PBK w ostatnim orędziu: 5 lat prezydentury to była świetna okazja do umacniania dumy z naszego kraju

Dziękuję wszystkim, którzy poparli mnie w ostatnich wyborach. Było nas wiele milionów – mówił w swoim ostatnim prezydenckim orędziu Bronisław Komorowski. – Dziękuję za okazanie zaufania i przekonanie, że Polska potrzebuje stabilności i przewidywalności w polityce i gospodarce. Dziękuję za rozumienie roli kompromisu i dialogu, jako metody gwarantujących rozwój i funkcjonowanie państwa – dodawał.

PBK przypomniał początki, kiedy obejmował urząd.

„Początki były naprawdę bardzo trudne. Po katastrofie smoleńskiej emocje sięgały zenitu. Pomimo tego udało się szybko ustabilizować państwo, poprzez mianowanie nowych dowódców armii, nowego szefa Banku Centralnego, i wielu szefów innych instytucji państwowych”.

Komorowski wielokrotnie podkreślał, iż zawsze stawiał na dialog i kompromis – m.in. we współpracy z opozycją.

„Ofertę współpracy skierowałem do wszystkich sił parlamentarnych, m.in. zapraszając do Rady Bezpieczeństwa Narodowego opozycję. Nie wszyscy ofertę przyjęli. Niemniej to właśnie w obszarze bezpieczeństwa i obrony udało się osiągnąć bardzo wiele. To nie tylko wzmocnienie wschodniej flanki NATO, ale modernizacja techniczna armii polskiej. Temu ma służyć finansowanie wojska na poziomie 2 proc. PKB. Bo w dalszym ciągu istotnym zadaniem jest – i będzie – dalsze umacnianie naszego bezpieczeństwa, w niebezpiecznym świecie i niestabilnym regionie”. 

Bronisław Komorowski stwierdził, iż szerokie społeczne uznanie zdobyła polityka prorodzinna, która była jednym z priorytetów ustępującej głowy państwa. Prezydent stwierdził, iż udało stworzyć się „dobry klimat dla rodziny”.

Mówił też o reprezentacyjnej roli prezydenta.

„Miałem ogromną satysfakcję z tego, że mogę reprezentować Polskę wobec nieomal całego świata. Kilkaset wizyt – w Polsce, za granicą – to była świetna okazja do umacniania dumy z naszego kraju. Dumy z faktu, że świat zewnętrzny postrzega nas jako naród, jako państwo, ogromnych sukcesów”.

Jak dodawał Komorowski:

„Cieszę się, że moja służba Polsce na stanowisku prezydenta mogła zakończyć się podpisaniem ustawy o przywróceniu dialogu społecznego. Dialogu przerwanego 2 lata temu. Jestem przekonany bowiem, iż fundamentem rozwoju wolnej Polski jest właśnie dialog”.

Prezydent na koniec swojego wystąpienia zachęcił do udziału w referendum i wyborach parlamentarnych.