Live

Olszewski pisze do Kuchcińskiego: Moje interpelacje nie są przekazywane ministrom

Olszewski pisze do Kuchcińskiego: Moje interpelacje nie są przekazywane ministrom

Paweł Olszewski w piśmie skierowanym do Marka Kuchcińskiego zwraca uwagę, że jego interpelacje poselskie nie są dostarczane adresatom – czyli członkom rządu. Jak twierdzi, marszałek z 31 złożonych interpelacji raczył dostarczyć tylko jedną, choć aż 26 z nich złożył w ubiegłym roku.

Poseł PO przypomina, że zgodnie z regulaminem Sejmu, odpowiedź na interpelację jest udzielana pisemnie, nie później niż w terminie 21 dni od dnia jej otrzymania przez adresata. Jak  pisze Olszewski:

„Obecna sytuacja, w której Pan Marszałek nie nadaje biegu złożonym interpelacjom w sposób rażący narusza obowiązujące przepisy, nie mówiąc o dobrych obyczajach”

Większość interpelacji dotyczy spraw pilnych, które ze względu na obecną, niedopuszczalną opieszałość, może wpłynąć negatywnie na poruszane w interpelacjach zagadnienia. Proszę o szybką interwencję w tej sprawie, przestrzeganie regulaminu Sejmu oraz udzielenie odpowiedzi, co jest przyczyną zaistniałej sytuacji – kończy.

Za 2 dni rusza Instytut Bronisława Komorowskiego

Za 2 dni rusza Instytut Bronisława Komorowskiego

Instytut Bronisława Komorowskiego ma być miejscem, w którym kontynuowane są projekty powstałe podczas pięcioletniej prezydentury i realizowane nowe przedsięwzięcia. Na drzwiach w siedzibie na Placu Zamkowym zawisła właśnie tabliczka. Start za 2 dni.

Do priorytetowych zadań Fundacji będzie należeć wspieranie aktywnego uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej i NATO, wspieranie działań na rzecz zwiększania bezpieczeństwa, wspieranie działań na rzecz wzmacniania konkurencyjności gospodarczej, przedsiębiorczości i innowacyjności oraz wspieranie polityki rodzinnej, kultury, sztuki i edukacji.

Premier Szydło jutro rano u Bogdana Rymanowskiego

Premier Szydło jutro rano u Bogdana Rymanowskiego

Szefowa rządu wystąpi w czwartek o 7:30 na antenie TVN24 w programie „Jeden na Jeden”.

Szydło: Dialog z KE został uruchomiony, będziemy mogli wyjaśnić wszystkie wątpliwości

Szydło: Dialog z KE został uruchomiony, będziemy mogli wyjaśnić wszystkie wątpliwości

Beata Szydło odpowiedziała na pytanie 300POLITYKI zadane poprzez Twittera:

Jak stwierdziła:

„We wczorajszej dobrej rozmowie z przewodniczącym Junckerem, która trwała blisko godzinę, rozmawialiśmy o wielu kwestiach. Ta rozmowa dotyczyła tego, że ten dialog między Polską a KE, który ma na celu ocenić sytuację musi być prowadzony poprzez przekazywanie informacji. I ten dialog został uruchomiony. Będziemy mogli wyjaśnić wszystkie wątpliwości”

Szydło: Zapraszam wszystkich komisarzy KE do Polski

Szydło: Zapraszam wszystkich komisarzy KE do Polski

Jak mówiła premier Beata Szydło na konferencji w KPRM:

„Zapraszam wszystkich komisarzy, każdego z osobna, do Polski, żeby mogli przyjechać, porozmawiać, poznać Polskę. Być może wielu z nich nie miało takiej okazji, żeby bliżej przyjrzeć się sprawą Polski. To dobry czas i moment, żeby tutaj razem z nami się spotkać i na pewno będzie to tylko i wyłącznie będzie to służyło pogłębieniu dobrych relacji Polski i UE, na których polskiemu rządowi zależy”

Szydło: KE mówi o wstępnej ocenie sytuacji. Polska jest w dialogu z Komisją od dłuższego czasu

Szydło: KE mówi o wstępnej ocenie sytuacji. Polska jest w dialogu z Komisją od dłuższego czasu

