Trzaskowski: PiS od początku popełniło błąd, atakując. PiS przypuścił atak, zaognił atmosferę
Jak mówił dziś w FPF Rafał Trzaskowski, komentując debatę w PE:
„Zabrakło wytłumacznenia motywacji PiS. Bo pani premier wypowiadała się tak, jak by nic się nie stało. Nie wiem, czy jej argumenty przekonają UE. PiS od poczatku popełniło błąd, stosując atak. Próba przeniesienia odpowiedzialności na opozycję, rozsyłanie ulotek, przemówienie pana prof. Legutki… To było dolewanie oliwy do ognia. PiS przypuścił atak i zaognił atmosferę. Nasze wystąpienia były bardzo spokojne i wyważone. Ale wiemy, że ta debata będzie miała kontynuację”
Szczerski o debacie w PE: Jasny dowód że rządzący są mocniejsi, a opozycja znacznie słabsza
Jak mówił w TVP Info o debacie w PE Krzysztof Szczerski:
„To wielki sukces rządzących w Polsce, daje jasny dowód że rządzący są mocniejsi, a opozycja znacznie słabsza, opozycja wpadła we własne sidła. Ci,którzy pompowali to w nadzieje, ze dziś Polska dostanie łomot musieli się zawieść”.
Jak dodał:
„Dziś debata ośmieszyła całą tą debatę, że w Polsce nie ma dziś demokracji, dyskusję o tym, że Polska się stacza w kierunku jakieś zapaści”
Petru: Padają pytania od poważnych osób na świecie, czy przypadkiem Polska nie chce wyjść z UE
Jak mówił Ryszard Petru w „Gościu Wydarzeń” Polsat News:
„Padają pytania od poważnych osób na świecie – jak rozumiem, taka jest też atmosfera w parlamencie – czy przypadkiem Polska nie chce wyjść z UE. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi”
Na stwierdzenie Jarosława Gugały, że przecież premier Szydło w czasie debaty wielokrotnie podkreślała, że Polska chce być w UE, lider Nowoczesnej powiedział:
„Ale Jarosław Kaczyński zapowiedział tego. Pani premier jest panią premier, ale w każdej chwili może być wymieniona na innego premiera. Wszyscy wiedzą, że decydentem jest Jarosław Kaczyński, który do Brukseli nie jeździ. Decyzje zapadają gdzie indziej, i wszyscy mają tego pełną świadomość”
Petru: Nikt nie blokuje PiS-owi realizacji programu
Jak mówił Ryszard Petru w „Gościu Wydarzeń” Polsat News, pytany przez Jarosława Gugałę, czy debata w PE może przynieść Polsce jakieś korzyści:
„Obawiam się, że jeżeli listy, które będziemy wysłać do Komisji, będą takie same, jak wypowiedzi premier dzisiaj w debacie, to niestety istnieje poważne ryzyko, że ta procedura, uruchomiona przez komisję będzie miała kolejne etapy, bo ona mówi generalnie tak: nic się nie stało. A stało się”
Dalej mówił:
„Nikt nie blokuje PiS-owi realizowania programu. Przecież w programie PiS nie było Trybunału, nie było przejęcia mediów publicznych, obniżenia jakości służby cywilnej. W programie było 500+, które nie ma ostatecznego rozwiązania. Co więcej, nie ma na to pieniędzy (…) Nikt nie blokuje PiS-owi realizacji programu. Problem polega na tym, że oni nie realizują programu, tylko realizują progam, o którym nikt wcześnie nie słyszał”
Szydło: Ślązacy pytają mnie, czy UE zostawi ich tak, jak zostawiła polskie stocznie
Jak mówiła premier Szydło w swoim końcowym wystąpieniu w PE:
„Rząd polski został wybrany w demokratycznych wyborach przez polskich obywateli. To nie jest tak, ze rząd polski jest czymś innym niż Polska czy nasza ojczyzna”
Jak mówiła dalej:
„Mieszkam blisko Śląska. Śląsk to wspaniały region, bądźcie solidarni ze Śląskiem, pomóżcie polskim kopalniom. Ślązacy pytają mnie dziś: czy UE pochyli się nad Śląskiem, czy dostrzeże to, że potrzebujemy dziś pomocy, czy zostawi nas tak, jak kiedyś zostawiła polskie stocznie. Proszę wybaczyć, ale takie pytania i rozgoryczenie też jest w Polsce. My tłumaczymy i przekonywujemy [Polaków], że UE jest zawsze wtedy gdy potrzebują tej pomocy. Dlatego też tu jestem”
Szydło w PE: Nie zgadzam się z decyzją KE, ale jestem otwarta na informowanie
Jak mówiła w PE Beata Szydło:
„Polska chce, żeby UE była stabilna Polska chce, by UE nie była wstrząsana różnego rodzaju kryzysami. Polska nie wywołuje tych kryzysów, ale Polska chce aktywnie uczestniczyć w takim prowadzeniu polityki europejskiej, która pozwoli nam tego uniknąć. Dziękuję za wszystkie glosy krytyczne, za wszystkie głosy, również te, które wyrażały wsparcie dla mojej ojczyzny, dla rządu. Dla nas to jest bardzo ważne. Przyjechałam tutaj, żeby podzielić się informacjami. Chciałam i podać szczegółowo fakty dot. dwóch kwestii, które dla wielu z państwa są wątpliwe – TK i ustawy medialnej”.
