% Polaków, nie wiem, czy to jest realne, ale trzeba nad tym pracować”

Kaczyński o błędach prawicy: „Brak dyscypliny”, „Konflikty”, „Przedkładanie spraw ambicjonalnych nad dobro wspólne”

Kaczyński o błędach prawicy: „Brak dyscypliny”, „Konflikty”, „Przedkładanie spraw ambicjonalnych nad dobro wspólne”

Jarosław Kaczyński pytany dziś na spotkaniu promującym książkę Piotra Semki „Recydywa?”, o to, „czego nie nauczyła się polska prawica” w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, przyznał:

„Czego żeśmy się nie nauczyli? Dyscypliny. Choćby taka prosta sprawa. Mamy w tej chwili 295 posłów i senatorów. A nie jest tak, żeby w każdym powiecie było biuro poselsko-senatorskie, a są pojedyncze miasta, gdzie takich biur jest kilka. To jest taki przykład. Nie da się doprowadzić do tego, by zespół parlamentarny działał tak, jak powinien działać. To jest, jak sądzę, dobra ilustracja tego, czego się jeszcze żeśmy nie nauczyli. A to przecież umocniłoby nasz kontakt ze społeczeństwem”

Prezes PiS wymieniał kolejne błędy po stronie prawicy:

„Bardzo wielu nie nauczyło się współdziałania w tym znaczeniu, żeby odkładać sprawy mniej ważne, w szczególności te osobiste, ambicjonalne, i rezygnować z nich na rzecz spraw wspólnych. To kwestia, która tyczy się wyższych szczebli, ale także pracy w terenie. Dochodzi do różnych zupełnie niepotrzebnych konfliktów, które mają swoje źródła w mankamentach ludzkiej natury. Ja nie mówię, że prawica ma się składać z samych aniołów, bo tak nie będzie, ale uważam, że można ten stan bardzo wyraźnie poprawić”

Gowin: W jednej sprawie chce przyznać Tuskowi rację – niedawno przestrzegał swoich kolegów, że trzeba wrócić do korzeni UE

Gowin: W jednej sprawie chce przyznać Tuskowi rację – niedawno przestrzegał swoich kolegów, że trzeba wrócić do korzeni UE

Jak mówił w „Gościu Wydarzeń” wicepremier Jarosław Gowin.

„Jeżeli David Cameron miał odwagę wyciągnąć wnioski, to jest rzeczą oczywistą, ze politycy którzy stoją na czele instytucji unijnych nie zdali egzaminu. To czy powinni podać się do dymisji, to już od nich zleży. W jednej sprawie chce przyznać Tuskowi racje: niedawno przestrzegał kolegów z EPL, że trzeba wrócić do korzeni UE. Szkoda że przestrzegał tak późno”.

Petru: Polska to najbardziej eurosceptyczny kraj w UE. Musimy rozpocząć debatę o wejściu Polski do strefy euro

Petru: Polska to najbardziej eurosceptyczny kraj w UE. Musimy rozpocząć debatę o wejściu Polski do strefy euro

– Polska to najbardziej eurosceptyczny kraj w UE – stwierdził dziś w „Kropce nad i” Ryszard Petru. – Wszędzie w gazetach europejskich pisze się o stosunku do UE Jarosława Kaczyńskiego, nikt jego stanowiska nie traktuje poważnie, a pomysł o traktacie europejskim jest absurdalny – dodawał lider Nowoczesnej.

