Siemoniak jutro w Gdańsku
Kandydat na przewodniczącego PO rusza w Polskę. O 11:00 Tomasz Siemoniak spotka się z członkami Platformy z Pomorza. Następnie, o 12:30 odbędzie się konferencja prasowa.
Siemoniak jutro w Gdańsku
Kandydat na przewodniczącego PO rusza w Polskę. O 11:00 Tomasz Siemoniak spotka się z członkami Platformy z Pomorza. Następnie, o 12:30 odbędzie się konferencja prasowa.
Prezes TK: Prezydent nie miał prawa ułaskawić Kamińskiego. PiS rozbija Trybunał od wewnątrz
Prof. Andrzej Rzepliński stwierdził dziś w „Piaskiem po Oczach”, że obecne zamieszanie i uchwalona przez PiS nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym to „gra o rozbicie Trybunału od wewnątrz”. Prezes TK w rozmowie z Konradem Piaseckim stwierdził ponadto, iż skrócenie kadencji prezesa TK – co również proponowało PiS – jest niezgodne z konstytucją.
Rzepliński przyznał jednak, iż wierzy, że „na razie nie będzie kryzysu konstytucyjnego”, bo – jak stwierdził – „sądzi, iż obecna władza się zatrzyma”. Jak ocenił prezes TK: – Obecny skład Trybunału to zespół bardzo dobrych sędziów.
Prof. Rzepliński powiedział też, iż nie wyobraża sobie, by prezydenta Duda odmówił ślubowania trzech sędziów. Prezes TK ocenił również: – Prezydent nie miał prawa ułaskawić Mariusza Kamińskiego. Nie miał prawa orzekać o winie. Prezydent Duda odebrał kompetencje sędziom.
Sondaż MB dla TVN: Szefem PO według wyborców partii powinien być Siemoniak
51% wyborców PO widziałoby w roli lidera partii Tomasza Siemoniaka – wynika z sondażu Millward Brown dla TVN. Na Grzegorza Schetyna wskazało 38% badanych, a 12% udzieliło odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”.
W sobotę dwie konferencje Schetyny i start cyklu spotkań z działaczami
W sobotę odbędą się dwie konferencje prasowe i spotkania z działaczami PO w Wielkopolsce. O 12:00 były szef MSZ ma w planach konferencję w Swarzędzu pod Poznaniem z udziałem parlamentarzystów i polityków z Wielkopolski. O 16:00 analogiczne spotkanie odbędzie się w Grudziądzu. Tam też Schetyna oficjalnie rozpocznie ogólnopolski cykl spotkań z członkami Platformy Obywatelskiej w ramach kampanii na szefa partii.
Szydło zapowiada spotkania z wyborcami na FB raz w miesiącu, Lipiński głosem rządu ws. frankowiczów
„Spotkania” z wyborcami w internecie – w ramach transmisji Facebook Live – raz w miesiącu – to zapowiedź premier Beaty Szydło z dzisiejszego – pierwszego tego rodzaju – eventu w sieci.
Szefowa rządu na początku transmisji przyznała, iż pytania zadawane przez internautów w bardzo dużej mierze różniły się od tych, jakie zadawane były przez posłów podczas debaty w dniu expose. Szydło mówiła o sprawach dobrze znanych wyborcom, czyli przede wszystkim o sztandarowych obietnicach PiS z kampanii: 500 zł na dziecko, o minimalnej stawce godzinowej na poziomie 12 zł, zmianie wieku emerytalnego itd.
Gdy premier mówiła o pomocy dla frankowiczów, przyznała, iż chwilę przed rozpoczęciem transmisji podpisała decyzję, zgodnie z którą rząd w zespole powołanym przez prezydenta Dudę pracującym nad ustawą dla frankowiczów reprezentować będzie Adam Lipiński.
Nowelizacja ustawy o TK już opublikowana w Dzienniku Ustaw
Wkrótce po podpisaniu nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co formalnie kończy cały proces. Vacatio legis w przypadku tej ustawy wynosi 14 dni. Platforma jak i Nowoczesna zapowiedziały zaskarżenie nowelizacji do Trybunału.
