Live

Petru: Na świecie pytają, czy po Brexit będzie Polexit. Przekaz Polski jest antyeuropejski

Petru: Na świecie pytają, czy po Brexit będzie Polexit. Przekaz Polski jest antyeuropejski

Jak mówił w Poznaniu Ryszard Petru:

„Gdyby Wilka Brytania wyszła z UE, to na świecie pytają, czy Polka będzie kolejna? Ja się boje konsekwencji: Wielka Brytania wychodzi, to jest pytanie który [następny] kraj jest najbardziej eurosceptyczny? Przekaz jest antyeuropejski. Jest seria konfliktów z UE, które rząd wszczął – poza sporem o TK. Puszcza Białowieska, ustawa o inwigilacji, służba cywilna. Mamy 4-5 sporów, a równolegle mamy spory do załatwienia. Ta postawa jest antypatriotyczna”

Petru: Ja wiem, że PiS ma wysokie sondaże, Komorowski też miał. Trzeba brać byka za rogi

Petru: Ja wiem, że PiS ma wysokie sondaże, Komorowski też miał. Trzeba brać byka za rogi

Jak mówił w Poznaniu Ryszard Petru:

Ja wiem o tym, że PiS ma wysokie sondaże. Komorowski też miał. Trzeba brać byka za rogi, nawet jak ma 67. Ważne jest to byśmy współpracowali ze sobą, dlatego nasza współpraca z KOD.

Jak mówił:

Ja uważam, że nadal jesteśmy w kampanii. Taka jest dynamika zmian. Trzeba być cały czas aktywnym. Demonstracje nie są jedyną formą – trzeba być np. mocni w internecie. Dziś jest czas na pobudzenie społeczeństwa obywatelskiego. Jestem przekonany, że ludzi dobrej woli jest więcej. Trzeba się tylko zorganizować.

Wcześniej Petru życzył też Jarosławowi Kaczyńskiemu, aby „wyluzował” z okazji 67. urodzin.

Petru w Poznaniu: Byłem zaskoczony koalicją PO-PiS na Bemowie. To na pewno nie jest opozycja totalna

Petru w Poznaniu: Byłem zaskoczony koalicją PO-PiS na Bemowie. To na pewno nie jest opozycja totalna

W trzech miastach Polski – Krakowie, Rzeszowie i Poznaniu – wystartowały spotkania programowe Nowoczesnej pod hasłem „Tu zaczyna się lepsza przyszłość”. Politycy partii Ryszarda Petru omawiają kolejne filary nowego programu. Jak mówił w Poznaniu Ryszard Petru:

„Nie chodzi tylko o to, by odsunąć PiS od władzy, ale też by zaproponować nowe lepsze rozwiązania. Tak by Polska była bezpiecznym, szczęśliwym krajem. To nazwaliśmy mapowaniem potrzeb – to co proponujemy w stosunku do tego jak ludzie na to reagują. To swego rodzaju forma konsultacji. Będziemy niedługo nasz program przedstawiać. Samo hasło totalnej opozycji nie jest argumentem za głosowaniem na takie ugrupowania. Wykorzystujemy ten czas letni, by przeprowadzić konsultacje programowe w całej Polsce.

Jak dodał:

„Byłem zaskoczony tym, że partia która określa się totalna opozycją zawiera koalicję z PiS. Dziś jak rozumiem na Bemowie została zawiązana koalicja. Gratuluje PiS i PO. Trzeba się jednoznacznie określić, bo na pewno nie jest to opozycja totalna”.

Jak mówiła w Krakowie Joanna Scheuring-Wielgus:

„Naszym zadaniem jest opowiadanie swojej historii, na temat Polski, którą chcemy w przyszłości. I przekonać wyborców, że nasza Polska będzie ciekawsza i fajniejsza, bardzo wolnościowa. To ciężka praca, ale nie bójmy się tego – mamy dopiero rok”

Poseł Paweł Kobyliński wspomniał w Krakowie o 4 nowych projektach ustaw Nowoczesnej, w tym PIT 15%, wsparcie dla przedsiębiorstw rodzinnych, 8-letnie przedawnienie ZUS. Cykl tych spotkań ma zakończyć się jesienią.

