Live

Brejza z interwencją poselską. „Czy koszty opóźnienia w posiedzeniu Sejmu poniosą organizatorzy Gali „Gazety Polskiej”?

Brejza z interwencją poselską. „Czy koszty opóźnienia w posiedzeniu Sejmu poniosą organizatorzy Gali „Gazety Polskiej”?

Poseł PO złożył – w trybie pisemnym – interwencje poselską, dotyczącą kosztów opóźnienia w posiedzeniu Sejmu.

O tym, że głosowania rozpoczną się o 21:00 z powodu wieczornej Gali „Gazety Polskiej” z udziałem prezesa Kaczyńskiego pisaliśmy na 300POLITYKA jak pierwsi.

Gasiuk-Pihowicz: TK wzięliście szturmem, a biuro RPO chcecie wziąć głodem

Gasiuk-Pihowicz: TK wzięliście szturmem, a biuro RPO chcecie wziąć głodem

W Sejmie trwają głosowania nad projektem budżetu państwa na 2016 rok. Sejmowa większość odrzuca większość poprawek opozycji i przyjmuje własne. Jak mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz:

„Trybunał Konstytucyjny wzięliście szturmem, a biuro RPO chcecie wziąć głodem. Trybunał zdestabilizowaliście na gruncie prawa, a biuro RPO chcecie obezwładnić na gruncie finansowym. Chcecie zmniejszyć budżet tak bardzo, aby nie mógł wykonywać swoich obowiązków”

Dalej mówiła:

„Powiedzcie to wprost: to uderzanie w polską rację stanu. Ponowne ośmieszanie Polski na arenie międzynarodowej. Wstyd! Czy tego chcecie?

Petru: PiS jest popękane. Nawet prezydentowi nie podoba się, że musi łamać konstytucję

Petru: PiS jest popękane. Nawet prezydentowi nie podoba się, że musi łamać konstytucję

– PiS jest popękane. Nawet prezydentowi nie podoba się, że musi łamać konstytucję – stwierdził dziś w „Piaskiem po Oczach” Ryszard Petru. Po raz kolejny polityk powiedział też, iż teczki z ustawami premier Szydło były puste. O Jacku Kurskim mówił, iż nie został szefem TVP, ale „Radiokomitetu”.

Lider Nowoczesnej mówił też o swoim spotkaniu z Grzegorzem Schetyną:

„To nie była wielka narada, półgodzinna, kurtuazyjna rozmowa. Nie było żadnych oczekiwań”

Miller: Ziobro to mój ulubiony minister. Być może się zmienił

Miller: Ziobro to mój ulubiony minister. Być może się zmienił

Jak mówił Leszek Miller w „Gościu Wydarzeń” Polsat News:

„Zbigniew Ziobro to mój ulubiony minister. Widocznie wybierając PiS, wielu Polaków chce zapoznać się jeszcze głębiej i dokładniej z tym politykiem, niż w latach 2005-2007, ale być może Zbigniew Ziobro się zmienił. Dajmy sobie jeszcze chwilę, żeby poobserwować. Znamy przecież cudowną przemianę Szawła w Pawła”

Pytany, czy powtórzyłby to, co kiedyś mówił o Ziobrze, stwierdził:

„Nie, pewnie nie, dlatego, że to zostało powiedziane i koniec. Teraz zapewne nie tylko ja, ale też wielu moich rodaków będzie obserwować dzialalność pana ministra, z nadzieją, że patologie tamtego okresu nie muszą się powtórzyć”

„W USA zawsze było tak, że prokurator generalny jest ministrem sprawiedliwości”

„Nawiasem mówiąc, oglądając „Wydarzenia”, słyszałem wypowiedź jednego z młodych posłów, który mówił, że łączenie stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego występuje tylko na Białorusi, na Wschodzie. Otóż nie, w USA zawsze tak było, że prokurator generalny jest jednocześnie ministrem sprawiedliwości”

Waszczykowski do opozycji: Sami odrzuciliście zalecenia Komisji Weneckiej

Waszczykowski do opozycji: Sami odrzuciliście zalecenia Komisji Weneckiej

Witold Waszczykowski – odpowiadając na pytania posłów – odpowiedział, dlaczego zaproszono do Polski przedstawicieli Komisji Weneckiej:

„Chcieliśmy nie doprowadzić do sytuacji, że to gdzieś państwo, poprzez jakieś inspirowanie instytucji jakichś NGO-sów, doprowadzają do tego, że Komisja Wenecka oskarża nas, przyjeżdża i rozlicza. Zaprosiliśmy jako rząd Komisję Wenecką po to, żeby wspólnie z polskim rządem, z instytucjami polskimi, a nie po cichu, przez jakieś instytucje nieformalne badała, jak wygląda stan demokracji. Komisja Wenecka nie jest instytucją europejską. Jest ciałem doradczym przy Radzie Europy. Końcowym jej rezultatem są zalecenia, które wspólnie z rządem negocjuje, jak je ewentualnie wprowadzić je w życie. Których państwo nie chcieliście wprowadzić, kiedy wam zalecała po wyborach warszawskich. Nie oskarżajcie nas z góry, że my czegoś nie podejmiemy, kiedy sami odrzuciliście jej zalecenia”

Waszczykowski o pytaniach posłów: Do kogo są to pytania? Do mnie? Po 2 miesiącach?

