Live

Łapiński: Z tego, co wiem, nowego projektu ustawy PiS o TK nie ma jeszcze w Sejmie

Łapiński: Z tego, co wiem, nowego projektu ustawy PiS o TK nie ma jeszcze w Sejmie

– Próbowałem zweryfikować to, czy ta ustawa jest gotowa. Z moich informacji wynika, że tej ustawy w Sejmie jeszcze nie ma. Ja nie znam tej ustawy – mówił w FpF Krzysztof Łapiński, na uwagę Katarzyny Kolendy Zaleskiej, że nowy projekt ustawy o TK autorstwa PiS wpłynął dziś do Sejmu. – Nie znam tego projektu, więc nie chcę spekulować, w którą stronę to pójdzie – podkreślał polityk PiS.

Łapiński wyciągnął także w studiu archiwalne teksty Ewy Siedleckiej, które krytykowały – jak pisała dziennikarka „Gazety Wyborczej” – „skok na Trybunał” przez PO w czerwcu. – My naprawiamy sytuację psucia Trybunału – przekonywał Łapiński.

– To jest spór między PiS-em, a demokratycznym państwem prawa – mówił o zamieszaniu związanym z TK Cezary Tomczyk. – W tej chwili mamy wielki chaos w państwie (…) PiS chce sprawę poprzez nową ustawę jedynie skomplikować. 

Krzysztof Łapiński przekonywał z kolei, iż TK nie był nigdy instytucją apolityczną, ze względu na proweniencje partyjne niektórych jego członków. – Nie traktujmy sędziów TK jako aniołów zesłanych z nieba, jako radę mędrców, bez poglądów politycznych i sympatii partyjnych – mówił.

Tomczyk stwierdził, iż za działania wobec TK politycy PiS „poniosą konsekwencje”.

Petru: Rozumiem agresję PiS. Bo oni nie spodziewali się, że Polska tak szybko się obudzi

Petru: Rozumiem agresję PiS. Bo oni nie spodziewali się, że Polska tak szybko się obudzi

Ryszard Petru tłumaczył dziś w TVP Info swoje słowa o „marszu szaleńców”:

„Chodziło mi o to, że są posłowie w parlamencie, którzy zamiast poprawiać polską gospodarkę, zająć się edukacją, ochroną zdrowia, to osłabiają jedną z najważniejszych instytucji, łamią Konstytucję (…) Ja rozumiem ich agresję, bo oni nie spodziewali się, że Polska tak szybko się obudzi. Że tyle osób wyjdzie na ulice Warszawy. Kaczyńskiemu władza wymyka się spod kontroli. Bardziej centrowi politycy PiS powinni powiedzieć naczelnikowi: „nie””

Jak dodawał lider Nowoczesnej:

„Skrócenie kadencji parlamentu ma sens, chociaż wierzę, że się nie musi skończyć to „bijatyką”. Na naszym marszu nie było takich chęci”

„Każda władza mija. Demokratyczna Polska przetrwa” – byli prezydenci i premierzy Polski w liście otwartym

„Każda władza mija. Demokratyczna Polska przetrwa” – byli prezydenci i premierzy Polski w liście otwartym

Byli prezydenci, premierzy oraz marszałkowie Sejmu i Senatu wystosowali list otwarty dot. ostatnich zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Jak piszą, „wyrażają niepokój i sprzeciw z powodu podważania autorytetu i niezależności Trybunału Konstytucyjnego”.

Piszą także, że wspólnym zadaniem w przyszłości będzie obudowa niezależności i autorytetu TK:

„Każda władza mija. Demokratyczna Polska przetrwa! Liczymy się z tym, że wspólnym zadaniem w przyszłości będzie odbudowa niezależności i autorytetu Trybunału Konstytucyjnego jako jednego z fundamentów polskiej demokracji”

List został podpisany przez Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego, Marka Borowskiego, Ludwika Dorna, Małgorzatę Kidawę-Błońską, Grzegorza Schetynę, Radosław Sikorskiego, Bogdana Borusewicza, Longina Pastusiaka, Adama Struzika, Włodzimierza Cimoszewicza, Ewę Kopacz, Kazimierza Marcinkiewicza, Leszka Millera i Waldemara Pawlaka.

