Live

„Seksafera w PiS!” – wtorkowy „Fakt” na jedynce

„Seksafera w PiS!” – wtorkowy „Fakt” na jedynce

Jak pisze jutrzejszy „Fakt” na pierwszej stronie:

„Raport detektywa wynajętego przez żonę posła PiS – do którego dotarł Fakt – to mocny dowód, że Łukasz Zbonikowski miał romans z partyjną działaczką. Jest w nim mowa m.in. o wynikach badań DNA oraz miłosna korespondencja. Zawieszony w ubiegłym roku przez prezesa PiS poseł wrócił ostatnio do jego łask. Co teraz zrobi Jarosław Kaczyński?”

Ryszard Petru spotkał się z szefem MSZ Francji Jean-Marc Ayrault

Petru spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznym Francji Jean-Marc Ayrault

W poniedziałek siedzibie Nowoczesnej w Warszawie odbyło się spotkanie Ryszarda Petru i Ministra Spraw Zagranicznym Francji Jean-Marca Ayrault. Jak informuje Nowoczesna: „Tematem rozmowy była sytuacja w Polsce, kwestie przestrzegania praworządności, spór wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz działań opozycji w tej sprawie. Poruszono także tematy pozycji Polski w Europie w kontekście ostatnich wydarzeń oraz wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej, głownie w sektorze gospodarki i wpływu na inwestycje zagraniczne. Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony francuskiej”

PAD w Kwidzynie chwali rządowe programy dla rodzin i mówi: Nie dziękujcie mi za dobrą zmianę, bo ta praca to służba

PAD w Kwidzynie chwali rządowe programy dla rodzin i mówi: Nie dziękujcie mi za dobrą zmianę, bo ta praca to służba

Jak mówił podczas spotkania z mieszkańcami Kwidzynia prezydent:

„Proszę mi nie dziękować za dobrą zmianę, bo moja praca to służba. A służba jest po prostu obowiązkiem. Za dobrą zmianę podziękowania należą się państwu – że zaufaliście. Że pozwalacie ją nam – mi i większości parlamentarnej – realizować. Nie byłoby tego, gdyby nie państwa zasługa. Bo o tym, kto rządzi, decydują ludzie. Daliście nam szansę, potem będziecie nas rozliczać. Dziękuję jeszcze raz za możliwość realizowania dobrej zmiany”

Andrzej Duda mówił o Platformie, a także programie prorodzinnym PiS:

„Mieli 8 lat, by coś takiego wprowadzić, jak 500+, i nie zrobili tego. (…) Nie będzie przyszłości Polski, jeśli nie będzie kolejnego pokolenia. Dlatego tak ważne jest wspieranie rodzin. Kolejnym ważnym programem będzie Mieszkanie+. Młodzi ludzie powinni mieć prawo godnie żyć, żeby mieli wybór. Bo to element prawa obywatelskiego”

PAD mówił też o podniesieniu kwoty wolnej, a także obniżeniu wieku emerytalnego. – Ja nie zapominam o swoich zapowiedziach – przekonywał Duda. I podkreślał jednocześnie, iż wprowadzenie wszystkich zmian nie jest możliwe w kilka miesięcy.

Rząd jutro zajmie się projektem ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej

Rząd jutro zajmie się projektem ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu, oprócz założeń budżetu państwa na 2017 rok, przyjmie projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, czyli tzw. podatku handlowego. Punkt ten został dzisiaj dopisany do porządku obrad.

Szydło: W odpowiednim czasie wyślemy KE informacje o sytuacji wokół TK

Szydło: W odpowiednim czasie wyślemy KE informacje o sytuacji wokół TK

Jak mówiła na konferencji prasowej premier Szydło:

„Klauzulę poufności nałożył przewodniczący Timmermans. Szanuje jego wolę. W odpowiednim czasie my prześlemy informacje, które chcemy przekazać przewodniczącemu dotyczące tego na jakim etapie jest sytuacja jeśli chodzi o TK. Najważniejsze jest to, że w tej chwili trwają intensywne prace w parlamencie. Ja wierzę w to, że prezes Rzepliński tym razem uszanuje decyzje polskiego parlamentu. Przypominam, te projekty ustaw, to nie są tylko projekty większości rządzącej. I mam nadzieję, że będziemy mogli szybko przyjąć i wprowadzić w życie zmiany. Również zespół marszałka Kuchcińskiego kończy prace. Te informacje powinny usatysfakcjonować przewodniczącego Timmermansa”