Waszczykowski o pytaniach posłów: Do kogo są to pytania? Do mnie? Po 2 miesiącach?

Jak mówił Witold Waszczykowski w czasie sejmowej debaty:

„Przypominam, że MSZ nie buduje przejść granicznych, pociągów, nie otwiera linii kolejowych, nie zapewnia rowerów na Mazurach, itd. Wiele, wiele pytań było zadanych do innych resortów (…) Na to nie jestem w stanie odpowiedzieć. Było też podnoszonych wiele mitów – o tym, że przez lata Polska cieszyła się zaufaniem, świetnym wizerunkiem, pozycją, była silna pozycje w UE. Kiedyś była koncepcja, dzisiaj jest chaos. To zapytam: dlaczego po 8 latach rządów jest sto kilkadziesiąt pytań nt. polityki zagranicznej?

Do kogo są to pytania? Do mnie? Po 2 miesiącach? Dopiero zacząłem. Nie mogłem wyrównać dopłat, nie mogłem pootwierać tych przejść, wyrównać relacji z Rosją, Białorusią, Ukrainą. Załatwić Trójkątów Weimarskich, Kaliningradzkich i innych. To były zadania dla dwóch ministrów, którzy przez 8 lat sprawowali władzę. Dlaczego po 8 latach jest sto kilkadziesiąt pytań?”

Sejm przerwie obrady do 21:00. Wieczorem Kaczyński odbierze nagrodę Gazety Polskiej

Sejm przerwie obrady do 21:00. Wieczorem Kaczyński odbierze nagrodę Gazety Polskiej

Wieczorny blok głosowań – w czasie którego posłowie przyjmą m.in. budżet na 2016 rok – rozpocznie się dopiero o 21:00. Wcześniej Sejm – po zakończeniu debaty nt. polityki zagranicznej – przerwie obrady.

Nie wiadomo, dlaczego głosowania nie mogą odbyć się wcześniej. Wiadomo natomiast, że wieczorem Jarosław Kaczyński odbierze tytuł „Człowieka Roku” Gazety Polskiej. Zdaniem naszych rozmówców, to właśnie gala GP może być powodem ogłoszenia tak długiej przerwy.

Kamiński do Waszczykowskiego: Widać w panu gigantyczną wewnętrzną walkę pomiędzy dobrym dyplomatą, a politykiem PiS

Kamiński do Waszczykowskiego: Widać w panu gigantyczną wewnętrzną walkę pomiędzy dobrym dyplomatą, a politykiem PiS

Michał Kamiński podczas debaty na temat polityki zagranicznej chwalił ministra Waszczykowskiego, ale zwracał uwagę, iż jego przekaz uzależniony jest od poglądów PiS. Jak mówił polityk PO:

„To wystąpienie nie było złe. Widać w panu gigantyczną wewnętrzną walkę pomiędzy dobrym, doświadczonym dyplomatą, a politykiem. Wszędzie tam, gdzie musi płacić pan trybut polityczny swojej partii, tam ten dobry dyplomata się kończy. A przecież nikt lepiej niż pan i pana kariera nie obrazuje tego, że polityka zagraniczna powinna być kontynuowana i była kontynuowana. Pan służył jako dyplomata w bardzo wielu polskich rządach. Lewicy, AWS, PO. Ocena pana jako dyplomaty zawsze była bardzo wysoka”

„Kontekst pana wystąpieniu nadali koledzy z PiS i propaganda”

„Dobrze, że pan wspomniał o tej – choć nieśmiało – kontynuacji. Natomiast muszę stwierdzić, iż kontekst pana wystąpieniu nadali koledzy z partii. Kontekst nadaje cała propaganda, która towarzyszy polityce zagranicznej”

Kamiński mówił o polityce Polski wobec Niemiec. Polityk zasugerował, iż PiS czerpie radość z tego, że w Niemczech budzą się nastroje eurosceptyczne i antyimigranckie. – Ja nie wyobrażam sobie tego, jak polski patriota może się cieszyć z tego, że w Niemczech uzyskują wpływy na politykę i opinię publiczną nacjonaliści – powiedział były współpracownik premier Kopacz.

Jednocześnie Kamiński stwierdził, iż „Niemcy są trudnym partnerem”. Ale – jak dodawał polityk PO – z Niemcami rozmawiać trzeba, co podkreślał także Waszczykowski. W tym kontekście poseł Platformy mówił m.in. o partnerstwie gospodarczym.

