Live

Gowin: Morawiecki byłby znakomitym premierem. Tak, jak znakomitym premierem jest Beata Szydło. Mamy silne osobowości w rządzie, tylko się cieszyć

Gowin: Morawiecki byłby znakomitym premierem. Tak, jak znakomitym premierem jest Beata Szydło. Mamy silne osobowości w rządzie, tylko się cieszyć

– Każdy z nas ma w głowie odpowiedzi na pytania o własny bilans tego półrocza. Ale to też nie będzie jakieś uroczyste wydarzenie. Nie jesteśmy od tego, by celebrować. Tak naprawdę moment próby nastąpi dla całego obozu politycznego i ministrów za trzy i pół roku, bo to Polacy nas rozliczą – mówił dziś w TVP Info Jarosław Gowin o podsumowaniu pół roku rządu Beaty Szydło.

Na pytanie, czy Morawiecki byłby dobrym premierem, minister nauki odpowiedział:

„Oczywiście byłby znakomitym premierem. Tak, jak znakomitym premierem jest Beata Szydło. Możemy się tylko cieszyć, że mamy tak silne osobowości w rządzie. Jestem dumny, że mogę ten rząd reprezentować. Ale każdy z nas zna swoje miejsce w szeregu. Liczy się dobro drużyny, a przede wszystkim – dobro Polski”

Gowin podkreślił, iż w tej chwili nie ma tematu zmiany premiera – podobnie jak „nie ma tematu zmiany szefa MSZ”.

Nowacka w sobotę w Łodzi. W planie konferencja i spotkanie z mieszkańcami

Nowacka w sobotę w Łodzi. W planie konferencja i spotkanie z mieszkańcami

Startują spotkania terenowe polityków Inicjatywy Polskiej. W sobotę w Łodzi pojawią się: Polska Barbara Nowacka oraz Paulina Piechna-Więckiewicz, Kazimiera Szczuka i Katarzyna Piekarska.

O 11:30 planowana jest konferencja prasowa (skrzyżowanie ulic Piotrkowskiej i Traugutta) z udziałem: Barbary Nowackiej, Dariusza Jońskiego, Pauliny Piechny-Więckiewicz, Katarzyny Piekarskiej i Kazimiery Szczuki.

Godz.12.00 – spotkanie z mieszkańcami Łodzi w Galeria ZPAP „Na Piętrze”.

Liderzy i członkowie stowarzyszenia Inicjatywy Polskiej wezmą także udział w sobotnim Łódzkim Marszu Równości.

Nowacka krytykuje liderów za spotkanie z Kaczyńskim i mówi o marszu 7 maja: On nie jest przeciwko PiS, on jest za Polską w UE

Nowacka krytykuje liderów za spotkanie z Kaczyńskim i mówi o marszu 7 maja: On nie jest przeciwko PiS, on jest za Polską w UE

– Gdyby lewica była w Sejmie, zupełnie inaczej wyglądałaby Polska – stwierdziła w Polskim Radiu 24 w rozmowie z Lucjanem Olszówką Barbara Nowacka. – W Polsce jest wiele osób, które dokładnie takiej lewicy potrzebują. Jest potrzebna dyskusja o państwie solidarnym, niewykluczającym, wspierającym osoby najuboższe. Problem w tym, jak pokazywać swoją wiarygodność, jak przekonywać. Wiemy, gdzie były nasze problemy, wyciągnęliśmy lekcję – dodawała liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

Jak stwierdziła Nowacka – nawiązując do kampanii PiS:

„Generalnie, program 500+ nie pomoże najbiedniejszym wyjść ze skrajnego ubóstwa. Do tego potrzeba dłuższych, mocniejszych działań systemowych. Jeśli chcemy zlikwidować w Polsce problem np. niedożywionych dzieci w szkołach, to naprawdę 500+ nie do końca rozwiąże problem. Myśmy o tym mówili. Dzieci nie można różnicować. 500+ było świetnym hasłem wyborczym, mam nadzieję, że realizacja będzie wyglądała równie dobrze. Ale PiS zapomina o solidaryzmie społecznym”