Szydło: Obywatele nie mogą bać się państwa. Pamiętamy działania komornicze, które doprowadziły do nieszczęść

Szydło: Obywatele nie mogą bać się państwa. Pamiętamy działania komornicze, które doprowadziły do nieszczęść

Jak mówiła premier Szydło na konferencji prasowej o zmianach w przepisach dotyczących komorników:

„Obywatele nie mogą bać się państwa. Obywatele muszą czuć się bezpiecznie. Urzędnicy – w tym przypadku komornicy – powinni rozwiązywać problemy, a nie być tymi, którzy doprowadzają do nieszczęść ludzkich. Pamiętamy działania komornicze, które doprowadziły do nieszczęść ludzkich. Państwo ma w obowiązku zapewniać obywatelom ich bezpieczeństwo. Zobowiązałem ministra Ziobro do zmian przepisów dot. komorników. Rząd będzie nad ustawą w najbliższym czasie pracował”

Ustawa zakłada m.in. zwiększenie nadzoru nad komornikami.

Rafalska: Apeluję do samorządów, by usprawniły proces wydawania decyzji ws 500+

Rafalska: Apeluję do samorządów, by usprawniły proces wydawania decyzji

Jak mówiła na konferencji prasowej w KPRM minister Elżbieta Rafalska:

„W mojej ocenie, ten I etap przyjmowania wniosków charakteryzował się dużą sprawnością samorządów. Dziś samorządy są na trudniejszym etapie – wydawania decyzji. Tu wychodzi sprawność organizacyjna, kwestie zatrudnienia wystarczającej lub nie obsługi”

Jak dodała:

„Apeluję do samorządów, by usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły płatności”

Najniższy procent wydanych decyzji w relacji do złożonych wniosków jest w Krakowie, Łodzi i Olsztynie.

Liderem jest województwo świętokrzyskie.

Michał Jaros przechodzi do Nowoczesnej. „To partia przyszłości, to partia nastawiona na rozwiązywanie problemów”

Michał Jaros przechodzi do Nowoczesnej. „To partia przyszłości, to partia nastawiona na rozwiązywanie problemów”

Poseł PO Michał Jaros przeszedł do klubu parlamentarnego Nowoczesnej. Jak mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł Michał Jaros:

„Przez wiele ostatnich lat byłem zaangażowany w projekt polityczny, w który byłem zaangażowany całym sercem. Straciłem nadzieję na drużynowe działanie. Ja zawsze skupiałem się na działaniu, a nie na przepychankach politycznych. Ten sens w polityce to dla mnie działanie na rzecz innych, a nie siebie. Działanie a nie trwanie. Przystępuje do Nowoczesnej, dołączam do kolegów i koleżanek samorządowców. Etap mojego funkcjonowania w PO mam za sobą, nie chcę już o tym mówić”.

Jak dodał:

„Nowoczesna to partia przyszłości, to partia nastawiona na rozwiązywanie problemów, a nie na ich generowanie”

O przejściu Jarosa jako pierwsza poinformowała Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Michał Jaross jest parlamentarzystą PO od 2007 roku. To drugi transfer do Nowoczesnej w tej kadencji. Wcześniej – w grudniu 2015 roku – klub partii Ryszarda Petru zasilił Paweł Kobyliński z Kukiz’15.

