Live

Szymański: Będziemy namawiać Komisję Europejską, by jeszcze raz przemyślała sens relokacji uchodźców

Szymański: Będziemy namawiać Komisję Europejską, by jeszcze raz przemyślała sens relokacji uchodźców

Przyszły minister ds. europejskich odniósł się dziś w radiowej Jedynce do tragicznych wydarzeń z Francji. Jak mówił:

„To pokazuje, że Europa jest kompletnie bezbronna. Gdyby to był jakiś peryferyjny kraj, który nie ma długoletniej presji zamachu terrorystycznego, to moglibyśmy uznać, że to się mogło zdarzyć. Jeśli chodzi o Francję, to mamy do czynienia z krajem doświadczonym w przeciwdziałaniu ewentualności ataków terrorystycznych. Mamy do czynienia z krajem, w którym służby – także nowo powołane – po zamachu na redakcję „Charlie Hebdo”, złożyły daleko idące deklaracje, co do adaptacji warunków i dzisiaj okazuje się, że w Paryżu można przeprowadzić atak na wielu fortepianach, w wielu miejscach, w dodatku koordynowany z zagranicy. To pokazuje, że Europa dzisiaj nie może nikomu złożyć wiarygodnych deklaracji bezpieczeństwa”

Jak dodawał Konrad Szymański, nawiązując do kwestii uchodźców:

„Jest prawdą, że pierwsze decyzje dotyczące relokacji migrantów, uchodźców, były podejmowane przy zapewnieniach ze strony europejskich polityków, że będzi uruchomiony cały łańcuch działań, których celem będzie sprawdzenie pod względem bezpieczeństwa wszystkich umigrantów objętych prawem międzynarodowym. Myślę, że dziś nikt nie jest w stanie złożyć takich gwarancji z całą odpowiedzialnością. I to jest kontekst polityczny tych decyzji, krytykowanych przez nas decyzji dwa miesiące temu. Bardzo ważny kontekst polityczny, który będzie miał swoje konsekwencje”

Polityk podkreślał:

„Ten proces, nawet bez tego tragicznego kontekstu, był od początku źle ułożony. My go krytykowaliśmy bardzo fundamentalnie, to była zła decyzja, zwracaliśmy uwagę na solidarność europejską w zakresie ochrony granic, bezpieczeństwa i przeciwdziałań źródłom tego kryzysu [imigracyjnego] oraz readmisji. W tych dziedzinach jesteśmy otwarci na współpracę. Natomiast decyzja relokacyjna dla każdego chyba straciła… Zmieniła swój kontekst polityczny i to musi przynieść konsekwencje”

Szymański dodawał:

„Sprowadzanie kwestii uchodźców tylko i wyłącznie do odpowiedzialności humanitarnej jest po prostu nieodpowiedzialne. Będziemy namawiali Komisję Europejską, zwłaszcza po tym, co stało się w Paryżu, żeby jeszcze raz przemyślała sens tego typu mechanizmów [relokacji uchodźców], one od początku były źle zaprojektowane. Dzisiaj one pokazują swoją nieadekwatność do sytuacji”

Prezydent Duda: Nie ma niebezpieczeństwa dla Polski. Proszę o zachowanie spokoju

Prezydent Duda: Nie ma niebezpieczeństwa dla Polski. Proszę o zachowanie spokoju

Prezydent Duda złożył kwiaty pod ambasadą Francji w Warszawie. Jak powiedział później:

„Łączymy się w żalu i smutku z narodem francuskim, chce też powiedzieć i zapewnić – nie ma w tej chwili niebezpieczeństwa w Polsce, nie ma niebezpieczeństwa dla Polski. Rozmawiałem dziś z panią premier Beatą Szydło, w poniedziałek będzie nowy rząd, wszystko jest realizowane, wszystko odbywa się sprawnie, jadę teraz na spotkanie z kierownictwem ABW, szefem centrum antyterrorystycznego. Ale już mam informacje, że sytuacja jest absolutnie opanowana, nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla Polaków, w Polsce nie ma. Proszę o zachowanie absolutnego spokoju. Proszę o łączność duchową, kto może, kto chce, proszę o modlitwę”.

Szydło: Jako premier zrobię wszystko, by Polacy byli bezpieczni. To moje najważniejsze zadanie

Szydło: Jako premier zrobię wszystko, by Polacy byli bezpieczni. To moje najważniejsze zadanie

Beata Szydło złożyła kondolencje w związku z tragicznymi wydarzeniami we Francji. Złożyła też kwiaty pod Konsulatem Generalnym Republiki Francuskiej w Krakowie. Jak mówiła przyszła premier:

„Jesteśmy solidarni z narodem francuskim, modlimy się za Paryż i ofiary. Jako premier zrobię wszystko, żeby Polacy byli bezpieczni. To jest mój cel i najważniejsze zadanie. Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest dla mnie najważniejsze” 

Szydło była pytana o sprawę relokacji uchodźców, nie chciała jednak odpowiedzieć; stwierdziła, że nie jest to odpowiedni moment na dyskusję związaną z tym tematem.