Cały list na stronie TVP Info

Tusk: Dobrą reputację Polski budowaliśmy 25 lat. Nie straćmy jej, bo znów lat będzie trzeba

Tusk: Dobrą reputację Polski budowaliśmy 25 lat, nie straćmy jej bo znów lat będzie trzeba

Przewodniczący RE Donald Tusk odniósł się na Twitterze do sytuacji Polski i reputacji kraju:

W poniedziałek na antenie niemieckiego radia Martin Schulz, szef PE stwierdził, że to co dzieje się w Polsce nosi znamiona „zamachu stanu”. Premier Szydło stwierdziła na konferencji prasowej, że oczekuje od niego przeprosin.

Schetyna: Polska została podzielona przez Kaczyńskiego. Nie ma zgody na kolejny mur

Schetyna: Polska została podzielona przez Kaczyńskiego. Nie ma zgody na kolejny mur

Jak mówił Grzegorz Schetyna w Rzeszowie:

„Ta sytuacja, którą widzimy od miesiąca w Polsce to jest coś niesłychanego, niespotykanego. Polska została podzielona, przez polityków PiS, przez Jarosława Kaczyńskiego. Podzielona przez emocje i oskarżenia, nie może być tak, ze prezes Kaczyński używa takich słów, w których nazywa ludzi myślących inaczej, złodziejami i komunistami. To jest powrót do języka agresywnego, wojennego, zamiast budowania mostów i budowania szans współpracy. Nie ma zgody, by był budowany kolejny mur i by Polacy byli dzieleni w ten sposób. Części Polaków odmawia się uczestnictwa w życiu publicznym. Dzisiejsza wypowiedź szefa PE pokazuje, że UE przejmuje się tym co widzi w Polsce: ten bezprzykładny atak na TK nie jest w Polsce, ani w Europie akceptowany.

Jak powiedział o premier Szydło:

Premier rządu polskiego musi pokazywać swoja podmiotowość. Działanie zgodnie z literą prawa to jest obowiązek, oczekujemy na działanie ze strony premier Szydło”.

Szydło: Oczekuję, że Schulz przeprosi Polskę

Szydło: Oczekuję, że Schulz przeprosi Polskę

Beata Szydło na konferencji w KRPM była pytana o wypowiedź szefa PE Martina Schulza, który w niemieckim radiu powiedział, że wydarzenia w Polsce „mają charakter zamachu stanu”:

„Oczekuję, że Martin Schulz nie tylko zaprzestanie takich wypowiedzi, ale rownież przeprosi Polskę. W tej chwili to są zupełnie nieuprawnione i nieprzyjęte w opinii politycznej świata wypowiedzi. Źle się dzieje, jeżeli szef PE, który przecież jednoczy wszystkie państwa UE, gdzie wszyscy są równi, wyraża się w taki sposób o jednym z państw członkowskich”

Szydło: Powinniśmy usiąść, szukać konsensusu i przygotować nową ustawę o Trybunale

Szydło: Powinniśmy usiąść, szukać konsensusu i przygotować nową ustawę o Trybunale

Jak mówiła premier Beata Szydło na konferencji w KPRM:

„Dzisiaj powinniśmy dołożyć starań my wszyscy, cała klasa polityczna, wszyscy politycy, ale też proszę państwa dziennikarzy, byście nam w tym mogli, by patową sytuację dot. Trybunału, uspokoić, wyjaśnić i znaleźć rozwiązanie, które będzie rozwiązaniem konstruktywnym. Dlatego że przekładanie całej sprawy z Trybunałem tylko w kategoriach jakiegoś sporu politycznego czy pokazywaniem faktów nie do końca zawsze sprawdzonych, dopowiadaniem pewnych rzeczy, wykorzystywaniem polityków opozycji w sprawie Trybunału do walki politycznej, jest bardzo niedobre.

