Live

Kopacz: Opozycja po raz pierwszy zachowała się czujnie. Nie dała się nabrać Kaczyńskiemu

Kopacz: Opozycja po raz pierwszy zachowała się czujnie. Nie dała się nabrać Kaczyńskiemu

Jak mówiła Ewa Kopacz w rozmowie z Moniką Olejnik w TVN24:

“Po raz pierwszy – wydaje mi się – że opozycja zachowała się bardzo czujnie. Jeśli o tym, że Komisja Europejska ma taki zamiar wysłania do Polski kolejnego raportu, był wiadomy rządu, to był wiadomy również Jarosławowi Kaczyńskiemu. A skoro ta wiedza była w posiadaniu Kaczyńskiego, to stąd nagle zaproszenie klubów opozycyjnych, żeby znowu mieć ten argument: no proszę, przecież ja tu z nimi rozmawiam. I po raz pierwszy opozycja i liderzy nie dali się na to nabrać. Nie poszli na to spotkanie, nie poszli do Kaczyńskiego. Nie wiem, jak teraz będzie tłumaczył to rząd PiS tym, że nie wykonano zaleceń Komisji Weneckiej”

Kopacz: Liderem opozycji są ci ludzie, którzy wyszli na ulicę

Kopacz: Liderem opozycji są ci ludzie, którzy wyszli na ulicę

Dlaczego Grzegorz Schetyna nie chce – bo pani chce – być w wielkiej koalicji z KOD-em? – pytała Monika Olejnik Ewę Kopacz w “Kropce nad i” TVN24:

“Chcemy być z KOD-em w wielkiej koalicji. Dzisiejsza uchwała, która została podjęta, jest bardzo precyzyjna. Mówimy: nie czas dzisiaj na szerokie koalicje partyjne. Dziś czas na wielką koalicję społeczną, bo tego oczekują od nas ludzie, którzy wyszli na ulice”

Jeśli dzisiaj jest jakikolwiek wyścig o to, kto jest liderem wśród opozycji, to mogę jednoznacznie powiedzieć, że liderem są ci ludzie, którzy wyszli na ulicę. To oni wyszli i się upominają o to, co dla nich najcenniejsze (…) Dzisiaj nie jest czas na to, żeby się ścigać, kto jest liderem. Opozycja powinna być razem po to, by przeciwstawiać się tym, którzy psują polskie państwo i polską demokrację – dodała była premier.

Petru: Apeluję do Kaczyńskiego, żeby się opanował i był mężczyzną. I żeby przeprosił

Petru: Apeluję do Kaczyńskiego, żeby się opanował i był mężczyzną. I żeby przeprosił

Chciałem oficjalnie ogłosić, że nie miałem wpływu na ten podpis [w BBC]. Przedstawiono mnie tak, jak przedstawiono, natomiast jak pytano mnie, czy w Polsce funkcjonuje demokracja, to powiedziałem, że jestem przekonany, że można zmienić rząd za pomocą kartki wyborczej, ale faktem jest, że nie wszystkie instytucje państwa funkcjonują poprawnie, czyli to nie jest w pełni funkcjonująca demokracja – mówił Ryszard Petru w rozmowie z Dorotą Gawryluk w “Gościu Wydarzeń” Polsat News.

Pytany – w kontekście słów Billa Clintona – czy w Polsce postępuje putinizacja, lider Nowoczesnej stwierdził:

„Trochę przesadził, ale nie będę ważył. Miałem możliwość spotkania się na Oxfordzie z osobami wpływowymi, jeżeli chodzi o opinię publiczną. Niestety postrzeganie Polski jest dużo gorsze, niż nam się może wydawać. Z USA to się wszystko zlewa i jeżeli np. do poniedziałku nic się nie wydarzy, to w świat pójdzie przekaz, że jest chaos i łamana Konstytucja. Apeluję do premiera Kaczyńskiego, żeby tak nie robił, żeby się opanował i żeby był mężczyzną oraz zrobił krok wstecz. I żeby przeprosił”

Senator PO spotkał się z McCainem w Waszyngtonie. „Doskonale orientuje się w polskich sprawach”

Senator PO spotkał się z McCainem w Waszyngtonie. „Doskonale orientuje się w polskich sprawach”

Senator PO Tomasz Grodzki spotkał się we wtorek w Waszyngtonie z senatorem Johnem McCainem, współautorem głośnego listu ws. Trybunału Konstytucyjnego i sytuacji w Polsce.