Szef klubu PO: Prezydent Duda ze strażnika Konstytucji stał się strażnikiem interesów jednej partii
Jak mówił dziś w Sejmie po decyzji prezydenta Dudy szef klubu PO Sławomir Neumann:
„Dziś prezydent Duda znowu zawiódł. Dołączył do tego szaleńczego tempa prac – nad ustawą o TK. Podpisał tę ustawę. To rzecz niebywała. To zamach na Trybunał Konstytucyjny. Wydarzyło się coś, co nigdy się w Polsce nie powinno zdarzyć. Pan prezydent Duda ze strażnika Konstytucji stał się strażnikiem interesów jednej partii. To zły dzień dla polskiej demokracji. To zły dzień dla polskiego porządku prawnego. I będziemy przeciwko temu protestować. PO złoży wniosek do TK, w którym poprosimy TK o zbadanie zgodności nowelizacji PiS z Konstytucją”
PAD: Z satysfakcją przyjąłem to, że w expose premier Szydło kwestie rodziny zostały mocno zaakcentowane
Jak mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z pracownikami Domu Pomocy Społecznej „Chemik” w Warszawie – w przededniu Dnia Pracownika Socjalnego:
„Dla mnie jest tak, że poziom, na jakim państwo – szeroko rozumiane, nie tylko rozumiane w sensie władzy centralnej, ale także władzy samorządowej i generalnie publicznej – dba o sprawy opieki socjalnej, a więc o godność życia wszystkich obywateli, także tych, którzy są starsi i znajdują się w trudnej życiowej sytuacji, a więc mówiąc krótko tej pomocy potrzebują, a więc poziom, na jaki państwo dba, jest świadectwem o tym państwie. Po pierwsze, czy jest to państwo silne. Po drugie, pytanie, czy jest to państwo, w którym zasada solidaryzmu społecznego jest realizowana. Wielką moją ambicją i mam nadzieję także obecnego rządu premier Szydło jest to, aby ten poziom się podnosił”
Mówił też:
„Z satysfakcją przyjąłem w expose premier Szydło i w programie, który przedstawiła to, że kwestie rodziny zostały tak niezwykle mocno zaakcentowane, i pomocy rodzinie. Państwo najlepiej wiecie, jak to ważne i jak wiele jest w Polsce rodzin które pomocy i bieżącego wsparcia potrzebują”
Petru: Zaskarżymy nowelizację TK do TK. I już dziś myślmy, kogo wystawić przeciwko PAD-owi za 5 lat
– Dzisiaj prezydent Duda w maksymalnie szybkim tempie podpisuje ustawy, sam nie jestem pewien, czy zdążył się dokładnie zapoznać ze znowelizowaną przez PiS ustawą o TK. Dobrą praktyką jest, gdy prezydent – zanim podpisze taką ustawę – zapyta się konstytucjonalistów i ekspertów o opinie. Tutaj jest wiele wątpliwości i do trybu uchwalania, jak i treści – mówił dziś na briefingu w Sejmie Ryszard Petru.
Jak przyznał lider Nowoczesnej, „opozycja już dziś musi myśleć, kogo wystawić w wyborach prezydenckich przeciwko Andrzejowi Dudzie za 5 lat”. – Na pewno nie jest to prezydentura na dłuższy okres czasu. Bo jest partyjna i ja jestem przerażony tym, jak bardzo – przekonywał Petru.
Jak dodał, Nowoczesna zgłosi wniosek o rozpatrzenie tych zmian w ustawie o TK do samego Trybunału: – Zaskarżymy tę ustawę do TK. Postaramy się zebrać 50 podpisów pod naszym wnioskiem. Jeśli nie zbierzemy, zwrócimy się do Rzecznika Praw Obywatelskich.
PAD podpisał nowelizację ustawy o TK
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – poinformowała 300POLITYKĘ Kancelaria Prezydenta.
Uchwalona rano nowelizacja zakłada przede wszystkim ponowny wybór następców 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego – których kadencja mija w tym roku.
Ponadto PAD podpisał nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, zakładającą m.in. utworzenie Ministerstwa Energii.
PO zwróci się do Trybunału o wspólne rozpatrzenie ustaw PO i PiS o TK
Borys Budka w rozmowie z 300POLITYKĄ potwierdza, że Platforma zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego, by ten 3 grudnia wspólnie rozpatrzył zarówno nowelizację ustawy o TK autorstwa PO, jak i ustawy PiS, która dzisiaj została przegłosowana przez Senat.
Zdaniem Budki i polityków PO analizujących sprawę, zmiana istniejącego wniosku nie jest możliwa, ale można rozpatrzyć je w tym samym terminie. PO zaskarży ustawę przyjętą przez PiS natychmiast, gdy będzie to możliwe.
Ustawa z 14-dniowym vacatio legis może wejść w życie 4 grudnia. Uchwalona rano nowelizacja zakłada przede wszystkim ponowny wybór następców 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego – których kadencja mija w tym roku.
PAD na Narodowej Radzie Rozwoju ws. polityki klimatycznej: Gra interesów w UE powinna mieć granice
Prezydent Duda wziął dziś udział w posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju na temat polityki klimatyczno-energetycznej. Była to diagnoza przed Konferencją Klimatyczną COP21. Jak mówił PAD:
„Zbliża się konferencja paryska, już dosłownie ostatnie dni zostały do jej rozpoczęcia. Na sprawy energetyki musimy patrzeć nie tylko przez pryzmat tego, co będzie w Paryżu, ale przez pryzmat szerszy, a także wstecz. Patrząc wstecz, to znaczy patrząc na to, co zostało do tej pory ustalone. Jak ten materiał wyjściowy siłą rzeczy musimy przyjąć to, co zostało kilka lat temu przyjęte w Kioto. Tam ograniczono cele emisyjne o 6% emisji w stosunku do roku bazowego, czyli 1988 r. Polska, jeśli chodzi o te zobowiązania, odniosła wielki sukces. Bo ograniczenie emisji CO2 w stodunku do 1988 r. to w Polsce nie 6, a 30%. I od tego wyjdźmy (…) Jeśli chodzi o węgiel, to w skali europejskiej jesteśmy potęgą. mamy węgla do wydobycia jeszcze na ponad 200 lat”
Jak podkreślał prezydent:
„Trzeba powiedzieć jasno: jeżeli w Paryżu nie zostaną przyjęte rozwiązania, które spowodują, że ciężar ograniczeń emisji wezmą na siebie też te pozaeuropejskie gospodarki, to z punktu widzenia UE będzie to nawet nie porażka, ale klęska. Mam nadzieję, że wtedy nie trzeba będzie wielkiej dyskusji nt. czy UE powinna zrewidować swoje postawienia, czy nie. Nie mam wątpliwości, że ochrona klimatu jest potrzebna. Ale ta wielka gra interesów, jaka toczy się w ramach UE, powinna mieć swoje granice zdrowego rozsądku”