Live

Szefernaker i Pomaska wśród 100 najciekawszych liderów Europy Środkowej

Szefernaker i Pomaska wśród 100 najciekawszych liderów Europy Środkowej New Europe 100

Paweł Szefernaker i Agnieszka Pomaska znaleźli się na corocznej liście 100 innowatorów Europy Środkowej i Wschodniej – New Europe 100. Listę ogłasza Fundusz Wyszehradzki, we współpracy z Financial Times oraz kilkudziesięcioma instytucjami z Europy Środkowej i Wschodniej – m.in. German Marshall Fund of the US, Instytut Lecha Wałęsy, Global Lithuanian Leaders, Sofia Platform.

Właśnie te osoby i ich idee nadają lub będą nadawać kierunek zmianom na świecie – tak o idei nagród piszą ich organizatorzy.

Agnieszka Pomaska została nagrodzona za wkład w uchwalenie w poprzedniej kadencji ustawy o innowacyjności, wspierającej start-upy oraz [prace nad programem wyborczym PO w sprawach młodych i innowacji.

Z kolei, Paweł Szefernaker został nagrodzony za bycie adwokatem nowych technologii i wprowadzenie przełomu technologicznego do działania i obu zwycięskich kampanii PiS oraz skutecznego odwołania się do młodego pokolenia i jego potrzeb.

Wśrod 100 najciekawszych liderów „nowej Europy” jest 27 Polaków. Wśród  nich nagrodzono m.in. twórców taniej metody wykrywania Eboli i robota rehabilitacyjnego.

Wśród polityków regionu nagrodzeni zostali m.in. prezydent Estonii, bułgarska europosłanka Eva Paunowa oraz czeski minister ds. europejskich.

W piątek konferencja Schetyny z Arłukowiczem i Rasiem i oficjalne zgłoszenie kandydata na szefa PO

W piątek konferencja Schetyny z Arłukowiczem i Rasiem i oficjalne zgłoszenie kandydata na szefa PO

Wspólna konferencja prasowa Grzegorza Schetyny z Bartoszem Arłukowiczem i Ireneuszem Rasiem odbędzie się w Art Cafe Hotelu Royal o 13:00 w Krakowie. Podczas briefingu nastąpi oficjalne zgłoszenie kandydatury Schetyny na przewodniczącego PO.

Poparcie ze strony Rasia – reprezentanta skrzydła konserwatywnego w PO i dawnej „spółdzielni” rywalizującej z frakcją Schetyny w partii – oraz Arłukowicza – twarzy liberałów w PO – może mieć niebagatelne znaczenie w walce o poparcie ze strony członków dwóch światopoglądowych frakcji w Platformie.

Kaczyński: Całą prawdę o Smoleńsku da się wyjaśnić bez posiadania wraku

Kaczyński: Całą prawdę o Smoleńsku da się wyjaśnić bez posiadania wraku

„Myślę, że wielką część prawdy, a być może nawet całą prawdę [o tragedii smoleńskiej], można wyjaśnić bez posiadania wraku, bez jego przeniesienia do Polski. W moim przekonaniu wystarczy uczciwie śledztwo. Właściwie dwa śledztwa: ws. katastrofy i ws. śledztwa”

– stwierdził dziś w rozmowie z Dorotą Gawryluk w Polsat News prezes PiS.

Kaczyński: Polska nie jest w ruinie, my tego nigdy nie mówiliśmy

Kaczyński: Polska nie jest w ruinie, my tego nigdy nie mówiliśmy

Jak mówił dziś prezes PiS w Polsat News:

„Polska nie jest w ruinie, my tego nigdy nie mówiliśmy. Ale jest w naprawdę złym stanie. Gdzie nie spojrzeć, mamy do czynienia z wydarzeniami, stanami, które naprawdę budzą głęboki niepokój. I naprawdę musimy działać energicznie. I nie możemy nie liczyć się z tym, że wiele sił – ze względu na interesy – będą chciały uniemożliwić zmiany, by utrzymać obecny system”

Kaczyński o Trybunale Konstytucyjnym: Przez 8 lat wybierano sędziów jednej opcji

Kaczyński o Trybunale Konstytucyjnym: Przez 8 lat wybierano sędziów jednej opcji

Jak mówił prezes PiS w rozmowie z Dorotą Gawryluk w „Gościu Wydarzeń” Polsat News:

„Ustawa PO z 25 czerwca podważała legitymizację TK. Doprowadziła do mieszania 2 porządków: wewnątrzsejmowego i zewnętrznego, określanego przez ustawy. I decyzje podejmowano na zasadzie mieszania tych porządków. I to było sprzeczne z Konstytucją, i tego nie można tolerować. Jest jeszcze zasada dyskontynuacji, która wywodzi się ze zwyczaju. Ale ta zasada jest zasadą prawną, mimo że nie została nigdzie określona. Ale ponieważ różne przepisy prawa ustaliły wyjątki od tej zasady, to w związku z tym – możemy ją uznawać. I musimy ją uznawać za prawną. Zasada dyskontynuacji jest także związana z zupełnie inną zasadą – zupełnie podstawową – znaną w demokracji – z zasadą legitymizacji, poprzez akt wyborczy”