Jak czytamy na stronie FB Grodzkiego: „Byłem pod wrażeniem jego doskonałej orientacji w naszych sprawach. Cała rozmowa była przepełniona wyraźną i autentyczną troską o kierunek, w jakim płynie nawa Rzeczpospolitej”

Senator – wraz z innymi politykami PO – był sygnatariuszem listu do McCaina i grupy amerykańskich kongresmenów, którzy wcześniej wyrazili zaniepokojenie sytuacją w Polsce. List zawierał m.in. podziękowanie za zainteresowanie sytuacją w Polsce.

Szymański odpowiada na apel KE: Przestrzegałbym przed słowami typu „ultimatum”. Potrzebujemy więcej czasu

Szymański odpowiada na apel KE: Przestrzegałbym przed słowami typu „ultimatum”. Potrzebujemy więcej czasu

Minister ds. europejskich odniósł się dziś do stanowiska Komisji Europejskiej. Jak mówił Konrad Szymański pod siedzibą MSZ:

„Przestrzegałbym przed używaniem tak dramatycznych słów, jak 'ultimatum’ czy 'dawanie czasu’. Każdy z nas ma swój czas, o ultimatum mówić nie powinniśmy. Dynamikę procesu konsultacji ws. TK wyznacza gotowość stron sporu politycznego do porozumienia – które będzie gwarantowało interesy prawne wszystkich stron. Żeby wykonać cały ten plan, potrzebujemy znacznie więcej czasu, rozumiem, że poniedziałek jest jakimś elementem pomocniczym, trudno bowiem jest oczekiwać, że poniedziałek będzie przełomowym dniem”

Po środowym posiedzeniu, Komisja Europejska wyznaczyła Polsce czas do 23 maja na zmianę sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i pokazania „znaczących postępów” w całej sprawie. Jeśli tak się nie stanie to – jak czytamy w komunikacie prasowym – Timmermans został upoważniony do zatwierdzenia raportu oceniającego sprawę TK, co będzie wstępem do rozpoczęcia kolejnego etapu procedury kontroli praworządności.

Duda: Opozycja szkaluje swój kraj, postawa Clintona jest efektem kłamliwego obrazu Polski stwarzanego przez polityków

Duda: Opozycja szkaluje swój kraj, postawa Clintona jest efektem kłamliwego obrazu Polski stwarzanego przez polityków

Prezydent Duda we Włoszech odniósł się dziś do wypowiedzi Billa Clintona o Polsce jako kraju rzekomo przypominającym putinowską Rosję. Były prezydent USA zestawił nas z Rosją i Węgrami i mówił o Polsce jako o kraju autorytarnym. Jak stwierdził PAD:

„Prezydent Clinton dał się ponieść emocjom. Myślę, że prezydent Bill Clinton chyba zapomniał, że był prezydentem. Prezydent powinien mieć po pierwsze dobre rozeznanie w bieżącej sytuacji, jeżeli chce się wypowiadać w przestrzeni publicznej. Bardzo chętnie bym porozmawiał z prezydentem Clintonem, gdyby przyjechał do Polski, można by pewne rzeczy mu spokojnie wyjaśnić, bo chyba ktoś go grubo wprowadził w błąd”

Duda mówił też w rozmowie z dziennikarzami, iż opozycja „szkaluje swój kraj” i „nie walczy uczciwie o władzę”. – Szkoda, że tak się dzieje. Postawa pana prezydenta Clintona też jest efektem kłamliwego obrazu Polski, którzy stwarzają politycy opozycji – podkreślał PAD.

Ustawa antyterrorystyczna punktem spornym. Sejm dopiero jutro zajmie się projektem

Ustawa antyterrorystyczna punktem spornym. Sejm dopiero jutro zajmie się projektem

W Sejmie nie odbędzie się dziś dyskusja nad projektem ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Pierwsze czytanie tzw. ustawy antyterrorystycznej, które pierwotnie było zaplanowane na 21:45, zostało przełożone na jutro, na 15:15.

Projekt jest co prawda punktem spornym – tak samo, jak sprawozdania komisji o poselskich projektach nowelizacji ustaw o zawodzie fizjoterapeuty – ale pierwsze czytanie prawie na pewno się odbędzie – zdecyduje o tym większość parlamentarna.

Na czwartek na 9:00 zaplanowano krótki, 30-minutowy blok głosowań, w czasie którego posłowie rozstrzygną punkty sporne.

Pierwsze czytanie ma potrwać 2,5 godziny, do 17:45.