Na koniec Kamiński zwrócił się do szefa MSZ:

„Im więcej w panu dyplomaty, tym lepiej dla polskiej polityki zagranicznej. Im więcej będzie w panu polityka PiS, tym dla tej polityki będzie gorzej”

Nitras o wystąpieniu Waszczykowskiego: Można było dostrzec kontynuację polityki zagranicznej, ale zbyt mało

Nitras o wystąpieniu Waszczykowskiego: Można było dostrzec kontynuację polityki zagranicznej, ale zbyt mało

Jak mówił Sławomir Nitras w trakcie sejmowej debaty o polityce zagranicznej:

„W tym wystąpieniu podkreślanie ciągłości można było dostrzec. Nie było łatwo, ale widać ją np. w kwestii NATO. Oparcie naszej doktryny na wzmocnieniu Sojuszu to jest coś, co nas na pewno łączy. Zauważyłem również, nie bez satysfakcji, że jako pierwszy polityk nowego rządu zdecydował się pan przyznać, że w Polsce został zbudowany gazoport. To ważna deklaracja i cieszę się, że padła w tak ważnym wystąpieniu. Jednak generalnie tej kontynuacji jest zdecydowanie zbyt mało. Można mieć nadzieje, że w przyszłości śmielej będziecie czerpać z dorobku poprzedników”

Jak podkreślał Nitras, Waszczykowski popełnił błąd ustawiając Polskę na eurosceptycznych pozycjach:

„Dziś jednak dajecie naszym sojusznikom sygnał, że radykalnie zmienia się polska polityka w regionie. Pan dokonał dziś głośnej diagnozy chorób UE. Mówił pan tak, jakby istniał alternatywny świat, jakby Polska mogła opuścić Unię i zabezpieczać swoje interesy. To jest błąd, który może zaważyć na naszej przyszłości”

Nitras pytał również o Brexit:

„W przededniu referendum mówił pan o wspólnej percepcji? Co będzie jeśli nie daj Boże Wielka Brytania wyjdzie z UE? Nadal będzie pan o niej mówił?”

Ministerstwo Nauki odpowiada Terleckiemu: Prawo nie pozwala udzielać dotacji uczelniom niepublicznym

Ministerstwo Nauki odpowiada Terleckiemu: Prawo nie pozwala udzielać dotacji uczelniom niepublicznym

Ustawa prawo o szkolnictwie wyższym nie daje podstaw do udzielania dotacji na wydatki majątkowe dla uczelni niepublicznej – poinformowało Ministerstwo Nauki. Wcześniej Ryszard Terlecki z PiS stwierdził, że pieniądze na wsparcie uczelni o. Rydzyka powinny pochodzić właśnie z resortu nauki.

MNiSW poinformowało także: – [Ustawa] nie przewiduje również dotacji na wydatki bieżące, które byłyby przyznawane z pominięciem obowiązującego algorytmu finansowego.

Szydło: Bardzo wysoko cenię ministra Jakiego. Nie zamierzam go dymisjonować

Szydło: Bardzo wysoko cenię ministra Jakiego. Nie zamierzam go dymisjonować

Premier Beata Szydło na konferencji w Chęcinach była pytana, czy zdecyduje się zdymisjonować wiceministra Patryka Jakiego za oskarżenia, jakie rzucał w Sejmie pod adresem posła Kropiwnickiego:

„Bardzo wysoko cenię ministra Jakiego. Uważam, że Patryk Jaki to młody, bardzo energiczny, ambitny i dobry wiceminister. Jeżeli miałabym jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie, to odpowiadam: nie zamierzam dymisjonować Patryka Jakiego. Wręcz odwrotnie – uważam, że to bardzo mocny punkt mojego rządu”

Dalej mówiła:

„Z tego, co wiem – bo rozmawiałam z nim – on zadał pytanie na podstawie pism, które były kierowane do niego przez mieszkańców, w których zadawano pytania dot. właśnie pana posła. Minister Jaki zadał pytanie takie, które kierowali do niego mieszkańcy”

Szydło: Poprawka dot. pieniędzy na uczelnię Rydzyka ma się pojawić w Senacie

Szydło: Poprawka dot. pieniędzy na uczelnię Rydzyka ma się pojawić w Senacie

Premier Beata Szydło na konferencji w Chęcinach była pytana o wypowiedź Ryszarda Terleckiego, który powiedział, że jednak znajdą się pieniądze dla uczelni ojca Rydzyka:

„Klub będzie zgłaszał poprawki – z tego, co wiem – w Senacie i taka poprawka ma się pojawić. Jeżeli ona będzie poprawką, która jest zgodnie z zasadzie finansów i zgodnie z prawem przygotowana, nie widzę powodu, dlaczego nie miałaby być przyjęta”