Nowacka: Ludzie znudzili się ciepłą wodą w kranie. Jaskółką zmiany była wygrana PAD

Barbara Nowacka, pytana w radiowej Jedynce w programie „Sterniczki” o przyczyny nowego stanu rzeczy w polskiej polityce, wymieniła kilka powodów:

„Potrzeba zmiany. Znudzenie ciepłą wodą w kranie. Znudzenie tymi rządami, po ich 8 latach. Z drugiej strony ludzie nie odczuwają, mimo tego że widzą, co się dzieje – że powstają drogi, budynki, inwestycje – poprawy swojego bytu, nie widzą bezpośredniej poprawy swojego dobra, ludzie nie mają poczucia, że żyją lepiej. Ludzie chcą zmiany. A z trzeciej strony widzę, że Europa przechyla się w prawą stronę. Biorą górę nacjonalizmy, ksenofobie, lęki, które były w Polsce mocno podsycane przez prawą stronę sceny politycznej”

Nowacka stwierdziła, że „jaskółką zmiany była wygrana Andrzeja Dudy”.

Pytana o lewicę, liderka ZL zapewniała:

„Lewica nie zniknie. Zagłosowało na nas 1 100 000 osób. Jeśli dodamy do tego 5 000 000 tys. dla Partii Razem, to już mamy całkiem potężną siłę, która głosowała w tych wyborach całkiem świadomie. Wiedzieli, czego oczekują od danej formacji, nie wybierali większego czy mniejszego zła. Nie było uwiedzenia, urzeczenia, elektoratu, który rzuca się na każdą nowość”