Jak dodała:
„Przyznam też szczerze, że w państwa wystąpieniach pojawią się szczegółowe pytania. Ale tak naprawdę tych pytań tak naprawdę wiele nie było. Mogę sądzić, że wynika to z tego powodu, że po prostu nie ma problemu, więc państwo nie macie o co pytać. A ta dyskusja jest dla nas wszystkich kłopotem. Ja też mam kłopot. Nie zgadzam się, aby KE zastosowała w stosunku do Polski taką decyzję, jaka została podjęta. Ale jestem otwarta na informowanie, uważam, że wartością nadrzędną jest przyszłość UE”
Olbrycht do PiS: Bardzo często powtarzacie w kraju, że zwycięzca bierze wszystko. Ale bierze też odpowiedzialność
Jak mówił Jan Olbrycht z PO w czasie debaty w PE:
„Przykro nam, że Polska staje się przedmiotem debaty publicznej w Europie. Mamy nadzieję, że jest to po raz ostatni. Premier Szydło dobrze wie, że to nie my inicjowaliśmy organizację tej debaty. Ta debata, bez względu na jej wynik, wpłynie na wizerunek Polski na arenie międzynarodowej. Wygraliście wybory, nie kwestionujemy tego. Ani prawa do dokonywania zmian. Bardzo często powtarzacie w kraju, że zwycięzca bierze wszystko – jeśli tak myślicie, to jest oczywiste, że oznacza to, iż zwycięzca przejmuje kontrolę nad instytucjami państwowymi, stanowiskami… Ale zwycięzca bierze także odpowiedzialność za wizerunek Polski w Europie i w świecie. Bierze odpowiedzialność również za tę działanie. Polacy nie zasługują na takie działania, które budzą takie kontrowersje”
Korwin-Mikke w PE: Ja nie jestem demokratą, ale wy jesteście demokratami. Naród Polski wybrał PiS
Jak powiedział w trakcie debaty o Polsce w Strasburgu Janusz Korwin-Mikke:
„Ja nie jestem demokratą, demokracji nienawidzę, demokracją pogardzam, ale wy jesteście demokratami. Przyjmijcie do wiadomości, że naród polski wybrał demokratycznie PiS. Chcieliście demokracji, to macie. Demokracja to tyrania większości, więc PiS mając za sobą większość będzie robić co chce. Jeśli uważacie, że PiS to jest bardzo zła partia – ja się z tym zgadzam – to pomyślcie jak złe musiały być poprzednie rządy, że udręczony lud polski wybrał PiS, jako jedyną partię dającą nadzieję, że poprzednią partię uda się powsadzać do więzień. Tam jest ich miejsce”.
