Sejm przyjął projekt ustawy o Radzie Mediów Narodowych

W wieczornym bloku głosowań posłowie przyjęli złożony przez PiS projekt ustawy o Radzie Mediów Narodowych. „Za” przyjęciem projektu głosowało 227 posłów – tj. klub PiS, 3 posłów niezrzeszonych i 3 posłów z WiS. Przeciw było 207 posłów – PO, Nowoczesna, Kukiz ’15 i PSL – a jeden poseł niezrzeszony wstrzymał się od głosu.

To tzw. ustawa pomostowa, która – jak sama nazwa wskazuje – powołuje Radę Mediów Narodowych. Nie wprowadza natomiast nowej opłaty abonamentowej, bo – jak napisano w uzasadnieniu – ta może wymagać notyfikacji w UE. W praktyce jest to skrócona wersja tzw. dużej ustawy medialnej, nad którą prace w Sejmie trwały od ponad 2 miesięcy.

PiS – jak pisaliśmy na 300POLITYCE – jak najszybciej chciało uchwalić projekt. Prace nad nim rozpoczęły się na poprzednim posiedzeniu. Już jutro Senat w błyskawicznym trybie zajmie się ustawą – jest ona w porządku obrad – a następnie trafi do prezydenta. Posłowie przyjęli poprawkę, skracającą vacatio legis z 14 do 7 dni, a więc ustawa wejdzie w życie na początku lipca.

Rada Mediów Narodowych w pełnym składzie i tak ukonstytuuje się dopiero po wakacjach. Jak tłumaczył Krzysztof Czabański, w lipcu może uda się powołać część rady, ale z uwagi na sejmowe wakacje w sierpniu, RMN ostatecznie zacznie działać we wrześniu.