Była liderka Zjednoczonej Lewicy przyznała, iż nie żałuje, że nie uczestniczyła w rozmowach partyjnych liderów na temat TK, ponieważ – jej zdaniem – był to teatr:

„Politycy popełnili błąd, po pierwsze, idąc tam. Podstawowy warunek – opublikowanie wyroku – spełniony nie został. Do rozmów się siada w ramach porządku prawnego. Jeśli to nie jest przestrzegane, to o czym tu rozmawiać? Czy można przestrzegać prawa w połowie? Nie. Jeśli będziemy negocjować, czy połowicznie przestrzegać prawa, to wszyscy Polskę zaczną wywracać do góry nogami”

Nowacka odniosła się jeszcze do planowanego na 7 maja marszu opozycji: – To nie marsz przeciwko PiS, to masz za Polską w UE – przyznała.

Balcerowicz przedstawicielem prezydenta Poroszenki w ukraińskim rządzie i współprzewodniczącym międzynarodowej grupy doradców

Balcerowicz przedstawicielem prezydenta Poroszenki w ukraińskim rządzie i współprzewodniczącym międzynarodowej grupy doradców

Były minister finansów został przedstawicielem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w tamtejszym rządzie. Będzie również członkiem – współprzewodniczącym – międzynarodowej grupy doradców odpowiedzialnych za wdrażanie reform na Ukrainie.

Zespół ekspertów zajmie się wsparciem Ukrainy w przeprowadzaniu reform, mających na celu pogłębienie współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i realizacji Umowy Stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Szydło o resortowości: W pełni zgadzam się z Jarosławem Kaczyńskim

Szydło o resortowości: W pełni zgadzam się z Jarosławem Kaczyńskim

Jak mówiła na konferencji prasowej w Nowym Jorku premier Beata Szydło:

„W pełni się zgadzam z prezesem Kaczyńskim. To jest problem, z którym musimy sobie poradzić, aby projekty, które są realizowane przez rząd, a bardzo często są to projekty ponadresortowe, które dotykają kilku resortów – jak plan Morawieckiego, były realizowane. Musi być koordynacja między resortami. Na pewno jest tak, że bardzo często myślenie w kategoriach jednego resortu jest utrudnieniem w realizacji takich ambitnych planów. Bardziej chodzi o to, by ministrowie w takich zespołach które wspólnie realizują pewne projekty, potrafili się porozumieć”

Jak mówiła wcześniej:

„To nie media zmieniają rząd. Decyzję o zmianach podejmuje szef rządu, jeśli uznaje, że takie zmiany powinny nastąpić”

Szydło: Będę oceniać ministrów, ja będę oceniana. W najbliższym czasie posiedzenie RM z podsumowaniem pół roku rządów

Szydło: Będę oceniać ministrów, ja będę oceniana. W najbliższym czasie posiedzenie Rady Ministrów z podsumowaniem pół roku rządów

Jak mówiła premier Szydło na konferencji prasowej w Nowym Jorku:

„Rząd zajmuje się tym, co do niego należy – pracuje nad kolejnymi zmianami, kolejnymi projektami i programami. Każdy z ministrów odpowiada za swój resort. Każdy z ministrów będzie oceniany, ja takiej oceny również będę dokonywać. Ja również będę oceniana, to jest normalna rzecz. W tej chwili nie widzę powodu do dyskusji o zmianach w rządzie. My koncentrujemy się na rządzeniu. Ja na pewno będę żądać od każdego – niezależnie od tego, czy to będzie minister Waszczykowski, czy minister Morawiecki, Szałamacha, Jurgiel, od każdego, wszyscy będziemy oceniani. W najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów, na którym podsumujemy pół roku rządów”

Schetyna o ustawie antyterrorystycznej: Przywołuje najgorsze tendencje i sprawy znane z historii. To autorytarne spojrzenie na państwo

Schetyna o ustawie antyterrorystycznej: Przywołuje najgorsze tendencje i sprawy znane z historii. To autorytarne spojrzenie na państwo

– To fundamentalna niesprawiedliwość i nieprzyzwoitość. Na to naszej zgody nie będzie, to jest nowy, krzywdzący obywatela podatek – mówił dziś na konferencji w Kielcach o obowiązkowej, 15-złotowej opłacie audiowizualnej Grzegorz Schetyna. Lider PO skrytykował przygotowany przez PiS projekt tzw. dużej ustawy medialnej.

