Poranne sejmowe głosowania: bezpłatne leki dla seniorów, wybór członka RPP, specustawa dot. ŚDM, likwidacja godzin karcianych

W porannym bloku głosowań Sejm przyjmie projekt ustawy dot. bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75. roku życia. To jedna z zapowiedzi premier Szydło z expose. Zgodnie z rządową propozycją, wykaz bezpłatnych leków ogłosi minister zdrowia najpóźniej 1 września 2016 roku. W tym roku na program zabezpieczono 125 mln złotych. W kolejnych latach kwota ta będzie rosnąć – na 2017 rok przewidziano 564 mln, a na 2025 – ponad 1 mld zł.

Drugim projektem z expose premier Szydło, który jutro przyjmie Sejm, będzie projekt zmian w Karcie nauczyciela, zakładający przede wszystkim likwidację tzw. godzin karcianych. To jedna (w szkołach średnich) bądź dwie dodatkowe godziny (w gimnazjach) tygodniowo, które nauczyciele przeznaczają na pracę indywidualną z uczniami. Według rządu, po ich likwidacji, nauczyciele i tak będą pomagać uczniom po godzinach, ale bez godzin karcianych, bo to zbędna biurokracja.

Kolejnym projektem, który w piątek rano przegłosują posłowie, będzie tzw. projekt specustawy dot. ŚDM. Zdaniem rządu, specustawa jest konieczna, ponieważ do wydarzeń o charakterze religijnym nie stosuje się przepisów o ustawie imprez masowych. Projekt zakłada także przyznanie policji szczególnych uprawnień w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych o osobach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa. Policja będzie mogła też sprawdzić wolontariuszy ŚDM.

Sejm wybierze też nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Najpewniej zostanie nim poseł PIS Jerzy Żyżyński. Kandydatem PO jest Cezary Wójcik. Procedura wyboru RPP przedłużyła się o kilka tygodni po tym, jak PiS wycofał poparcie dla kandydatury Henryka Wronowskiego.

I w końcu – posłowie przegłosują projekt zmian w sprawie immunitetów m.in. RPO, RPD, prezesa NIK, GIODO oraz prezesa NIK. Zgodnie z projektem PiS o zniesieniu immunitetu będzie decydować Sejm bezwzględną większością głosów. Wniosek w tej sprawie będzie mógł złożyć do marszałka Sejmu każdy, kto wnosi do sądu sprawę przeciwko osobie pełniącej wymienione funkcje (tylko w przypadku spraw przeciwko senatorom – marszałkowi Senatu). Wnioski od oskarżycieli publicznych (np. policji) będą składane przez prokuratora generalnego.

2-godzinny blok głosowań rozpocznie się o 9:00.