Jak pisze „Rzeczpospolita” w wydaniu internetowym, w czwartek Andrzej Duda przedstawi nazwiska swoich doradców. Będą to – według RZ – Barbara Fedyszak-Radziejowska, Zofia Romaszewska, Urszula Doroszewska i Andrzej Zybertowicz.
Awantura w Kropce nad I. Olejnik zabiera Wiplerowi zdjęcia. Wipler mówi o programie Burka nad I.
Do ostrej wymiany zdań doszło w środowej Kropce nad I. Monika Olejnik odebrała Przemysławowi Wiplerowi zdjęcia, gdy ten pytał: „Czy to są uchodźcy?”. – Nie będzie pan straszył ludzi! – oburzyła się dziennikarka.
Wcześniej polityk partii KORWiN pytał Olejnik: „Chce być pani prowadzącą program Burka nad I?”
Wipler drwił też: „Ma do nas przybyć kwiat młodzieży arabskiej, który tu przybywa ubogacać nas kulturowo”.
Stwierdził także: „Rząd kierował się tylko i wyłącznie lojalnością wobec Donalda Tuska”.
Trzaskowski o oświadczeniu V4: „Klarowny sygnał, że Grupa Wyszehradzka nadal istnieje”
Jak mówił w Brukseli Rafał Trzaskowski o oświadczeniu Grupy V4: ”
„To klarowny sygnał, że Grupa Wyszehradzka nadal istnieje. że mamy wiele do zrobienia. My przyjęliśmy inną taktykę, co do celu – aby walczyć z automatyzmem i mieć wspólny plan stawienia czoła tym wyzwaniom to się absolutnie zgadzamy. I dziś w tych sprawach będziemy mówić jednym głosem [na RE], przede wszystkim jak oddzielać imigrantów ekonomicznych od uchodźców, jak prowadzić wspólną politykę zagraniczną, jak podejmować odważne decyzje aby zabezpieczyć granice. I stąd to wspólne oświadczenie, które jasno pokazuje, że dalej będziemy ze sobą rozmawiać i dalej w ważnych sprawach będziemy ze sobą współpracować”.
Jak mówił dalej:
Naszym zadaniem było utrzymanie Polski w centrum decyzyjnym. Czesi i Słowacy podjęli inną decyzją. Mimo różnych taktycznych, dziś nadal podkreślamy, że Grupa Wyszehradzka nadal będzie ze sobą współpracować w ważnych kwestiach. Sygnał jest jasny: nadal mamy te same priorytety mimo różnic taktycznych.
Unijny szczyt o kryzysie imigracyjnym potrwa najprawdopodobniej do północy.
Szef sztabu PiS: Prawdziwą awanturę prezydent by wszczął, gdyby zaprosił panią premier
– Bardzo ciekawy był dziś komentarz Ewy Kopacz, która stwierdziła, iż pan prezydent „wszczyna awanturę”. Dopiero wyjątkową awanturę by wszczął, gdyby zaprosił panią premier. Bo to byłaby awantura polityczna. Są wybory, jest kampania, zaoszczędźmy sobie [emocji]. Byłaby wielka awantura, bo jeśli jest awantura o zaproszenie ministra… Tak byłoby to komentowane przez dziennikarzy politycznych, również przez polityków innych partii – mówił w Tak Jest szef sztabu PiS Stanisław Karczewski.
Jak skwitował szef sztabu PO Marcin Kierwiński. – To jest właśnie kwintesencja postawy PiS (…) Jest naturalną rzeczą, że prezydent powinien współpracować z premier. Jeżeli wy tego nie rozumiecie, jeśli nie rozumie tego pan prezydent, to jest to bardzo smutne (…) PAD oszukał Polaków, bo mówił, iż będzie współpracować.
Karczewski: Dobrze byłoby, gdyby PEK przestała się tak wpraszać do pana prezydenta
– Radę Gabinetową zwołuje pan prezydent (…) Dobrze byłoby, gdyby PEK przestała się tak wpraszać do pana prezydenta. Kiedy PAD uzna to za stosowne, zwoła Radę Gabinetową. Bronisław Komorowski zwołał Radę Gabinetową tylko cztery razy – stwierdził dziś na antenie TVN szef sztabu PiS Stanisław Karczewski.