Polityk negatywnie odnosił się też do projektu ustawy antyterrorystycznej.

„Jeśli ktoś ma nas skutecznie bronić przed zagrożeniem, to przede wszystkim dobrzy fachowcy, eksperci, którzy współpracują ze służbami innych krajów, to jest klucz i gwarancja bezpieczeństwa, a nie organizacje paramilitarne czy radykalizacja prawa i ograniczanie wolności obywatelskich. Zapisy w tej ustawie pokazują, że decyzja PiS jest sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem i przywołuje najgorsze tendencje i sprawy, które znamy z historii. Nie może być tak, że w kraju UE, można sobie pozwolić na ustawę, która może służyć autorytarnemu spojrzeniu na system państwa. Nie będzie na to zgody”

Piasecki: Trudno orzec, że Schetyna odnosi wielkie sukcesy. Zbuntowani mają już plan

Piasecki: Trudno orzec, że Schetyna odnosi wielkie sukcesy. Zbuntowani mają już plan

Grzegorz Schetyna próbuje spacyfikować wewnątrzpartyjny bunt w PO. Spotyka się z kolejnymi, nieprzychylnymi mu działaczami i namawia ich na wyciszenie krytyki działań partyjnych władz i porzucenie planów rozłamowych. Trudno jednak orzec, że odnosi wielkie sukcesypisze na blogu RMF Konrad Piasecki.

Według dziennikarza, wszystko, do czego są gotowi zobowiązać się platformerscy buntownicy, to powstrzymywanie się od bardziej ostrych słów, wystąpień i działań do 7 maja – czyli dnia wielkiej (przynajmniej w założeniu) opozycyjnej demonstracji w stolicy.

Jak pisze Piasecki, podstawowy plan – czyli wyjście z PO i budowa nowego klubu parlamentarnego – ma jedną, kluczową słabość: brak dobrego sztandaru, przekazu, zawołania, które usprawiedliwiłoby nie tylko odejście z partii, ale i było motorem dla budowania nowego politycznego bytu. Z kolei plan rezerwowy – wejście do Nowoczesnej Ryszarda Petru – także ma zasadnicze słabości, z których niespecjalny entuzjazm dla przyjmowania rozbitków z PO samego Petru, wysuwa się zdecydowanie na plan pierwszy.

Super-rezerowym planem ma być wyczekiwanie na Donalda Tuska i karmienie się wiarą, że ex-premier będzie potrafił połączyć opozycję pod swym berłem i poprowadzić ją do zwycięstw z PiS-em. – Słabością tego planu jest niewiedza, niepewność jak długie będzie oczekiwanie. Bo jeśli Tusk pozostanie szefem Rady Europejskiej na następną kadencję, oznaczać to będzie, że wróci w 2019 roku, czyli już po wyborach parlamentarnych – pisze Piasecki.

„Nie mogę tego zagwarantować” – rzecznik klubu PiS pytana, czy ustawa antyterrorystyczna nie będzie przyjmowana w tempie ekspresowym

„Nie mogę tego zagwarantować” – rzecznik klubu PiS pytana, czy ustawa antyterrorystyczna nie będzie przyjmowana w tempie ekspresowym

– Nie zgadzam się z opinią opozycji, że ustawa antyterrorystyczna będzie wykorzystywana do celów innych, niż ochrona bezpieczeństwa Polaków. Biorąc pod uwagę to, co dzieje się na świecie, z jakimi atakami terrorystycznymi mamy do czynienia, to to są dobre zapisy, które skutecznie będą chronić bezpieczeństwo Polaków – stwierdziła dziś w Sejmie rzecznik klubu PiS.