Przenoszenie też tej dyskusji na wytwarzanie takiej atmosfery jakiegoś konfliktu politycznego i pokazywanie jeszcze za granicą, że tutaj, w Polsce coś złego się dzieje, jest rzeczą nieodpowiedzialną. Ci politycy, którzy próbują w ten sposób swój cel polityczny realizować, politycy opozycji, po prostu powinni się zastanowić i szukać rozwiązań. Jest w tej chwili pat. Ale zawsze tak jest, że jeżeli jest jakiś kłopot do rozwiązania, to należy usiąść i szukać rozwiązań, a nie tak, jak robi to opozycja. Tylko ten klincz polityczny pogłębiać”

Dalej mówiła:

„Uważam, że w tej chwili – a mówię o swojej prywatnej opinii, bo rząd nie jest dysponentem tego tematu, bo nie rząd przygotował te projekty ustaw i to nie rząd jest tą instytucją, która może tutaj zająć stanowisko. Nasza rola ogranicza się w tej chwili do tego, żeby przy wykorzystaniu RCL publikować akty prawne. Ale jeszcze raz podkreślę – publikujemy je wtedy, jeżeli nie mamy wątpliwości, że w aktach prawnych nie ma wady. To również opinie prawników. Nie zostały w tej chwili przekroczone żadne terminy. Moja opinia jest taka, że dzisiaj powinniśmy usiąść, szukać porozumienia i konsensusu, przygotować nową ustawę o Trybunale, a sędziowie TK powinni sami wiedzieć, co w tej chwili powinni zrobić”

Szydło: Prawnicy pracują. Zastanawiamy się, czy wyrok został wydany zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi

Szydło: Prawnicy pracują. Zastanawiamy się, czy wyrok został wydany zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi

Jak mówiła premier Beata Szydło na konferencji w KPRM:

„RCL nie wydało żadnego oficjalnego komunikatu ani oświadczenia. Nie znam takiego oficjalnego komunikatu. Od piątku sytuacja, jeżeli chodzi o sprawę związaną i z publikacją, ale też jednocześnie z całym problemem, który mamy z ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, się nie zmieniła. Jesteśmy dokładnie w tym samym miejscu, w którym byliśmy w piątek. Moim celem jest wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, które są i które mogą powodować, że jest problem z opublikowaniem tego wyroku. Jak państwo wiecie, było zapytanie skierowane do prezesa Rzeplińskiego, merytoryczne pytanie, w którym chodziło o to, aby wątpliwości, które się nasunęły, zostały wyjaśnione ze względu na to, że nie możemy opublikować wyroku, który mógłby być podjęty w opinii prawnej z wadami prawnymi. Nie mamy tej odpowiedzi, ale to inna rzecz”

Dalej mówiła:

„Inną kwestią jest to, że jest jeszcze orzeczenie Sądu Najwyższego, że „niezwłocznie” nie jest terminem dookreślonym, i że sąd przyjął, że może to oznaczać np. 14 dni. Rzecz polega na tym, byśmy nie spowodowali takiej oto sytuacji, że patowa sytuacja prawna, która jest w tej chwili, będzie się jeszcze pogłębiała. Ale jak stwierdziłam, od piątku nic się nie zmieniło. Ciągle nie mamy jednoznacznego stanowiska ani ze strony prezesa TK. Pracują prawnicy, zastanawiamy się, czy ten wyrok został wydany zgodnie z tymi obowiązującymi aktami prawnymi i z decyzjami poprzednimi pana prezesa”

Szydło o COP21: Nasze 3 postulaty zostały zawarte w porozumieniu. Zrobiono dobry krok w dobrym kierunku

Szydło o COP21: Nasze 3 postulaty zostały zawarte w porozumieniu. Zrobiono dobry krok w dobrym kierunku

Jak mówiła premier Beata Szydło na konferencji w KPRM poświęconej COP21:

„Sprawy klimatu są niezwykle ważne i Polska bardzo aktywnie działa na rzecz tego, żeby klimat na naszej planecie był coraz lepszy. Żebyśmy wszyscy mogli mówić, że jesteśmy bezpieczni, zdrowi. To nasz cel. Ale jednocześnie musimy podkreślać, że specyfika polskiej gospodarki wymaga tego, byśmy te rozwiązania światowe również dostosowywali do tego, co my możemy na danym etapie zrobić i zrealizować. W swoim wystąpieniu w Paryżu podniosłam 3 ważne dla naszego państwa kwestie. Postulatem Polski było, żeby porozumienie podpisały wszystkie państwa świata, żeby nie było to porozumienie, które zostaje uzgodnione na poziomie UE i państw europejskich. Żeby wszystkie gospodarki światowe do tego się przyłączyły, bo dzisiaj to właśnie te duże gospodarki: USA, Chiny, Rosja – to te gospodarki, które muszą zrobić najwięcej, żeby wspierać klimat na świecie”