Następnie Szydło wpisała się do księgi kondolencyjnej i udała się na modlitwę do kościoła św. Trójcy na ul. Stolarskiej. Przyszłej premier towarzyszą m.in. krakowscy politycy PiS: szef klubu PiS Ryszard Terlecki i przyszły minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

20151114_130303_hdr

img_20151114_131117_1024

PEK: Na chwilę obecną nie ma potrzeby podniesienia stopnia zagrożenia antyterrorystycznego w Polsce

PEK: Na chwilę obecną nie ma potrzeby podniesienia stopnia zagrożenia antyterrorystycznego w Polsce

Jak mówiła Ewa Kopacz na briefingu po spotkaniu się z przedstawicielami służb specjalnych w Centrum Antyterrorystycznym przy ABW:

„Pragnę zapewnić o solidarności narodu polskiego z narodem francuskim w trudnych chwilach. Skończyła się narada i złożono mi meldunek o tym, co wydarzyło się nie tylko w Paryżu, ale również jak monitorujemy sytuację w Polsce. To centrum pracuje 24 godziny na dobę. Tuż po zamachach w Paryżu w pełnym kontakcie nasze centrum pozostaje i w dalszym ciągu będzie pozostawać ze służbami europejskimi. Chcę zapewnić, że na chwilę obecną nie ma potrzeby podniesienia stopnia zagrożenia antyterrorystycznego w Polsce”

Dalej mówiła:

„Monitorujemy sytuację na bieżąco, koordynator służb minister Biernacki jest informowany od pierwszych minut przez służby o rozwoju sytuacji i gdyby ta sytuacja się zmieniała, będziecie państwo i Polacy informowani. Zarówno nasza straż graniczna, jak i nasza policja, centrum koordynacji jest we współpracy ze swoimi odpowiednikami w Europie i te informacje, które płyną z ust moich, a za chwilę koordynatora, jeśli byłaby taka potrzeba czy rzecznika rządu, to informacje, które są sprawdzone. Powtórzę: na chwilę obecną nie ma potrzeby podniesienia stopnia zagrożenia antyterrorystycznego w Polsce”

Stwierdziła także:

„Jestem zdania, że dzisiaj priorytetem powinna być walka z terroryzmem, nie tylko w Europie, ale na świecie. Powinniśmy w tym czynnie uczestniczyć”

PEK: Przyspieszenie strategii walki z terroryzmem to priorytet na najbliższe tygodnie i miesiące

PEK: Przyspieszenie strategii walki z terroryzmem to priorytet na najbliższe tygodnie i miesiące

Jak mówiła Ewa Kopacz na krótkim briefingu:

„Chciałabym w tym szczególnym miejscu powiedzieć, i w swoim własnym, ale przede wszystkim w imieniu narodu polskiego, że z tego miejsca płynie wielki smutek, ale też solidarność z narodem francuskim i bardzo ważna deklaracja, że dzisiaj nie tylko Polacy, Europejczycy, ale wszystkie narody świata powinny być jednomyślne co do tego, żeby skutecznie walczyć z terroryzmem. Dzisiaj giną niewinni ludzie, którzy chcą żyć, pracować, a świat jest chwilami bezradny. Dlatego mocne rozmowy, przyspieszenie tempa i strategii walki z terroryzmem to priorytet na najbliższe tygodnie i miesiące”

Dalej mówiła:

„Wyrazy współczucia dla rodzin wszystkich ofiar tych zamachów, wyrazy współczucia dla świadków tego, co się działo. Życzenia zdrowia dla tych, którzy są ranni, żeby wrócili do zdrowia jak najszybciej i deklaracja: Polacy są z wami w tych trudnych chwilach i wtedy, kiedy trzeba będzie walczyć z terroryzmem”

Następnie PEK udała się do Centrum Antyterrorystycznego przy ABW, by odebrać meldunek od przedstawicieli służb specjalnych. Po zakończeniu spotkania odbędzie się jeszcze jeden briefing.

KPRP potwierdza: w poniedziałek PAD powoła rząd Szydło

KPRP potwierdza: w poniedziałek PAD powoła rząd Szydło

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, w poniedziałek, 16 listopada o 12:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powoła nowego premiera oraz członków rządu oraz odbierze przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

Szymański: Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców

Szymański: Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców

Jak pisze na wPolityce.pl przyszły minister ds. europejskich Konrad Szymański:

„Krytykowane przez nas decyzje Rady UE o relokacji uchodźców i imigrantów do wszystkich krajów UE mają wciąż status obowiązującego prawa UE. Wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu nie widzimy jednak politycznych możliwości ich wykonania. Polska musi zachować pełną kontrolę nad swoimi granicami, nad polityką azylową i migracyjną”

Waszczykowski: Oszalałe lewactwo tłumaczy nam, że to my jesteśmy winni, że to Zachód jest winny

Waszczykowski: Oszalałe lewactwo tłumaczy nam, że to my jesteśmy winni, że to Zachód jest winny

– To wygląda jak atak na cywilizację, a Francja jest ikoną cywilizacji. To bardzo przemyślany atak na naszą część Europy – mówił dzis w RMF FM Witold Waszczykowski.