Petru mówił ponadto:

„Musimy rozpocząć debatę, jak wchodzić do strefy euro, bo wokół tego będzie dokonywać się integracja. Nie możemy zostać na marginesie z Węgrami. Co Jarosław Kaczyński zrobił, by Wielka Brytania nie wyszła z UE? Trzeba się najpierw uderzyć we własne piersi. Nikt nie traktuje go poważnie, jego wypowiedzi odsuwają nas od wąskiego grona państw, które mogą się dogadać”

PBSz: Szefowie instytucji UE powinni wziąć polityczną odpowiedzialność za nieudolną politykę

PBSz: Szefowie instytucji UE powinni wziąć polityczną odpowiedzialność za nieudolną politykę

– Ktoś powinien wziąć odpowiedzialność za te wydarzenia, za nieudolnie prowadzoną politykę europejską, która m.in. doprowadziła do referendum brytyjskiego. Mam nadzieję, że wystarczy odwagi politykom europejskim, by nie pozwolić na to, by dłużej była prowadzona właśnie taka polityka UE. Bo to nie jest w interesie Europy. Musimy odbudować Unię Europejską. Oddać Unię Europejczykom (…) Muszą pojawić się nowa wizja, nowi ludzie, nowa koncepcja – mówiła dziś w TVP Info Beata Szydło.

Jak dodawała szefowa rządu:

„Nie wierzę, że duet Francja-Niemcy jest gotów zaproponować coś więcej, niż było do tej pory”

– David Cameron mówił mi dziś, iż jest mu przykro z powodu ataków na Polaków po Brexicie, Cameron zapewnił, że zrobi wszystko, by Polacy byli bezpieczni, żeby prawa nabyte Polaków na Wyspach zostały zachowane – przyznała polska premier. Szydło stwierdziła, iż Cameron poniósł polityczną klęskę w związku z referendum.

Szydło: Prezes Kaczyński powiedział wyraźnie, że UE potrzebuje nowego traktatu. I jest to doskonała diagnoza

Szydło: Prezes Kaczyński powiedział wyraźnie, że UE potrzebuje nowego traktatu. I jest to doskonała diagnoza

Jak mówiła dziś premier Szydło w wywiadzie dla TVP Info:

„Polska jest aktywna i chce być aktywna w procesie zmian w UE. Brytyjczycy to pokazali, że nie chcą takiej Unii; obowiązkiem polityków jest doprowadzenie do tego, by UE wróciła do swoich korzeni, by znów była atrakcyjna dla Europy. UE powinna stawiać na podmiotowość państw Europy. Będziemy proponować reformy. Rozmawiamy, by znaleźć wspólne punkty w tej reformie UE”

Szefowa rządu podkreślała:

„Prezes Kaczyński powiedział wyraźnie, że UE potrzebuje nowego traktatu – i jest to doskonała diagnoza polityczna. Bo jesteśmy w zupełnie nowej sytuacji politycznej. Ale zdajemy sobie sprawę, że pewne procesy wymagają czasu. Zaproponujemy więc działania przejściowe. Oni, najsilniejsze kraje UE [jak Niemcy czy Francja] mówią o pogłębianiu integracji, a my mówimy – nie, tak nie można, tej Unii Europejskiej już nie ma. Brytyjczycy wyraźnie ten pogląd odrzucili (…) W tej chwili złotówka ma dla nas jeszcze większą wartość, niż do tej pory”

Waszczykowski potwierdza, że Polska przekazała KE odpowiedź na opinię ws. praworządności

Waszczykowski potwierdza, że Polska przekazała KE odpowiedź na opinię ws. praworządności

Jak mówił Witold Waszczykowski na konferencji w MSZ:

„Skierowałem [odpowiedź na opinię KE]. Być może dzisiaj wyszło, w piątek to podpisałem. Otrzymałem od Timmermansa opinię, przekazałem je odpowiednim władzom, odpowiednie władze przekazały propozycje do Sejmu, w Sejmie są propozycje zarówno rządu czy większości parlamentarnej, są propozycje opozycji, jak i projekty obywatelskie, aby na nowo ułożyć reguły pracy TK. Ten proces trwa w parlamencie, również marszałek, Sejm powołał komisję ekspercką, jak i prowadzi dialog polityczny Tak wygląda moja odpowiedź na pana Timmermansa”

Waszczykowski: Opracowujemy nasze propozycje. Myślimy o tym, by rolę wiodącą w UE przejęła Rada Europejska

