Ziemkiewicz z Kukizem przedstawiają nowe stowarzyszenie „Endecja”: „Tworzymy fabrykę elit, skończymy z plemienną wojną”

– Ten ruch wypełni niszę na polskim „rynku politycznym”. Wedle myśli Romana Dmowskiego, wielkiego patrioty, wybitnego męża stanu. Życzę stowarzyszeniu wszystkiego najlepszego, mam nadzieję, że dzięki temu myśl Romana Dmowskiego będzie cały czas unosić się w powietrzu – mówił dziś na konferencji prasowej w Sejmie Paweł Kukiz, przedstawiając nowe stowarzyszenie powstałe w ramach klubu Kukiz’15 – „Endecja”.

Obecny na evencie Rafał Ziemkiewicz – współtwórca stowarzyszenia – mówił:

„Nasze ambicje są szersze, niż polityczne. W skład stowarzyszenia wejdą nie tylko politycy, ale liderzy opinii, specjaliści z różnych dziedzin, eksperci. To, co tu tworzymy, to fabryka elit. Nowej, endeckiej Polski, którą będziemy budować. Jesteśmy Polakami, mamy obowiązki polskie, tym większe nasze aspiracje moralne i intelektualne. Chcemy Polskę odwrócić ze ślepej uliczki, w którą wprowadza nas od lat plemienna wojna”

Publicysta wskazał na trzy główne cele stowarzyszenia. Jak mówił Ziemkiewicz, konieczna jest „zmiana polskiej polityki, na zasadzie oderwania jej od wojny plemiennej, oderwania jej od tożsamościowych i kulturowych różnic między Polakami, a także oparcia polskiej polityki na wspólnocie interesów”.

Pisarz mówił też, iż stowarzyszenie chce szukać porozumienia „pod podziałami”, bo ponad podziałami nie jest to – jego zdaniem – możliwe.

Drugim celem ma być „zmiana państwa”. – Kilkumilionowa grupa oligarcho-partyjno-urzędniczo-menadżerska używa państwa i administracji do osiągania rozmaitych zysków, które są później dzielone przez członków tej „nowej klasy”, która zdominowała III RP. Nowa Endecja chce to zmienić – podkreślał Ziemkiewicz.

Po trzecie: „cała Polska w Europie musi być wielkopolską. Taką, jak w wieku XIX” – mówił publicysta. I przekonywał, że idealnym dla Polski statusem byłby status Norwegii, „która w Europie jest umocowana gospodarczo, ale nie politycznie”.

Fot. Twitter/Marcin Wikło