PBSz o TK: Ma się bardzo dobrze, działa. Nie chcemy w nim większości, tylko równowagi
Jak mówiła premier Szydło w czasie debaty w PE:
„Jesteśmy krajem, który jako pierwszy w Europie wprowadził konstytucję. I konstytucja dla Polaków to świętość. Nie doszło do żadnego złamania konstytucji w Polsce [przez rząd PiS]. Dlatego muszę powiedzieć, że choć cieszę się, że mogę tu przed państwem występować i reprezentować stanowisko Polski, to nie widzę powodu, byśmy poświęcali tak wiele czasu polskim sprawom. Ale jestem tu, bo chcę podjąć dialog. Chcę opowiedzieć państwu o Polsce, wyjaśnić wątpliwości. Wierzę, że z dobrą wolą, z jaką się tu spotkam, będziemy mogli po tej debacie wyjść wszyscy w przekonaniu, że Polska jest silnym, rozwijającym się członkiem UE. I że wszyscy jesteśmy z tego dumni”
Szydło opisywała sytuację wokół TK:
„TK w Polsce ma się bardzo dobrze, działa. Kilka godzin temu podjął jedno ze swoich postanowień. Nic złego się nie dzieje. Wprowadzone przez nas zmiany są w oparciu o europejskie standardy i niczym nie odbiegają od uregulowań w innych krajach UE. Musieliśmy zmienić ustawę o TK, ponieważ w czerwcu 2015 poprzedni Sejm i koalicja rządząca przyjęła ustawę, uznaną przez TK za niekonstytucyjną w części. PO-PSL chciały mieć 14 z 15 sędziów TK obsadzonych przez siebie. Podjęliśmy w nowym Sejmie uchwały korygujące”
Jak dodawała szefowa rządu:
„Z punktu widzenia prawa, mamy w Polsce zaprzysiężonych 15 sędziów TK – tylu, ilu przewiduje konstytucja. Wciąż też zdecydowana większość sędziów została wybrana przez poprzednią większość sejmową. Jedynie 5 sędziów zostało wybranych przez większość wspierającą mój rząd. PiS nigdy nie dążyło do zdominowania Trybunału. Nigdy nie chcieliśmy większości w TK. Chcieliśmy jedynie równowagi. Zgadzamy się, by 8 z 15 sędziów było wskazanych przez opozycję. To pozytywna zmiana podejścia w postrzeganiu praw opozycji. To nas różni od poprzedników”
Premier podkreśliła, że spór o TK ma charakter polityczny, a nie prawny.
Szydło: Może dla państwa to dziwne, ale Polska, choć w UE, ciągle boryka się z problemami, jak bezrobocie wśród młodych ludzi
Jak mówiła premier Beata Szydło w czasie debaty w PE:
“Polacy są otwarci na to, by wspierać Europę w podejmowaniu tych wyzwań. Jesteśmy częścią Zjednoczonej Europy. To dla nas ogromna wartość. Polska historia, o której była tutaj mowa, jest bardzo trudna. Przez wiele lat musieliśmy walczyć o prawo do wyrażania własnych opinii, do budowania własnej państwowości. Wywalczyliśmy to i nie damy sobie tego odebrać”
Dalej stwierdziła:
„Jesteśmy Europejczykami, jesteśmy z tego dumni”
Premier mówiła też:
“Polacy wybrali program, który jest skierowany do tych obywateli, którym dzisiaj po tych latach transformacji, uczestnictwa w UE, nie najlepiej się żyje. Może dla państwa to dziwne, ale Polska, choć w UE, choć to duży kraj, ciągle boryka się z problemami, jak bezrobocie wśród młodych ludzi. Niskie zarobki, wiele polskich dzieci marzy o tym, aby jedyny ciepły posiłek zjeść w szkole”
Timmermans: Biorąc pod uwagę pozycję TK, widzimy ryzyko zwiększonego zagrożenia praworządności
Jak mówił Frank Timmermans w czasie debaty PE nt. Polski:
“Głównym powodem dla rozpoczęcia tej oceny w ramach procedury ochrony praworządności są wydarzenia wokół TK i sytuacja nt. mianowania niektórych sędziów Trybunału. W zasadzie powinna być to sprawa, której decyzje podlegają samemu Trybunałowi. Ale sytuacja jest taka, że inne instytucje państwa nie przełożyły na praktykę wyroków TK w tej sprawie. To dało nam powód do pewnej niepewności co do funkcjonowania TK w Polsce. Ponadto Sejm w poprawce do ustawy o TK dokonano zmian, które czynią orzecznictwo znacznie bardziej skomplikowane. Biorąc pod uwagę pozycję TK, widzimy ryzyko zwiększonego zagrożenia praworządności. Podniesiono również obawy co do prawa dot. mediów”
Jak dodał, ok. godzinę temu KE otrzymała kolejny list z Polski, ale nie chciał komentować jego treści.
Tusk w PE o decyzji Komisji wobec Polski: Nie oczekujcie, że będę zadowolony z tego powodu
Na koniec debaty w PE o konkluzjach Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział kilka słów o decyzji KE wobec Polski:
„Proszę, nie oczekujcie że będę z tego powodu zadowolony. To dla mnie trudne, gdy taka procedura została wszczęta wobec Polski. Nie mam jednak wątpliwości, że Komisja działała w dobrej wierze. Możemy dyskutować o zakresie środków, o tym czy decyzja powinna byś ostrzejsza lub łagodniejsza, o jej timingu. Ale została podjęta. Uważam ją za optymalną, w pełni ją wspieram. Poszukiwanie jakiegoś rozdźwięku między instytucjami [KE a Radą] jest bez sensu w tym przypadku”.
Ta strona używa plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej: Polityce Cookies