Waszczykowski: Opracowujemy nasze propozycje. Myślimy o tym, by rolę wiodącą w UE przejęła Rada Europejska

Jak mówił Witold Waszczykowski na konferencji w MSZ:

„Tak, jesteśmy na etapie wstępnego opracowania naszych propozycji. Teraz są one konsultowane wewnętrznie. Być może te propozycje przedstawi premier na Radzie Europejskiej. Myślimy o tym, by role wiodącą rolę w UE przejęła Rada Europejska, a nie Komisja. Myślimy o nowy traktacie europejskim”

Waszczykowski: Nie było istotnej oferty europejskiej, żeby zatrzymać Wielką Brytanię w UE

Waszczykowski: Nie było istotnej oferty europejskiej, żeby zatrzymać Wielką Brytanię w UE

Jak mówił Witold Waszczykowski na konferencji w MSZ:

„Nie było istotnej oferty europejskiej, żeby Wielką Brytanię zatrzymać. Trzecią ścieżką, którą będziemy musieli się zając, to rozmowa, co takiego dzieje się w UE, że są kraje gotowe z niej wystąpić”

Jest od lat jakiś nastrój w UE, wśród społeczeństw, które nie akceptują takiego modelu UE, wymyślonego kilkadziesiąt lat temu. Jest tez nastrój, którego społeczeństwo w Wielkiej Brytanii dało wyraz, iż apel pana Junckera sprzed kilku miesięcy, aby politycy oderwali się od swoich elektoratów i zajęli się koncepcją europejską, jest odrzucany. To referendum odczytujemy jako apel  społeczeństwa brytyjskiego, ale również europejskiego: politycy, wróćcie do słuchania ludzi i wyborców – dodał szef MSZ.

Waszczykowski: Szanujemy wybór Wielkiej Brytanii. Trzeba odejść od histerii

Waszczykowski: Szanujemy wybór Wielkiej Brytanii. Trzeba odejść od histerii

Jak mówił Witold Waszczykowski na konferencji w MSZ:

„Wybór [o wyjściu z UE] szanujemy. Wielka Brytania to państwo demokratyczne, to był suwerenny wybór Brytyjczyków. Trzeba odejść od pewnej histerii, od tłumaczenia, że to jakiś wyskok, fanaberia. To demokratyczny wybór społeczeństwa i go szanujemy”

Jak stwierdził szef MSZ, proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie musi być pośpieszny, a nawet jeżeli tak się stanie, to Wielka Brytania i tak będzie nam bardzo potrzebna w wielu dziedzinach.

Kaczyński: Tusk ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za Brexit i powinien zniknąć z europejskiej polityki

Kaczyński: Tusk ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za Brexit i powinien zniknąć z europejskiej polityki

Jak mówił Jarosław Kaczyński w Białymstoku:

„Brexit jest wielką, straszliwą klęską tej polityki. Powinny być z tego wyciągnięte wnioski personalne, odnoszące się do kierownictwa UE. Szczególnie ponurą rolę odegrał Donald Tusk, który prowadził rokowania z Brytyjczykami. Ponosi bezpośrednią odpowiedzialnością za Brexit i powinien zniknąć z europejskiej polityki, ale to dotyczy także całej Komisji Europejskiej w obecnym składzie”

Kaczyński: Chcemy zabiegać o to, aby Wielka Brytania wróciła do Unii, żeby było drugie referendum

Kaczyński: Chcemy zabiegać o to, aby Wielka Brytania wróciła do Unii, żeby było drugie referendum

Jak mówił Jarosław Kaczyński w Białymstoku:

„Nasza koncepcja na dzisiaj przewiduje zabiegi o to, aby Wielka Brytania do UE wróciła, żeby było drugie referendum. Tego rodzaju tendencje w Wielkiej Brytanii występują. Wielka Brytania jest zagrożona rozpadem. Trzeba to wykorzystać, ale UE musi się radykalnie zmienić”