Szydło: Zasiłki i pomoc socjalna są kwestią, która różni nas z UK. Chcemy wypracować wspólne stanowisko

Jak mówiła premier Beata Szydło na konferencji z premierem Cameronem:

„Nasze wątpliwości budzą postulaty, które dotyczą zmian traktatowych, które wiązałyby się z długim procesem ratyfikacji w państwach członkowskich i ryzykiem fiaska reform. Ale zgodziliśmy się w tej kwestii, że potrzebna jest jeszcze rozmowa i rozmowa będzie się toczyła. To samo dotyczy postulatów w obszarze przepływu osób. Swoboda przepływu osób to jeden z filarów europejskiej integracji, bardzo ważny dla Polski. Będziemy przekonywali naszych partnerów do tego, żeby ta zasada została utrzymana”

Polska premier pytana o postulowane przez Londyn prawo do ograniczenia świadczeń socjalnych dla imigrantów:

„Oczywiście są takie propozycje ze strony premiera, rządu Wielkiej Brytanii, które są dla nas bezdyskusyjnie akceptowalne, w tych propozycjach reformy UE (…) Oczywiście są też dyskusje i kwestie, co do których dzisiaj nie ma między nami pełnej zgody. Chciałabym to ująć w ten sposób. Myślę, że to są kwestie, które będziemy jeszcze o nich mówili i będziemy próbowali je wspólnie, w konsensusie rozwiązać. To m.in. sprawa dot. zasiłków i pomocy socjalnej”

Dalej mówiła:

„My rozumiemy i akceptujemy w pełni prawo Wielkiej Brytanii do podejmowania takich decyzji, które są suwerennymi, jeśli chodzi o realizację polityki socjalnej, społecznej państwa. I to szanujemy. Natomiast chcemy, szanując również możliwość i zasadę wolnego przepływu osób, wypracować takie stanowisko, które z jednej strony będzie możliwe do zaakceptowania dla państwa brytyjskiego – przy uszanowaniu jego suwerennego prawa – i jednocześnie będzie szanowało tę zasadę, która legła u podstaw UE – przepływu osób. To kwestia przyszłych rozmów, na które umówiliśmy się z premierem. Wierzę w to głęboko, że takie porozumienie wypracujemy. Kolejne rozmowy, na które umówiliśmy się w styczniu, będą tylko i wyłącznie przybliżały nas do znalezienia wspólnego stanowiska”