Pinior, Pawlak, Girzyński, Wróbel, Borys – tych polityków nie zobaczymy w Senacie
Z polityką przynajmniej na 4 lata będą musieli pożegnać się Józef Pinior, Waldemar Pawlak, Zbigniew Girzyński, Marzena Wróbel czy Piotr Borys. W swoich okręgach zostali pokonani najczęściej przez kandydatów PO bądź PiS.
W Senacie nowej kadencji nie znajdzie się Józef Pinior, który w okręgu wrocławskim przegrał z Jarosławem Obremskim. Waldemara Pawlaka w Płocku pokonał Marek Martynowski z PiS, uzyskując 43,28% głosów. Pawlak – 34,19%.
Z Wiejską żegna się Łukasz Gibała – kiedyś poseł PO, później TR. W okręgu krakowskim głosowało na niego 28,06% mieszkańców, co dało mu 3. miejsce. Mandat wywalczył Bogdan Klich z PO (38,04%). Do Senatu nie wejdzie także Helena Hatka – do niedawna w Platformie. W okręgu zielonogórskim została pokonana przez Władysława Komarnickiego z PO.
Na Wiejskiej nie zobaczymy Zbigniewa Girzyńskiego, który w okręgu toruńskim z wynikiem 14,73% znalazł się na 3. miejscu. Byłego już polityka PiS pokonał kandydat PO Przemysław Termiński (46,94%). Lepszy wynik uzyskała także Maria Mazurkiewicz z jego byłej partii (25,99%).
Z parlamentem żegna się Marzena Wróbel, kiedyś posłanka PiS. W okręgu radomskim uzyskała 9,4% głosów. Dla porównania – na Adama Bielana, który uzyskał mandat, głosowało 43,52% wyborców.
W tzw. warszawskim obwarzanku popierany przez PiS Konstanty Radziwiłł z wynikiem 39,5% pokonał Romana Giertycha, na którego głosowało 20,29% wyborców. Do Senatu nie dostał się także Piotr Borys – bliski współpracownik Grzegorza Schetyny. W Legnicy został pokonany przez Dorotę Czudowską z PiS, która otrzymała 43,47% głosów. Borys – 34,7%.
Tadeusz Ferenc pozostanie prezydentem Rzeszowa – pokonał go Aleksander Bobko. Z kolei Jerzy Kropiwnicki – były prezydent Łodzi, odwołany w referendum – przegrał z Ryszardem Bonisławskim.