Jak dodawała Beata Mazurek – pytana, czy ta ustawa nie będzie przyjmowana w tempie „ekspresowym”:

„Tryb pracy ustala marszałek Sejmu i Konwent Seniorów. Ja nie mogę tego zagwarantować. Mogę zapewnić, że każdy argument na komisji z całą pewnością będzie analizowany. Bo nie chodzi o to, żeby stworzyć ustawę „martwą”, ale skuteczną, która będzie nas chronić”

PAD o projekcie ustawy frankowej: Absolutnie nie wycofuję się ze swojego zobowiązania. Projekt złożę w niedługim czasie

PAD o projekcie ustawy frankowej: Absolutnie nie wycofuję się ze swojego zobowiązania. Projekt złożę w niedługim czasie

Prezydent Duda, pytany dziś na konferencji prasowej o prace nad projektem tzw. ustawy frankowej, stwierdził:

„Absolutnie nie wycofuję się ze swojego zobowiązania i nigdy nie wycofywałem. Prowadzimy prace, które mają charakter konstruktywny. Prowadziliśmy je wcześniej, już z udziałem środowisk zainteresowanych rozwiązaniem tego problemu na drodze ustawowej. Jest opinia Narodowego Banku Polskiego, jest opinia KNF. W tej chwili zespół ekspertów dokonuje analizy tych wszystkich danych, które nam zostały przedstawione. I ja z odpowiednim projektem, uwzględniającym potrzeby tych osób, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich, oraz z uwzględnieniem sytuacji sektora finansowego, wystąpię i projekt ustawy złożę. Mam nadzieję, że nastąpi to w perspektywie niedługiej”

PAD: Musimy zlikwidować niewątpliwe wrażenie, że Europa jest silna, ale bezradna. Europa z tym kryzysem musi sobie poradzić

PAD: Musimy zlikwidować niewątpliwe wrażenie, że Europa jest silna, ale bezradna. Europa z tym kryzysem musi sobie poradzić

– Strona rosyjska musi mieć poczucie, że rozmawia z poważnym partnerem, a nie partnerem, który jest słaby, niezdecydowany. Musi mieć poczucie, że partner zawsze jest gotów do solidarnej i kolektywnej obrony swojego terytorium, gdyby doszło do jakichkolwiek aktów agresji na którekolwiek z państw NATO – mówił dziś na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Słowenii Andrzej Duda. Jednocześnie PAD przyznał, iż nie jest za izolacją Rosji.

Jak dodawał:

„Musimy zlikwidować wrażenie, które jest niewątpliwie i o którym bardzo często się mówi, że Europa jest silna, ale jest bezradna. Europa musi sobie z tym problemem poradzić, działając zarówno na swoim terytorium, jak i w miejscach, które są ogniskami kryzysu”

PO składa własny projekt ustawy medialnej. Chce likwidacji abonamentu i odpisu wydatków państwa na media publiczne

PO składa własny projekt ustawy medialnej. Chce likwidacji abonamentu i odpisu wydatków państwa na media publiczne

Klub PO podjął decyzję o złożeniu własnego projektu, który jest projektem konkurencyjnym. Ma poprawić funkcjonowanie mediów publicznych i zapewnić ich dobre finansowanie, jednocześnie nie podporządkowując ich polityce i nie przerzucając na barki obywateli kosztów utrzymania mediów poprzez tworzenie nowego podatku – poinformował na konferencji w Sejmie Jan Grabiec.

Jak argumentowała Iwona Śledzińska-Katarasińska, istotą zmian jest zniesienie opłat abonamentowych i zastąpienie ich finansowaniem z już zapłaconych podatków. Dlatego najważniejszym punktem projektu jest zapisanie procentowego odpisu wydatków państwa na Fundusz Mediów Publicznych.

Kolejna propozycja dotyczy usamodzielnienia oddziałów regionalnych mediów publicznych na wzór spółek radiowych. Projekt zakłada też przywrócenie jawnych konkursów na członków rad nadzorczych i zarządów spółek.