Kaczyński dodawał:

„Proszę zwrócić uwagę, że wyboru PO dokonała w ten sposób, że kadencje tych, którzy byli dotąd sędziami TK, kończyły się w momencie, gdy nowy Sejm był już wybrany, gdy znany był już jego skład personalny, polityczny. Czyli można powiedzieć, że tamte decyzje nie były legitymizowane przez rolę suwerena, czyli przez wolę narodu. Więc tamte decyzje należało uznać za prawnie bezskuteczne. I to uczyniono. A że to budzi opory… No, tu trzeba się odwołać do kontekstu politycznego całego przedsięwzięcia, do faktu, że przez 8 lat wybierano sędziów jednej opcji. No, bo skoro wybór jest przez Sejm, to te opcje są faktem. Nie ma co tego kwestionować”

Schetyna w Bydgoszczy: PiS chce władzy totalnej, na to nie będzie zgody

Schetyna w Bydgoszczy: PiS chce władzy totalnej, na to nie będzie zgody

Jak powiedział Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej w Bydgoszczy:

Uchwały przyjęte przez PiS ws sędziów Trybunału Konstytucyjnego to zamach na władze sądownicze w Polsce. Dzis atakowana jest niezależność Trybunału a jutro może to dotknąć każdego sądu w Polsce, także na poziomie lokalnym. Stosunek PiS do wymiaru sprawiedliwości demonstruje ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Nie ma zgody na psucie demokracji i niszczenie niezależnych sądów. W ten sposób można zawłaszczyć każdą instytucje.

Jak podkreślił:

„Musimy organizować ponadpartyjny ruch na rzecz obrony demokracji, którego Platforma jako największa partia opozycyjna powinna być fundamentem. Popieram działania Komitetu Obrony Demokracji, dziś rozmawiałem z jego twórcą Mateuszem Kijowskim. Jesteśmy gotowi do współpracy. PiS demonstruje, że chce zdobyć władzę totalną w Polsce. A od władzy totalnej jest tylko krok do władzy totalitarnej. Na to nie może być i nie będzie zgody”.

Były szef MSZ spotkał się też z działaczami lokalnej PO.

Protest pod Sejmem przeciw działaniom PiS: „Ręce precz od Trybunału!”

Protest pod Sejmem: „Ręce precz od Trybunału!”. Są m.in. młodzi politycy PO, .N, a także małżeństwo Wujców

Ok. 100 osób zebrało się pod Sejmem, by wyrazić swój sprzeciw wobec działaniom PiS ws. Trybunału Konstytucyjnego. Na Wiejskiej, w okolicach Pomnika AK zebrało się sporo polityków: od Platformy (Agnieszka Pomaska, Marcin Kierwiński, Sławomir Nitras, Cezary Tomczyk, Michał Szczerba) przez Nowoczesną (Jakub Kądziela, Adam Szłapka, Krzysztof Mieszkowski, Joanna Schmidt),są też m.in. Ludwika i Henryk Wujec. Politycy PO uczestniczyli w proteście tylko chwilę. Organizatorom zależało, by nie wyglądało to na protest partyjny, ale na oddolny.

Przemawiali organizatorzy protestu: Jakub Górnicki, Filip Wejman i Krzysztof Izdebski. Głos zabrała także Ludwika Wujec, która domagała się „jawności i szacunku dla wszystkich obywateli”. Wystąpił także Mikołaj Pietrzak z Naczelnej Rady Adwokackiej, który mówił do protestujących: „Adwokatura jest z wami!”.

Zapowiedziano kolejny protest: na 2 grudnia.

Prot2

prot4

Prot3

Udany polityczny debiut dwójki młodych posłów opozycji spycha w cień Schetynę i Siemoniaka

Udany polityczny debiut dwójki młodych posłów opozycji spycha w cień Schetynę i Siemoniaka

Kamila Gasiuk-Pihowicz i Krzysztof Brejza – tych polityków z pewnością należy uznać za najlepsze polityczne premiery nowego sezonu sejmowego. Zarówno rzeczniczka Nowoczesnej, jak i poseł PO, wyróżniali się podczas nocnej debaty na tle bezbarwnych w większości parlamentarzystów, zwłaszcza tych debiutujących na mównicy.

