PEK: Nasze bezpieczeństwo energetyczne chcę opierać na polskim węglu
PEK: Nasze bezpieczeństwo energetyczne chcę opierać na polskim węglu
Premier Kopacz na konferencji w Szczecinie była pytana, czy zgodziła się na przyjęcie 100 tys. uchodźców, o czym informuje tygodnik „wSieci”:
„Nie no, proszę. Naprawdę. Wiem, że kampania rządzi się swoimi prawami, ale państwo jesteście na bieżąco – szczególnie ci, którzy wyjeżdżają ze mną na Rady Europejskie. Ostatnia rada zakończyła się również konferencją. Nasze deklaracje od tamtej pory się nie zmieniły. To oczywiście tylko i wyłącznie gra polityczna. Źli ludzie tak mówią, aby zwiększyć szanse wygrania tych, którzy nie potrafią widocznie walczyć na argumenty. Muszą mieć do tego szereg bliskich, kłamliwych informacji, aby polepszyć swoje notowania lub wygrać”
PEK była też pytana o ewentualną prywatyzację najmniej opłacalnych kopalń:
„Oczywiście będą ci, którzy będą mówić: zamykać kopalnie, inni będą mówić: nie zamykać kopalni, wspierać je z publicznych pieniędzy. I jedno, i drugie będą mówić ludzie, którzy nie byli na Śląsku i nie rozmawiali z tymi ludźmi. Dzisiaj nasze bezpieczeństwo energetyczne chcę opierać na polskim węglu. To, co się dzieje w tej chwili, jeżeli chodzi o gazoport, którego wczoraj zakończyliśmy budowę. To wszystko element układanki na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i naszej silnej pozycji w obszarze energetyki w Europie”
Dalej mówiła:
„Wczoraj słuchałem swojej oponentki Beaty Szydło, która mówiła, że otwieramy, a tak naprawdę nie otwieramy. Nie bardzo wiedziała chyba, o czym mówi, bo powiedziałam bardzo dokładnie: 1236 kilometrów gazociągów przesyłowych to ten okres, w którym PO rządziła i budowała te gazociągi. Wiecie państwo, ile wybudowali wtedy, kiedy rządził PiS? 80 km. Łatwo mowić o budowaniu bezpieczeństwa bez budowania. Mówię: buduje bezpieczeństwo energetyczne, gazowe i to się staje faktem. Czyli budujemy zarówno gazociągi przesyłowe, budujemy i magazynujemy gaz w naszych magazynach podziemnych.
Dzisiaj interkonektory, które już funkcjonują, walka o to, abyśmy przy udziale UE mieli szczegóły wpływ na część tego, co się dzieje w polityce energetycznej. Silna pozycja, pomysł Donalda Tuska o unii energetycznej. To wszystko bardzo działania. Jeśli ci, którzy mówią: zamykać lub nie zamykać, to niech pokażą, w jaki sposób zabezpieczyć to bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dzisiaj nie stać nas na to, aby nagle odchodzić od naszych zasobów naturalnych, jakim jest węgiel kamienny i brunatny, bo dzisiaj nie wydobywamy gazu łupkowego, nie mamy na tyle mocnej alternatywy w postaci OZE, żebyśmy mogli z węgla zrezygnować”
Więcej z: Live

IPSOS late-poll: Trzaskowski lekko w górę, Mentzen poniżej 15%, niewielki wzrost Brauna i Hołowni

Polityczny plan poniedziałku: Trzaskowski w Kielcach, Nawrocki w Bydgoszczy i Toruniu, start kampanii KO przed II turą, Duda z prezydentem Litwy na poligonie w Orzyszu, Morawiecki w trasie

„Prawica wyraźnie te wybory wygrała”. Kaczyński o wyniku „dającym otwarcie na zwycięstwo”