Szydło: Rząd PiS jako swoje wielkie zobowiązanie przyjmuje program wielkiej, suwerennej i bezpiecznej Polski prezydenta Kaczyńskiego

Szydło: Rząd PiS jako swoje wielkie zobowiązanie przyjmuje program wielkiej, suwerennej i bezpiecznej Polski prezydenta Kaczyńskiego

Jak mówiła premier Beata Szydło w Świnoujściu, na uroczystości nadania terminalowi LNG imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego:

„Polska jest państwem bezpiecznym, które zaczyna się bardzo szybko rozwijać. Przede wszystkim jest państwem, w którym w tej chwili najważniejszym priorytetem rządu i PiS jest to przesłanie, o którym mówił śp. prezydent Lech Kaczyński, który mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym, o suwerenności Polski, mówił i myślał, troszczył się o bezpieczeństwo nas wszystkich, Polaków. Martwił się tym, by Polska mogła nie tylko rozwijać się, ale by Polska była rzeczywiście państwem bezpiecznym i suwerennym.

Prezydent Lech Kaczyński dokonał rzeczy wielkiej, która pozostaje naszym zobowiązaniem i testamentem, który wszyscy podejmujemy i który jesteśmy w obowiązku wypełniać: myśleć o Polsce, dbać o Polskę, myśleć o naszej suwerenności, nie pozwolić, by Polska była państwem, które może ulegać wpływom innych, tylko była państwem, która razem z innymi buduje przyszłość Europy i świata, ale przede wszystkim w Polsce, w polskim państwie jest troska o polskich obywateli.

To wielkie przesłanie prezydenta Kaczyńskiego, którego dzisiaj – możemy powiedzieć – symbolicznym wyrazem jest nadanie jego imienia tej wspaniałej inwestycji, która jest inwestycją gospodarczą, energetyczną, ale symbolicznie jet inwestycją mówiącej o naszej suwerenności i bezpieczeństwie. Rząd PiS, który mam zaszczyt kierować, jako swoje wielkie zobowiązanie przyjmuje program wielkiej, suwerennej i bezpiecznej Polski prezydenta Kaczyńskiego”

Duda: Lech Kaczyński był politykiem z wizją

Duda: Lech Kaczyński był politykiem z wizją

Jak mówił prezydent Andrzej Duda w Świnoujściu, na uroczystości nadania terminalowi LNG imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego:

„Lech Kaczyński był politykiem z wizją, który umiał przewidywać, i choć głośno nie mówił, to miał na względzie także i czarne scenariusze. Wychodził z założenia, że trzeba wobec tych czarnych scenariuszy tworzyć alternatywy, które spowodują, że one się nie ziszczą, a w każdym razie ich zniszczenie będzie bardzo utrudnione. Właśnie jeśli chodzi o polską suwerenność gazową, pierwszym elementem budowy tej suwerenności była idea utworzenia w Polsce gazoportu, terminalu gazu skroplonego, który będzie można przyjmować w sposób swobodny i będzie to całkowicie nasza decyzja, którego dostawcę wybierzemy, bo ich jest na świecie wielu. I kierując się swoim interesem będziemy mogli zdecydować, czy bierzemy gaz tu, czy tam”

Schetyna na konwencji programowej PO o Kaczyńskim: Kończy dziś 67 lat, a, jak wiemy, to symboliczny wiek w Polsce

Schetyna na konwencji programowej PO o Kaczyńskim: Kończy dziś 67 lat, a, jak wiemy, to symboliczny wiek w Polsce

Przewodniczący PO mówił na pierwszej konwencji regionalnej Platformy w Rzeszowie, której głównym tematem jest cyfryzacja, iż miasto to jest „symbolem sukcesu Polaków”:

„Zaczynamy od stolicy innowacji. Od pięknego Rzeszowa, który tak bardzo się zmienił. To symbol sukcesu, symbol ostatnich 8, dwudziestu kilku lat. Symbol sukcesu Polaków”

Grzegorz Schetyna tłumaczył:

„Polska polityka pochodzi z czasów analogowych, dziś są nowe wyzwania, jest nowy czas. My je podejmiemy i będziemy na to gotowi. Nie chcemy, by to był tylko program dla Polski, to ma być program dla Polski w Europie, dla Polaków, którzy będą podejmować kolejne wyzwania. Chcemy dostępu do nowych technologii, do nowoczesności. Musimy stworzyć w Polsce warunki do rozwoju. Nikt do tego nie jest tak przygotowany, jak Platforma”

Lider PO wspomniał też o PiS:

„Nie będziemy akceptować języka kłamstwa, fałszu, niespełnionych obietnic wyborczych”

Schetyna przypomniał też o urodzinach Jarosława Kaczyńskiego. – Kończy dziś 67 lat, a, jak wiemy, to symboliczny wiek w Polsce.