Wspólne oświadczenie Grupy V4 o kryzysie imigracyjnym i unijnym porozumieniu. „Potrzebna realistyczna mapa drogowa”
W Brukseli rozpoczął się szczyt Rady Europejskiej poświęcony kryzysowi imigracyjnemu. Przed szczytem spotkali się liderzy V4. W oświadczeniu wydanym po ich dyskusji czytamy m.in o kluczowych warunkach rozwiązania kryzysu. Są to m.in. „efektywna ochrona granic, szybkie przyjęcie listy krajów bezpiecznego pochodzenia, wprowadzenie bardziej efektywnej polityki powrotu dla uchodźców”.
Liderzy V4 wzywają też KE do przedstawianie „realistycznej i dokładnej mapy drogowej” implementacji wczorajszych postanowień.
Szef sztabu PO: Prezydent nie znalazł czasu na zwołanie Rady Gabinetowej, znalazł za to czas na ustawki z Faktem i Super Expressem
Jak mówił dziś w Tak Jest Marcin Kierwiński:
„Premier wielokrotnie zwracała się do prezydenta z prośbą o spotkanie. Tej woli ze strony prezydenta nigdy nie było. Pan Szczerski powiedział dziś, że Kancelaria Prezydenta uznała, iż „nie jest konieczne angażowanie premiera w tę sprawę”. To kuriozalna wypowiedź człowieka, który ma w Kancelarii Prezydenta odpowiadać za dyplomację. W tych słowach wyraziła się „subtelność” pana Szczerskiego. Ta „subtelność” jest powszechnie znana.
Szef sztabu PO przekonywał, iż premier Kopacz jest gotowa na spotkanie z prezydentem, który – zdaniem Kierwińskiego – notorycznie odmawia rozmowy z szefową rządu, wybiera za to – jak stwierdził – „ustawki” z taboidami:
„Premier zapowiedziała, że jutro po szczycie zapadną finalne decyzje, i chętnie po tych rozmowach z prezydentem się spotka i jest do dyspozycji. Ale prezydent Duda jakoś do spotkania się nie pali (…) Nie znalazł czasu na zwołanie Rady Gabinetowej, ale znalazł czas na ustawki z „Faktem”, „Super Expressem”. Na oglądanie filmów w kinie itd.”
Szef sztabu PiS: Minister Piotrowska powinna przyjść do PAD-a, bo to najlepiej zorientowana osoba. Była na granicy, negocjowała
Stanisław Karczewski w TVN24 skomentował odmowę spotkania z prezydentem Dudą przez minister Piotrowską. Jak przekonywał wicemarszałek Senatu, szefowa MSW to „najlepiej zorientowana osoba” w kwestii przyjmowania przez Polskę uchodźców:
„Ministrowie zapraszani do Pałacu Prezydenckiego dotąd nie odmawiali spotkań, przychodzili i rozmawiali z prezydentem. To bardzo źle, że pani minister Piotrowska nie przyszła, odmówiła, choć to najlepiej zorientowana osoba. Wczoraj zakończyły się negocjacje, dziś już jest dyskusja na temat tego, co zostało ustalone (…) Kultura i dobre obyczaje są obce Platformie, bo partia ta nie chciała, by pani minister przyszła na spotkanie z PAD-em. Pani minister Piotrowska to najlepiej zorientowana osoba, skoro kontrolowała granice, była na granicy. Wczoraj negocjowała. Najpierw uzyskała polecenia z naszego rządu, później negocjowała. Zasadne było przyjście pani minister Piotrowskiej”
PAD jutro na pokazie filmu „Pilecki” w Muzeum Powstania Warszawskiego
W czwartek o godz. 18.45 w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Duda weźmie udział w pokazie filmu „Pilecki”.