Jak mówiła premier Beata Szydło na konferencji w KPRM:

„Chcielibyśmy, żeby wypowiedź komisarza Timmermansa precyzyjnie zabrzmiała, dlatego, że wydaje mi się, że w całej tej dyskusji o decyzji KE potrzebna jest precyzja w wypowiadaniu słów i rozumieniu słów. Dlatego cieszę się, że możemy rozmawiać w tej chwili z państwem. Warto być precyzyjnym w cytowaniu słów i jak państwo słyszeliście z ust komisarza, KE mówi o wstępnej ocenie sytuacji. Nie ma czegoś takiego, czym straszyli straszyli Polaków politycy opozycji, mówiący, że wszczęta została procedura nadzoru. Nie ma takiej sytuacji. Dokładnie taka decyzja została w tej chwili, taki komunikat został przez KE przekazany, o czym rozmawiałam wczoraj z komisarzem Junckerem. Polska jest w dialogu z KE od dłuższego czasu. Przekazaliśmy informację, składamy informację, mówimy o tym, jak faktycznie sytuacja w Polsce przebiega i ten proces się toczy. Dzisiaj potwierdzone zostało to, że ta wstępna ocena sytuacji jest podejmowana”

Dalej mówiła:

„Dalej będziemy aktywnie ten dialog prowadzić. Chcę uspokoić wszystkich państwa, że nasze informacje są na bieżąco przekazywane, że nasza dyplomacja jest w całym kontakcie z przedstawicielami KE, zarówno minister Waszczykowski, jak i minister Szymański, który przebywa  w Brukseli. Wezmę udział również w posiedzeniu PE, jeżeli taka decyzja będzie podjęta przez parlament i w parlamencie będę również występować, i będę chciała przedstawić stanowisko Polski. Wszystkie decyzje, które były podejmowane przez polski parlament i rząd, według tych procedur, które w tej chwili w Polsce obowiązują, nie została zakwestionowana”

Ziobro o reformie prokuratury: Nie boimy się odpowiedzialności

Ziobro o reformie prokuratury: Nie boimy się odpowiedzialności

Jak mówił w Sejmie Zbigniew Ziobro o reformie prokuratury:

„”Nie boimy się odpowiedzialności, chcemy dbać o bezpieczeństwo Polaków. W ostatnich latach mieliśmy możliwość obserwowania procesu umywania rąk przez polityków PO [ws prokuratury]: to nie my, to oni, my nie mamy wpływu. My chcemy mieć wpływ, my chcemy odpowiadać. Ale do tego trzeba mieć narzędzia”.

Jak podkreślił:

„Dziś stan rzeczy, który funkcjonuje polega na tym, że Prokurator Generalny niewiele może, bo tak jest skonstruowana ustawa. Nie może nawet kształtować kierownictwa prokuratury. O tym najlepiej świadczy fakt, ze premier Kopacz i Tusk krytykowali sposób działania [PG]”.

O 16:30 konferencja Szydło

O 16:30 konferencja Szydło

Konferencja prasowa premier Beaty Szydło odbędzie się o 16:30 w KPRM.

Dobrosz-Oracz: Po 16 latach pracy usłyszałam, że muszę odejść, bo wieje wiatr zmian

Dobrosz-Oracz: Po 16 latach pracy usłyszałam, że muszę odejść, bo wieje wiatr zmian

Justyna Dobrosz-Oracz to kolejny reporter „Wiadomości” TVP zwolniony w ostatnim czasie. Jak pisze dziennikarka na FB:

„Nigdy nie złamałam dziennikarskich zasad. Nie chodziłam na niczyim pasku i nie stosowałam autocenzury. To pierwszy mój komentarz od lat. Wybaczcie, ale nie sposób w takiej chwili milczeć. Ukłony”

Z TVP odchodzi także Hanna Lis. Z kolei Danuta Holecka – jak podały Wirtualne Media – wraca do prowadzenia „Wiadomości” TVP1.