Po wystąpieniu Schetyny głos zabrał Michał Boni, który na konwencji prowadzi panel dotyczący cyfryzacji.

Screenshot 2016-06-18 at 11.24.02

Kaczyński: Gazoport będzie przypominał, że Polska miała prezydenta, który jako pierwszy po 1989 roku nie był związany z poprzednim systemem

Kaczyński: Gazoport będzie przypominał, że Polska miała prezydenta, który jako pierwszy po 1989 roku nie był związany z poprzednim systemem

Jak mówił Jarosław Kaczyński w Świnoujściu, na uroczystości nadania terminalowi LNG imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego:

„To niezwykła chwila. Nie ukrywam, że to także dla mnie niezwykła chwila, dla mojej bratanicy, moich wnuczek. Moment, kiedy po raz pierwszy w Polsce wielki obiekt zostaje nazwany imieniem mojego śp. brata. Można zapytać: czy to przypadek, że to dotyczy akurat gazoportu? Nie, to z całą pewnością nie przypadek. Lech Kaczyński zadał sobie pytanie, które postawiono w XIX wieku, które postawił wielki polski poeta: Polska, ale jaka? I odpowiedział, że Polska musi być państwem suwerennym, bezpiecznym, podmiotowym. Musi mieć właściwą pozycję, właściwy status międzynarodowy. I tym kierował się w swojej polityce – zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Zagadnieniem, który poswięcił bardzo wiele uwagi i bardzo wiele wysiłków, było bezpieczeństwo energetyczne. Gdy rozpoczynał swoją kadencję, to bezpieczeństwo było bardzo zagrożone, słabe. Podejmował wiele, bardzo wiele rożnego rodzaju przedsięwzięć, politycznych, gospodarczych, które miały tę sytuację zmienić. Jednym z tych przedsięwzięć była właśnie decyzja o budowie gazoportu”

„Sprawy energetyczne były dla Lecha Kaczyńskiego podstawą, przesłanką do podejmowania różnego rodzaju innych inicjatyw, które dotyczą polskiego statusu”

„Decyzja z punktu widzenia gospodarczego, ale także politycznego, bezpieczeństwa naszego kraju o zupełnie zasadnicznym znaczeniu. Decyzja, która miała zmienić i zmienia dzisiaj sytuację Polski, jeśli chodzi o bardzo ważny aspekt jej międzynarodowej pozycji. Właśnie tej dot. bezpieczeństwa, ale sprawy energetyczne były dla Lecha Kaczyńskiego także podstawą, przesłanką do podejmowania różnego rodzaju innych inicjatyw, które dotyczą polskiego statusu, a więc trwałej międzynarodowej sytuacji naszego kraju i polskiej pozycji, czyli tego, o co każde państwo, nawet najpotężniejsze, nawet USA, musi nieustannie zabiegać. Robił wszystko, by ten status był jak najlepszy, najmocniejszy i żeby ta pozycja była podnoszona – jak to się dzisiaj często mówi, lewarowana – może nawet powyżej naszych realnych sił. Udawało mu się to, przynajmniej w bardzo wielu wypadkach”

„Gazoport będzie przypominał, że Polska miała prezydenta, który jako pierwszy spośród polskich głów państw po 1989 roku nie był w żaden sposób związany z poprzednim systemem”

„Ta cała polityka, którą prowadził, była przemyślaną całością, ale różne jej elementy były związane z sytuacją, z przedsięwzięciami i działaniami tragicznie zmarłego prezydenta. Inne miały pozostawać jako część naszego krajobrazu gospodarczego. i to właśnie takie przedsięwzięcie. Minie bardzo dużo czasu, bardzo dużo czasu, a ten gazoport będzie trwał i będzie służył Polsce, ale i przypominał o tym, że miała prezydenta, który jako pierwszy spośród polskich głów państw po 1989 roku nie był w żaden sposób związany z poprzednim systemem i który całkowicie i konsekwentnie odrzucał to niemądre stwierdzenie, że Polska jest jak brzydka panna bez posagu na wydaniu. Odrzucał je konsekwentnie – nie w słowach, ale w czynach. I dlatego warto, by był pamiętany i warto, by ta pamięć była utrwalana także w taki sposób, jak czynimy to dzisiaj”