Dalej mówiła o drugim postulacie:

„Drugi postulat, który został przez nas zaprezentowany, dotyczył tego, żeby w porozumieniu zawrzeć takie zapisy, które uznają specyfikę rozwoju poszczególnych gospodarkę. To oznacza to, żebyśmy wprowadzając rozwiązania, które mają polepszać klimat na świecie, szukali takich rozwiązań, które nie uderzają w poszczególne gospodarki poszczególnych państw, gdzie dyskusja na temat węgla, rozwoju gospodarki, toczy się od wielu miesięcy i mamy obawy, że zbyt radykalne rozwiązanie mogą doprowadzić do tego, że polska gospodarka na tym straci”

I trzecim postulacie:

„I trzeci postulat – żeby w tym porozumieniu bardzo wyraźnie postawiono kwestię lasów i zalesiania. To ta propozycja, którą Polska wskazuje jako rozwiązanie, które z jednej strony będzie polepszało klimat, a z drugiej – rozwiązywało kwestie nadmiernej redukcji CO2”

Premier stwierdziła też, że wszystkie 3 postulaty zostały zawarte w porozumieniu:

„Z satysfakcją stwierdzam, że wszystkie 3 postulaty w tym porozumieniu, które zostało przyjęte w Paryżu przez wszystkie państwa, zostały zawarte. Mogę dzisiaj państwu powiedzieć, że w naszej ocenie zrobiono dobry krok w dobrym kierunku. Oczywiście, czy to porozumienie zostanie zrealizowane, w jakim czasie, jak będzie realizowane, ta dyskusja przed nami i to się okaże. Ale jest zgoda wszystkich i to jest najważniejsze”

Jutro Petru spotka się z Sadurską

Jutro Petru spotka się z Sadurską

Jak poinformował Marek Magierowski, jutro o 12:00 w imieniu prezydenta, z Ryszardem Petru spotka się szefowa Kancelarii Małgorzata Sadurska. Spotkanie ma dotyczyć zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

O 13:45 konferencja Szydło

O 13:45 konferencja Szydło

Jak poinformował na Twitterze Paweł Szefernaker, o 13:45 odbędzie się konferencja dotycząca COP21, z udziałem premier Beaty Szydło oraz ministra środowiska Jana Szyszko.

Premier Szydło: Przez ostatnie 8 lat Polacy nie byli słuchani. My odbudujemy dialog z obywatelami

Premier Szydło: Przez ostatnie 8 lat Polacy nie byli słuchani. My odbudujemy dialog z obywatelami

Jak mówiła dziś premier Beata Szydło na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego:

„Wypracujemy dużo dobrych rozwiązań dla Polek i Polaków. Polacy chcą dialogu, chcą rozmowy. Przez ostatnie 8 lat Polacy nie byli wysłuchiwani, tak, jak na to zasłużyli. Projekty obywatelskie były odrzucane bez jakichkolwiek dyskusji. Dobrze, że jest w końcu ustawa, która zaprosiła nas wszystkich do stołu. Ważne, byśmy umieli z tego skorzystać. Żeby nasze spotkania kończyły się konkluzjami, rozwiązaniami, które będziemy wprowadzać w życie, by poprawiać byt naszych obywateli. Wszyscy tego pragniemy. Rozwoju naszej Ojczyzny”

Jak dodawała szefowa rządu:

„Przez jałowy spór, przez to, że nie słuchano obywateli przez ostatnie lata, dialog został zawieszony. Forma dialogu została zdezawuowana. Ale zaczynamy od nowa. Chcemy to odbudować. Wszyscy obywatele muszą skorzystać na rozwoju. Musimy słuchać się nawzajem. Wierzę w to, że na tym forum będą się wykuwać najlepsze programy i projekty”