Terlecki o reakcji na decyzję KE: My mamy pewien plan działania i tego się trzymamy

Terlecki o reakcji na decyzję KE: My mamy pewien plan działania i tego się trzymamy

Jak mówił w Sejmie wicemarszałek Ryszard Terlecki:

„My odbyliśmy wczoraj spotkanie u marszałka Kuchcińskiego, jeśli zaprosi raz jeszcze, to na pewno przyjmiemy. To przekładanie [spotkań] przez opozycję, zapraszanie jest niepoważne”.

Jak dodał:


„My mamy pewien plan działania i tego się trzymamy. Z sympatią słuchamy Komisji Europejskiej”.

Kukiz o przeniesieniu spotkania ws. TK na wtorek: Partiokraci robią z nas idiotów!

Kukiz o przeniesieniu spotkania ws. TK na wtorek: Partiokraci robią z nas idiotów!

Paweł Kukiz mocno skrytykował – i wyśmiał – decyzję szefów PO, Nowoczesnej i PSL o przeniesieniu spotkania ws. TK z dzisiaj na wtorek. Jak mówił na briefingu w Sejmie:

„Być może jestem chłopak z małej miejscowości i czegoś nie rozumiem, ale jeśli Komisja Europejska nawołuje do pilnego rozwiązania kryzysu wokół TK do poniedziałku, i w związku z tym przenosi się spotkanie w Sejmie ws. TK z dzisiaj na wtorek – czyli dzień po terminie, w którym miał być ten kryzys rozwiązany – to świadczy to o jednym: partiokraci robią wszystko, by nie doszło do zażegnania konfliktu wokół Trybunału. Ten system im pasuje, mogą nadal doić, oszukiwać i rozkradać Naród”

Władysława Kosiniaka-Kamysza Kukiz nazwał „człowiekiem o dwóch twarzach”. I zadeklarował, że na wtorkowe spotkanie nie przyjdzie.

Po decyzji KE opozycja przekłada spotkanie. „Sprawa jest coraz trudniejsza”

Po decyzji KE opozycja przekłada spotkanie. „Sprawa jest coraz trudniejsza ”

Liderzy opozycji doinformowali w Sejmie, że przekładają planowane na 15:00 spotkanie liderów po decyzji Komisji Europejskiej i wyznaczeniu terminu – do 23 maja – na rozwiązanie sprawy wokół TK. Nowy termin to wtorek. Jak mówił Władysław Kosiniak-Kamysz:

„Przed kilkudziesięcioma minutami jest informacja KE, podjęliśmy decyzję by przenieść spotkanie. Ponawiamy zaproszenie do wszystkich klubów, również prezesa Kaczyńskiego i premier Szydło”

Jak mówił Schetyna:

„Sprawa jest poważna i coraz trudniejsza. Jeżeli w poniedziałek rząd będzie gotowy do odpowiedzi, to my jesteśmy otwarci. To grozi wejściem na drogę, z której nie ma już powrotu”.

opozycja2

Kukiz traci posła. Zyska, Morawiecki i Zwiercan tworzą koło „Wolni i Solidarni”

Zyska, Morawiecki i Zwiercan tworzą koło „Wolni i Solidarni”

Ireneusz Zyska, Małgorzata Zwiercan i Kornel Morawiecki ogłosili w Sejmie powstanie koła poselskiego „Wolni i Solidarni”. Zyska na konferencji poinformował, że w środę rano złożył rezygnację z członkostwa w klubie Kukiz’15.

Jak przyznał Zyska: „Nasze kolo będzie wspierać politykę społeczną i gospodarczą rządu. Liczymy na przyjazna współprace z klubem Kukiz’15”

Zyska 14 kwietnia głosował „za” poparciem kandydatury sędziego Jędrzejowskiego – jako jedyny z klubu Kukiz’15 (6 posłów, w tym Zwiercan i Morawiecki wstrzymali się od głosu).

KE wzmacnia presję na Polskę. „Czas do poniedziałku 23 maja na zmianę sytuacji wokół TK”

KE wzmacnia presję na Polskę. „Czas do poniedziałku 23 maja na zmianę sytuacji wokół TK”

Po środowym posiedzeniu, Komisja Europejska wyznaczyła Polsce czas do 23 maja na zmianę sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i pokazania „znaczących postępów” w całej sprawie. Jeśli tak się nie stanie to – jak czytamy w komunikacie prasowym – Timmermans został upoważniony do zatwierdzenia raportu oceniającego sprawę TK, co będzie wstępem do rozpoczęcia kolejnego etapu procedury kontroli praworządności.