Siemoniak otwiera pierwszą konwencję regionalną PO: „Nie chcemy pisać programu w gabinetach, ale z ludźmi”

Siemoniak otwiera pierwszą konwencję regionalną PO: „Nie chcemy pisać programu w gabinetach, ale z ludźmi”

Jak mówił na konwencji w Rzeszowie Tomasz Siemoniak – szef rady programowej PO – o tworzącym się programie:

„Traktujemy to bardzo poważnie. Program, który chcemy przedstawić we wrześniu, nie może być pisany w gabinetach, chcemy go pisać z ludźmi, dlatego otwieramy cykl debat. Chcemy w naszym programie widzieć przede wszystkim człowieka, obywatela. Działać z zasadą – myśl globalnie, działaj lokalnie. Chcemy poprawiać jakość życia obywateli”

Wiceprzewodniczący Platformy zapowiedział, iż kongres programowy odbędzie się 24 września w Warszawie.

W Rzeszowie na konwencji – oprócz przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny oraz sekretarza generalnego Stanisława Gawłowskiego – są m.in. wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, Andrzej Halicki i Michał Boni, który prowadzi panel na temat cyfryzacji.

Screenshot 2016-06-18 at 11.10.57

Screenshot 2016-06-18 at 11.10.50

Sellin: Wszyscy Polacy, a nie tylko garstka oligarchów, muszą czuć, że opłaca się być w UE

Sellin: Wszyscy Polacy, a nie tylko garstka oligarchów, muszą czuć, że opłaca się być w UE

Jak mówił o decyzji o podniesieniu płacy minimalnej przez rząd w radiowej „Trójce” Jarosław Sellin:

„Trzeba odejść od tego, że wmawiano nam, że konkurencyjność polskiej gospodarki wynika z taniej siły roboczej. Polacy wreszcie zaczęli godziwie zarabiać. 500+ powoduje wzrost płac w firmach zatrudniających kobiety. Nawet ten mechanizm powoduje podwyżkę płac. Podniesienie płacy minimalnej – też jak najbardziej potrzebny krok. Budżet to udźwignie, a biznes sobie poradzi (…) Wszyscy Polacy, a nie garstka oligarchów, muszą czuć, że opłaca nam się być w UE”

Sellin o kontrolach CBA: PO wszczyna histerię, gdy służba państwowa wykonuje swoją pracę

Sellin o kontrolach CBA: PO wszczyna histerię, gdy służba państwowa wykonuje swoją pracę

Jak mówił Jarosław Sellin z PiS o kontrolach CBA w urzędach samorządowych:

„Wolałbym, żeby politycy PO pokazali, jaki mają program, jakie mają spojrzenie na samorządy. A teraz wszczynają histerię, gdy służba państwowa wykonuje swoją pracę. A PO to „polityzuję”

Marcin Kierwiński przekonywał z kolei, iż jest to „na siłę szukanie paragrafu na człowieka”. – Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle skontrolowani – takie jest myślenie PiS – mówił polityk PO.

Dera: Jesteśmy w sporze z UE, inaczej patrzymy na Europę, ale stosunki z Niemcami mamy dobre

Dera: Jesteśmy w sporze z UE, inaczej patrzymy na Europę, ale stosunki z Niemcami mamy dobre

Jak mówił o stosunkach z Niemcami prezydencki minister Andrzej Dera w „Trójce”:

„Relacje między Polską a Niemcami są takie, jakie powinny być między dobrymi sąsiadami. Weźmy pod uwagę np. kwestie gospodarcze, społeczne. Trzeba je oddzielić od spraw unijnych, to zupełnie inna kwestia. Jesteśmy w sporze z Unią, jest inna koncepcja patrzenia na Europę”

Marcin Kierwiński z PO przekonywał z kolei, iż stosunki w ostatnich miesiącach są gorsze. – Ze względu na fobie polityków PiS, antyniemieckie resentymenty – stwierdził polityk.