Live

Sejm przyjął ustawę PiS o prokuraturze

Sejm przyjął ustawę PiS o prokuraturze

Za przyjęciem ustawy głosowało 236 posłów (233 z PiS, 2 z Kukiz’15 i 1 niezależny), przeciw było 209, wstrzymało się 7, nie głosowało 8 posłów.

TNS dla „Faktu”: PO tuż za Nowoczesną z ponad 20%, PiS blisko 30%

TNS dla „Faktu”: PO tuż za Nowoczesną z ponad 20%, PiS blisko 30%

PiS – 31,2%, Nowoczesna – 24,4, PO – 21,2, Kukiz’15 – 9,5, KORWiN – 4,2, Zjednoczona Lewica – 3,5, Razem – 3,5, PSL – 2%. Tak prezentują się wyniki sondażu TNS, który opublikował „Fakt”.

Brejza do PiS: Chcecie, by polityk przeglądając sprawę mógł znaleźć smaczek i puścić to rządowej telewizji

Brejza do PiS: Chcecie, by polityk przeglądając sprawę mógł znaleźć smaczek i puścić to rządowej telewizji

Jak argumentował poseł Krzysztof Brejza w trakcie dyskusji o reformie prokuraturze.

„My chcemy w naszej poprawce wykreślić możliwość ujawniania przez Prokuratura Generalnego informacji z prowadzonych śledztw. Wy chcecie dać możliwość politykowi, by przeglądając sprawę znalazł smaczek i puścił to rządowej telewizji, która zrobi z tego czerwony pasek. W gardłowych sprawach Prokurator Generalny może wysadzić całą sprawę w powietrze, tam gdzie chodzi o przestępczość zorganizowaną czy świadków koronnych. Czy chodzi wam o dobro publiczne, czy zabawę polityczną i być może kasowanie wrogów politycznych”.

Sejm systematycznie odrzuca kolejne poprawki zgłoszone przez opozycję.

Sejm przeciwny odrzuceniu w całości reformy prokuratury

Sejm przeciwny odrzuceniu w całości reformy prokuratury

244 posłów było przeciwnych odrzuceniu w całości projektu ustawy o reformie prokuratury. Cały klub PiS głosował przeciw, tak samo jak 6 posłów z klubu Kukiz’15 w tym Kornel Morawiecki. Przeciwko byli też Grzegorz Furgo, Radosław Lubczyk i Kornelia Wróblewska z Nowoczesnej i Piotr Zgorzelski z PSL.

JVR w rozmowie z KKZ złośliwie odnosi się do jej newsa o usunięciu z zarządu PO i wypomina dziennikarce materiał o Rostowskim jako szefie MSZ

JVR w rozmowie z KKZ złośliwie odnosi się do jej newsa o usunięciu z zarządu PO i wypomina dziennikarce materiał o Rostowskim jako szefie MSZ

Jacek Rostowski w złośliwy sposób w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „FpF” skomentował news dziennikarki z wczorajszych „Faktów”. KKZ poinformowała w środę, iż JVR – razem z Radosławem Sikorskim – ma być usunięty z zarządu PO. Były minister finansów powiedział dziś do Kolendy:

„Przypomnę pani, że pani też miała materiał 1,5 roku temu, gdy pani z wielkim show oznajmiła, że będę ministrem spraw zagranicznych. I że prezydent jest temu przeciwny. A 3 dni przed pani materiałem z panią premier Kopacz uzgodniłem, że ja nie będę szefem MSZ. Może tym razem ma pani tak samo „dobre” źródła”

Rostowski nie chciał jednak jednoznacznie zdementować newsa Kolendy-Zaleskiej. Wypominał natomiast dziennikarce, iż ta – jego zdaniem – nie skontaktowała się w tej sprawie z Grzegorzem Schetyną. Reporterka „Faktów” nie chciała zdradzić swoich źródeł informacji.

W poniedziałek rząd o programie 500+

W poniedziałek rząd o programie 500+

W poniedziałek, 1 lutego o 12:00 rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, czyli programem Rodzina 500 plus. Dzisiaj projekt został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

PBSz: Przekaz telewizji publicznej zmienił się – na bardziej obiektywny

PBSz: Przekaz telewizji publicznej zmienił się – na bardziej obiektywny

– Przekaz telewizji publicznej, zwłaszcza dzienników informacyjnych, zmienił się – na bardziej obiektywny – stwierdziła dziś w programie Sławomira Jastrzębowskiego w „Superstacji” Beata Szydło.

Premier przekonywała, że media publiczne będą w najbliższych latach doinwestowane.

Karczewski o wniosku dot. utajnienia obrad: Senatorowie PO w oczywisty sposób stosują obstrukcję

Karczewski o wniosku dot. utajnienia obrad: Senatorowie PO w oczywisty sposób stosują obstrukcję

Jak powiedział na krótkiej konferencji prasowej marszałek Senatu Stanisław Karczewski:

„Podjąłem decyzję o przedłużeniu posiedzenia do soboty. Senatorowie PO w sposób wyraźny, oczywisty stosują obstrukcję w obradach. Po raz pierwszy w 27 latach Senatu został zgłoszony niespotykany wniosek o utajnienie obrad. Obowiązkiem polityków, posłów, senatorów jest prowadzenie debaty w sposób transparentny, by wszyscy obywateli wiedzieli kto, co, kiedy powiedział. My ten wniosek odrzuciliśmy”.