Szymański: Jesteśmy otwarci na to, by odpowiedzieć na wszystkie kolejne pytania KE

Szymański: Jesteśmy otwarci na to, by odpowiedzieć na wszystkie kolejne pytania KE

Jak mówił Konrad Szymański na briefingu w Brukseli:

„Wsłuchałem się bardzo dokładnie w to, co mówił wiceprzewodniczący Timmermans. Jestem bardzo zadowolony z faktu, że najcześciej używanym słowem w całym tym przedstawieniu Komisji, jest słowo „dialog”. My jesteśmy zainteresowani dialogiem. Wydawało nam się do tej pory, że dotychczasowy dialog wyjaśnił wszystkie wątpliwości, ale rozumiem, że jakieś wątpliwości jeszcze pozostały. Jesteśmy otwarci na to, żeby odpowiedzieć na wszystkie kolejne pytania, które – jak rozumiem – niedługo pojawią się w Warszawie”

Dalej mówił:

„Chcielibyśmy oczywiście, żeby te pytania były możliwie ściśle zadane, bo dotychczasowe miały tę wadę, że były zadane na tyle ogólnie, że ponad 20 stron tekstu na temat Trybunału nie wystarczyło, by zaspokoić zainteresowanie komisji tą sprawą. Ta sprawa wydaje się dość prosta i rozumiem, że Komisja potrzebuje więcej informacji. Jesteśmy gotowi takie informacje w najbliższym czasie – zgodnie z oczekiwaniami Komisji – przedstawić”

Szymański zarzucił też Komisji Europejskiej, że milczała, gdy poprzednia większość parlamentarna dokonała przyspieszonego wyboru sędziów TK.

Rzecznik rządu: Nie zapadła żadna decyzja KE wobec Polski. To nie jest w ogóle żadna procedura

Rzecznik rządu: Nie zapadła żadna decyzja KE wobec Polski. To nie jest w ogóle żadna procedura

Komisja Europejska oceni sytuację wokół TK w ramach procedury państwa prawnego w UE. Mimo to rzecznik rządu zapewniał dziś w Sejmie:

„To jest standardowy dialog. Żadne decyzje [ze strony KE] nie zapadły. Decyzje, które miałyby jakikolwiek negatywny wydźwięk na linii Warszawa-Bruksela. To jest standardowa procedura. To nie jest w ogóle żadna procedura. To jest orientacyjna czynność Komisji Europejskiej na bazie pewnych spekulacji, które pojawiały się w krajach zachodnich. KE chce po prostu powziąć więcej informacji na temat tego, co dzieje się w Polsce. Z chęcią o tym poinformujemy – gdy pan Juncker przyjedzie do Polski”

Rafał Bochenek mówił także o opozycji:

„Pewne grupy tracą wpływy w Polsce, podgrzewają tę atmosferę w krajach zachodniej Europy. Zupełnie niepotrzebnie. Wczorajsze spotkanie w KPRM przebiegało w bardzo dobrej atmosferze, byłem zaskoczony dzisiejszą debatą, bo ona – ze strony polityków opozycji – zupełnie odbiegała atmosferą od tej, jaka była wczoraj w KPRM. Szefowie klubów mówili wczoraj wyraźnie, że demokracja w Polsce nie jest zagrożona. I że oni takiej retoryki nie przyjmują”

Rzecznik rządu: Juncker przyjął wczoraj od premier Szydło zaproszenie do Polski. Mamy przyjazne relacje

Rzecznik rządu: Juncker przyjął wczoraj od premier Szydło zaproszenie do Polski. Mamy przyjazne relacje

Jak mówił dziś na briefingu prasowym rzecznik rządu, relacjonując wczorajszą rozmowę premier Szydło z szefem KE:

„Premier Szydło, jak wiadomo, rozmawiała wczoraj z przeowdniczącym Junckerem. Zostało stwierdzone, że między polskim rządem a KE zachowane są przyjazne relacje, jak najlepsze relacje – tak, jak było dotychczas. Natomiast to, co działo się dziś w Komisji Europejskiej, to standardowa czynność. Wolałbym, by pewne grupy w Polsce nie dramatyzowały. Tak że spokojnie, pan Juncker przyjął wczoraj nawet zaproszenie od pani premier Szydło, powiedział, że bardzo chętnie przyjedzie do Warszawy. Cieszymy się z tego bardzo. Termin jeszcze nie jest ustalony, ale myślę, że w ciągu miesiąca, dwóch, takie spotkanie się odbędzie”