PEK apeluje do Szydło: Trzeba myśleć trochę dalej, niż na 4 tygodnie
PEK w Brukseli odpowiedziała na poranną krytykę Beaty Szydło ws. przyjmowania uchodźców:
„Dzięki temu, że jeżdżę, nie przejmuję się tym, co na około mówi Beata Szydło. Szydło mówi różne rzeczy, komentuje. Jest kampania wyborcza, ma do tego pełne prawo, nie zabieram jej tego prawa. Ale rzeczywiście w tych konkretnych, bardzo delikatnych i ważnych sprawach dla Polski, Polska nie może być na granicach, czy na obrzeżach Europy, gdzieś wepchnięta w szarą strefę, między Wschodem a Zachodem. Jesteśmy liderem Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli dzisiaj pozwolimy sobie na takie traktowanie, to oczywiście będziemy tak traktowani. Będziemy na obrzeżach tej Europy i wtedy, kiedy my będziemy potrzebowali wsparcia, to ta Europa, od której my w tej chwili odwrócimy się plecami, za chwilę powie: to wasz problem. Dzisiaj trzeba trochę dalej myśleć, niż tylko na 4 tygodnie, do 25 października. I o to apelowałabym do swojej kontrkandydatki”
PEK: Otoczenie PAD nie jest przygotowane. Nie tylko Piotrowska uczestniczyła w negocjacjach
PEK na briefingu – po przylocie do Brukseli – krytykowała Andrzeja Dudę i jego otoczenie:
„Bezskutecznie apelowałam o Radę Gabinetową. Jeśli otoczenie PAD uważa, że wszczynanie awantur wtedy, kiedy polski premier będzie negocjował – bo chodzi o kompleksowy plan walki z kryzysem migracyjnym – że najlepszym momentem do tego, żeby politycznie to rozgrywać i robić awanturę w Polsce, to ten moment, kiedy tu jestem, to wydaje mi się, że nie tędy droga. Droga, która dzisiaj mogłaby efektywnie, ale też skutecznie zakończyć cały problem, jest ustalenie ścieżkę o tego, jak wszystkie kraje europejskie będą jednoznacznie współdziałać w rozwiązywaniu tego problemu, i to w wielu obszarach”
Dalej mówiła:
„Otoczenie PAD chyba też nie do końca jest merytoryczne przygotowane. To nie tylko Teresa Piotrowska, która jest szefem MSW, uczestniczyła w negocjacjach. To cały mechanizm. U nas tak się odbywa. U nas w partii, rządzie, polega to na podejmowaniu decyzji po wielogodzinnych dyskusjach, konsultacjach i przy współudziale zarówno ministra spraw wewnętrznych, ministra spraw zagranicznych, i wtedy podejmowane są decyzje. A nie jednoosobowo – tak, jak pewnie będzie się to odbywać w rządzie, który ma teraz aspiracje do tego, żeby przejąć władze”
Premier podtrzymała także swoją deklarację o woli spotkania z prezydentem, ale po zakończeniu szczytu:
„Podtrzymuję swoją deklarację: po dzisiejszym szczycie, wtedy, kiedy zakończymy wszystkie uzgodnienia, i to się znajdzie w stosownych konkluzjach, wtedy razem z ministrami jesteśmy gotowi do tego, żeby usiąść przy jednym stole z prezydentem i przekazać mu pełną wiedzę”
Szczerski: PAD nadal oczekuje na Piotrowską. Po spotkaniu przedstawi swoje stanowisko
Prezydent Duda nadal oczekuje na minister Piotrowską. Dopiero po spotkaniu przedstawi swoje stanowisko wobec decyzji, które zostały podjęte podczas spotkania szefów MSW – taką informację przekazał na briefingu Krzysztof Szczerski. Jak mówił prezydencki minister:
„Jej wyjaśnienia są dla prezydenta najważniejsze i będą wyczerpujące. Zaproszenie jest otwarte. Prezydent czeka (…) Wiemy, że minister Piotrowska jest w Warszawie, jest w Polsce. Nie widzimy powodu, dla którego odmawia przyjścia do Pałacu Prezydenckiego. Jeśli zaproponuje inny termin spotkania, prezydent spróbuje swój kalendarz do tych terminów dopasować”
Szczerski dodał także, że „nie wyobraża sobie sytuacji, w której prezydent długo musi czekać na to, żeby przyszedł do niego minister rządu, który jest odpowiedzialny dokładnie za tę sprawę, w której sam osobiście uczestniczył i odpowiada”.
Dopytywany, dlaczego prezydent nie chce spotkać się z premier Kopacz, Szczerski stwierdził:
„Prezydent oczekuje informacji z pierwszej ręki nt. przebiegu Rady UE. W niej nie uczestniczyła premier Kopacz. W niej uczestniczyła minister Piotrowska”
Ta strona używa plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej: Polityce Cookies