Szansę na stanie się głosem koalicji anty-PiS zmarnowali zaś polityczni wyjadacze pretendujący do przejęcia przwództwa w największej partii opozycyjnej. Grzegorz Schetyna i Tomasz Siemoniak byli politycznie niewidoczni w epicentrum najważniejszych wydarzeń wczorajszego dnia. Były szef MSZ nie wystąpił na mównicy, podobnie jak jego kontrkandydat w walce o przejęcie sterów w Platformie. Politycznej kapitulacji PO twarz dali Ewa Kopacz i Sławomir Neumann.

Blamaż Platformy i usunięcie się w cień jej liderów otworzyły pole nie tylko dla Nowoczesnej, ale zdecydowały o politycznym wyparciu kluczowych graczy na rzecz posłów o mniej znanych nazwiskach. Szansę na odbicie PO dostanie dopiero za tydzień – podczas kolejnego posiedzenia, na którym Sejm zdecyduje o wyborze nowych sędziów TK. Schetyna i Siemoniak siłą rzeczy będą zmuszeni wejść w mocną konfrontację i z PiS, i z Nowoczesną, która konsekwentnie wypomina Platformie „pierwszy zamach na Trybunał”.

Cały tekst tutaj.

Pierwszy telefon Tuska do premier Szydło: o szczytach UE oraz Turcji, uchodźcach i polityce klimatycznej

Pierwszy telefon Donalda Tuska do premier Szydło: o szczytach UE oraz Turcji, uchodźcach i polityce klimatycznej

Jak poinformował na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej, dziś odbyła się rozmowa telefoniczna między nim a premier Beatą Szydło.

Sejm na posiedzeniu 2-3 grudnia ma wybrać nowych sędziów TK

Sejm na posiedzeniu 2-3 grudnia wybierze nowych sędziów TK

Na kolejnym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu PiS chce przeprowadzić wybór 5 nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Dopiero 3 grudnia Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy ustawa PO z czerwca jest zgodna z konstytucją.

Błaszczak w Sejmie: Decyzja o uchodźcach obowiązuje, analizujemy czy może być rekonstruowana

Błaszczak w Sejmie: Decyzja o uchodźcach obowiązuje, analizujemy czy może być rekonstruowana

Szef MSWiA przedstawił w Sejmie informację rządu o bezpieczeństwie Polski. Jak przyznał:

„My podtrzymujemy negatywną opinię o decyzji rządu PO-PSL łamiącą solidarność Grupy Wyszehradzkiej, decyzję polegają na zgodzie na przyjęcie 7 tys. uchodźców. Ta decyzja jest obowiązującym prawem, Dania rzeczywiście zmieniła swoją decyzję, ale Dania jest w innej sytuacji prawnej, wchodząc do UE Dania wynegocjowała wyłączenie z tego obszaru [polityki azylowej i imigracyjnej]. My podejmujemy analizy [prawne] dotyczące tej decyzji. Na spotkaniu ministrów UE rozmawiałem z moimi odpowiednikami z Grupy Wyszehradzkiej, tam ocena decyzji PO-PSL jest negatywna”.

Jak stwierdził:

„Stoimy na stanowisku, że powinna obowiązywać zasada dobrowolności w tym zakresie. Jednocześnie rząd prowadzi analizy pod kątem możliwości ewentualnej rekonstrukcji dotychczasowych decyzji UE. Dla rządu PiS najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polaków”.

Błaszczak stwierdził też, że razem z ministrem-koordynatorem ds.służb przygotuje projekt ustawy antyterrorystycznej. Jak też zapewnił, PiS złoży projekt ustawy o repatriantach:

„Klub parlamentarny PiS złoży projekt ustawy, tożsamy z projektem obywatelskim, który koalicja zamroziła przez 8 lat. Ten projekt ma służyć temu, by nasi rodacy mogli wrócić do Polski”.

Kosiniak-Kamysz chce zaangażowania PAD ws. TK i konsultacji z klubami parlamentarnymi

Kosiniak-Kamysz chce zaangażowania PAD ws. TK i konsultacji z klubami parlamentarnymi

Jak mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie, na wspólnej konferencji z Ryszardem Petru:

„To prawda, że w opozycji nie ma koalicji. I to widać w wielu głosowaniach. Różnimy się programowo, często będziemy toczyć spór programowy i to naturalne, bo mamy inne poglądy. Ale jest wielki spólny mianownik, który nas łączy. To Polska i demokracja oraz obrona pewnych wartości. Wartości fundamentalnych dla funkcjonowania państwa (…) Potrzebna jest racjonalność, nie tylko wyrażanie swoich opinii i poglądów, ale również wyjście z tej sytuacji. Dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie prezydenta. Przeprowadzenie konsultacji ze wszystkimi klubami parlamentarnymi tej sytuacji. Wyczerpuje się droga prawna w Polsce. Wyczerpują się możliwości konstytucyjne”