Jak zapowiedział Karczewski, głosowanie nad nowelizacją ustawy o policji odbędzie się po zakończeniu dyskusji. Nie podał jednak, kiedy to się stanie.

Machałek: PiS za odrzuceniem obywatelskiego projektu dot. finansowania religii w szkołach

Machałek: PiS będzie głosować za odrzuceniem projektu dot. finansowania religii w szkołach

Jak mówiła w Sejmie Marzena Machałek z PiS o obywatelskim projekcie, który zakłada zaprzestanie finansowania religii w szkołach:

„Próbuje się naszą wspólnotę [narodową] rozmontowywać. To nie może się skończyć dobrze, są na to smutne przykłady. Na to nie ma naszej zgody. Ten projekt uderza w naszą wspólnotę. Uderzenia w religię jest nieracjonalne, koszty zbyt duże. Będziemy głosować za odrzucenie tego projektu”.

Również Krystian Jarubas zadeklarował, że klub PSL również będzie głosować przeciwko projektowi w I czytaniu. W trakcie debaty przedstawiciele klubów PO, Nowoczesna i Kukiz wnosili o skierowanie projektu do komisji. Wcześniej minister Zalewska przedstawiła negatywną opinię rządu do projektu, pod którym podpisało się 150 tysięcy osób. Głosowanie odbędzie się w nocy z czwartku na piątek.

Minister edukacji: Na 28 państw UE, 24 finansuje religię w szkołach, w taki sposób, o jakim polski Kościół może marzyć

Minister edukacji: Na 28 państw UE, 24 finansuje religię w szkołach, w taki sposób, o jakim polski Kościół może marzyć

– Na 28 państw UE, 24 finansuje lekcje religii w szkołach, z budżetu państwa lub samorządu, w zależności do specyfiki ustrojowej poszczególnych państw. W dodatku w taki sposób, o jakim polski Kościół mógłby sobie pomarzyć – stwierdziła dziś podczas debaty na temat nauczania religii w szkołach minister edukacji Anna Zalewska.

Szymański w Sejmie: Mimo kosztów politycznych, mechanizm relokacji uchodźców nie przyniósł żadnych spodziewanych efektów

Szymański w Sejmie: Mechanizm relokacji uchodźców nie przyniósł żadnych spodziewanych efektów

Jak mówił w Sejmie minister Konrad Szymański o decyzjach UE ws. imigrantów, które zostały podjęte w trakcie luksemburskiej prezydencji:

„Były prace nad stworzeniem mechanizmu który miałby w sposób biurokratyczny i silnie zcentralizowany zarządzać grupami imigrantów w UE. Zdecydowano się w moim przekonaniu nieszczęśliwie na podejmowanie decyzji w drodze większości kwalifikowanej, co otworzyło drogę do izolacji interesów i opinii w niektórych krajach UE. To stworzyło poczucie olbrzymiego kosztu politycznego podjęcia tej decyzji. Mechanizm relokacji uchodźców, pomimo olbrzymich kosztów politycznych nie przyniósł żadnych ze spodziewanych efektów, a efekty były od początku nakreślone bardzo skromnie”

Pozytywna ewolucja UE

„Dziś ta decyzja nie jest wykonywana nie tylko przez państwa, które od początku zgłaszały wątpliwości co do trybu podejmowania decyzji, ale przez wszystkie państwa. Szczęśliwie kolejne decyzje UE przesuwały się ku rozwiązaniom, które są bliższe polskim preferencjom. Mam na myśli wzmocnienie uwagi wokół bezpieczeństwa tego procesu, wokół procesu readmisji, a co najważniejsze – uszczelnienia granic i nasilenia współpracy z krajami trzecimi. To jest pozytywna ewolucja. Ale żadna z tych koncepcji nie została zamknięta, Polska pozostaje dziś w intensywnym dialogu politycznym, by ukształtować politykę [ws. uchodźców]”.

Szymański wygłosił to przemówienie w trakcie sejmowej debaty nad informacją rządu ws. działań Polski w trakcie zakończonej prezydencji Luksemburga (ipiec-grudzień 2015).

Czabański: Duża ustawa medialna w parlamencie znajdzie się w kwietniu

Czabański: Duża ustawa medialna w parlamencie znajdzie się w kwietniu

Jak mówi pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych Krzysztof Czabański w rozmowie z wPolityce.pl:

„Duża ustawa medialna będzie zawierała zmiany strukturalne i przekształcenia prawne tych spółek prawa handlowego w państwową osobę prawną. Powstaną instytucje nastawione tylko na realizację misji. Ta duża ustawa mówi także o budowie nowego systemu finansowania mediów publicznych. On będzie powszechny, ale opłaty będą niższe niż obecnie. Ta ustawa w parlamencie znajdzie się w kwietniu. Na pewno wejdzie w życie. Determinacja kierownictwa państwa, by ratować media publiczne, by stworzyć dobre media, oparte na profesjonalizmie i prawdzie, jest wielka”