Jak dodawał przyszły minister spraw zagranicznych, odnosząc się do tragicznych wydarzeń z Francji:

„Jest to efekt pewnego połowicznego zaangażowania Europy przeciwko Państwu Islamskiemu, które jest wyraźnym wytworem – co prawda regionalnym – ale ma ambicje większe, nie tylko urządzić inaczej region Bliskiego Wschodu, ale również podjąć wojnę cywilizacyjną z Zachodem”

Na pytanie Krzysztofa Ziemca, jak powinna reagować Europa, Waszczykowski odpowiedział:

„Po pierwsze, wywrzeć olbrzymią presję na te państwa, które stworzyły Państwo Islamskie, które wspierają albo które z przymrużeniem oka się przyglądają jak ono realizuje ich pośrednie interesy. Po drugie, oczywiście jeśli dojdzie do zamknięcia kanału finansowania, rekrutowania dla Państwa Islamskiego, to oczywiście można podjąć wspólnie wtedy wojnę. Niestety mówimy o wojnie, ale w szerszej koalicji, również z regionalnymi państwami, przeciwko Państwu Islamskiemu i wtedy można to zdusić”

– Czy te ataki w Paryżu można jakoś wiązać i łączyć z falą uchodźców, która zalewa Europę? – zapytał dziennikarz przyszłego ministra. Ten odpowiedział: 

„Mam z tym problem, dlatego że już słyszę od rana, prawda dyskusję tego oszalałego lewactwa, które nam tłumaczy że to my jesteśmy winni, że to państwa zachodnie są winne, to myśmy nie stworzyli warunków do życia, do integracji dla tych ludzi, że jeśli oni są na tyle sfrustrowani, że sięgają po kałasznikowa, po pasy szahida, to na pewno są jakieś błędy w naszym społeczeństwie. To jest ślepa uliczka. Biczowanie się to jest ta pedagogika wstydu, iż nasze społeczeństwo, nasza cywilizacja jest ułomna…”

Grupiński: Polityka UE wobec Bliskiego Wschodu była niekonsekwentna

Grupiński: Polityka UE wobec Bliskiego Wschodu była niekonsekwentna

– Zgadzam się z Grzegorzem Schetyną i także powtarzam: „Wszyscy jesteśmy Francuzami”. Współczujemy rodzinom ofiar i jesteśmy zdeterminowani, by współpracować z Europą we wszystkich sprawach, które będą podejmowane  w najbliższym czasie; jak reagować na kryzys związany z taką inwazją terroryzmu, jaka teraz ma miejsce – mówił dziś w rozmowie z dziennikarzami Rafał Grupiński.

– Polityka zewnętrzna UE była niekonsekwentna. Z jednej strony próbowano wpływać na demokratyzację krajów na Bliskim Wschodzie, a z drugiej strony nie prowadzono tego zadania konsekwentnie. Dzisiaj mamy tego też fatalne skutki – dodawał polityk PO.

Schetyna: Dziś wszyscy jesteśmy Francuzami

Schetyna: Dziś wszyscy jesteśmy Francuzami

– Dzisiaj zaczynamy to spotkanie od kondolencji dla Francji, dla narodu francuskiego. Składam je na ręce Laurenta Fabiusa, mojego przyjaciela, ministra spraw zagranicznych Francji. Chcę, żeby polski głos tutaj dobrze wybrzmiał. To wielka tragedia. I trudno sobie wyobrazić sobie i jej konsekwencje, i przyczyny. To pokazuje, jakim złem jest terroryzm. I jak konieczna jest z nim walka – mówił dziś na konferencji prasowej we Wrocławiu p.o. szefa MSZ Grzegorz Schetyna.

Schetyna mówił, że to był „wyrachowany, zaplanowany, scenariusz śmierci”, wobec którego niewinni obywatele są bezradni. – Europa powinna pokazać przygotowanie i solidarność. Jesteśmy solidarni z Francją, ale wiemy, że taki zamach mógł mieć miejsce w każdym zakątku naszego kontynentu. Dziś wszyscy jesteśmy Francuzami.

Polityk zapewnił, że polskie placówki we Francji działają całą dobę. – Uruchomiliśmy całonocny dyżur w polskim konsulacie we Francji – przyznał Schetyna. Dodał, że nie ma żadnych informacji, żeby ofiarami padli polscy obywatele.

PAD składa kondolencje rodzinom ofiar zamachów w Paryżu

PAD składa kondolencje rodzinom ofiar zamachów w Paryżu

Prezydent Duda na Twitterze przekazał kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom ofiar zamachów w Paryżu.

Wcześniej na TT kondolencje złożył też wicepremier Tomasz Siemoniak:

Informacje o zamachach w Paryżu pojawiły się ok 22:45, w serii ataków mogło zginąć nawet 60 osób.