Czabański: Będziemy próbowali uszczelnić ustawę abonamentową

Czabański: Będziemy próbowali uszczelnić ustawę abonamentową

Jak mówił w „Sygnałach Dnia” Polskiego Radia Krzysztof Czabański:

„Będziemy próbowali uszczelnić ustawę abonamentową. Przypominam, że ona dalej obowiązuje. To jest obowiązujące prawo. To uszczelnienie będzie polegało na tym, że będziemy dążyli do tego, by ta opłata abonamentowa rzeczywiście była powszechna”

Jak dodał:

„Ponieważ do tego pakietu ustaw medialnych zgłoszono wiele uwag, z wielu środowisk. My te uwagi tratujemy bardzo poważnie. Postanowiliśmy przeprowadzić ten projekt przez proces notyfikacji w KE, oraz postanowiliśmy te uwagi je uwzględnić. O tym, że notyfikacja będzie potrzebna, to było wiadomo od początku. Każda duża zmiana wymaga notyfikacji. Doszliśmy do wniosku, że wariant w którym [uchwalamy i notyfikujemy] jest wariantem ryzykownym, bo jeśli KE dojdzie do wniosku, że doszło do nieuprawnionej pomocy publicznej, to będą kary. Nie możemy narażać mediów na ten rodzaj sytuacji. Lepiej przeprowadzić procedurę notyfikacyjną jeszcze w fazie projektu. Uszczelnienie ustawy abonamentowej nie wymaga notyfikacji”

Jak zapowiedział:

„Nie ma zapisu [o wygaszaniu umów] w ustawie pomostowej. W tej dużej ustawie była resztka tego zapisu – o umowach kadry kierowniczej. Z różnych głosów, które do nas dochodziły na spotkaniach konsultacyjnych, oraz instytucji europejskich wynika że ten zapis [o wygaszaniu umów] raczej zostanie usunięty. Ta instytucja jest bardzo niechętnie widziana przez różne organizacje praw człowieka, związki zawodowe. Byłby to niepotrzebny konflikt. Jeśli trzeba dokonać przeglądu kadr, to jest instytucja zwolnień grupowych, negocjacji ze związkami zawodowymi”.

Petru: Ustaliliśmy z KOD-em, że będziemy głosować przeciwko obywatelskiej ustawie o TK

Petru: Ustaliliśmy z KOD-em, że będziemy głosować przeciwko obywatelskiej ustawie o TK

Jak mówił Ryszard Petru w Salonie politycznym Trójki

„Ustaliliśmy to z KOD-em [że będziemy głosować przeciwko]. Rozmawialiśmy z Mateuszem Kijowskim. KOD nie mógł wycofać tej ustawy, bo była to ustawa podpisana przez obywateli. Kijowski mówił, że jej procedowanie ma być zasłoną dymną dla ustawy PiS. I ustaliliśmy, że będziemy głosować przeciwko. Problem polega na tym, że [chociaż] ustaliłem to z Kijowskim, to nie do wszystkich informacja dochodzi”

Petru o wcześniejszych wyborach: Trzeba brać byka za rogi. Widziałem, że Kaczyńskiemu już puszczają nerwy

Petru o wcześniejszych wyborach: Trzeba brać byka za rogi.

Jak mówił w „Salonie politycznym Trójki” Ryszard Petru:

„Jeśli chodzi o wcześniejsze wybory – trzeba brać byka za rogi. My nie mamy czasu, by 3,5 roku tracić. Czasami wystarczy byka podrażnić. Widziałem, że mu już nerwy puszczają. Mam wrażenie, że już nie [panuje tak nad sytuacją]. Widziałem go dwa razy na mównicy sejmowej gdzie go poniosły nerwy. Byłem zaskoczony, że on taki nerwowy. W związku z tym nie wykluczam wariantu, że w pewnym momencie ten byk na tą płachtę [wyborów] zareaguje”

O 10:30 konferencja Szałamachy i Rafalskiej. Szydło spotka się z szefem MSZ Francji, potem konferencja z Ziobro

O 10:30 konferencja Szałamachy i Rafalskiej. Szydło spotka się z szefem MSZ Francji, potem konferencja z Ziobro

Konferencja prasowa Elżbiety Rafalskiej oraz Pawła Szałamachy dot. programu 500+ rozpocznie się o 10:30 w KPRM.

O 11:00 premier Beata Szydło spotka się z szefem MSZ Francji Jeanem-Marcem Ayraultem. Po spotkaniu nie przewidziano wypowiedzi dla mediów.

Następnie, o 12:00 Beata Szydło i Zbigniew Ziobro zaprezentują nową ustawę o komornikach. Pierwotnie konferencja w tej sprawie miała odbyć się w piątek, ale została przesunięta ze względu na przedłużające się sejmowe głosowania.