Duda: Oczywiście wezmę udział w referendum. Szkoda, że nie było kampanii informacyjnej o JOW

– Oczywiście, że wezmę udział w referendum. To jest ten element demokracji bezpośredniej, który jest – co podkreślałem – bardzo ważny. A który w ostatnich latach byłbardzo lekceważony. I skoro apelowałem o to, by postawa władz w stosunku do wniosków obywatelskich uległa zmianie, to teraz nie powiem, że nie idę do referendum. To byłby absurd – mówił Andrzej Duda w TVP Kraków.

Przyznał, że jest za utrzymaniem finansowania partii z budżetu. – Wtedy sytuacja jest czysta. Partie mają fundusze na swoją działalność i nie muszą się ubiegać o finansowanie od biznesu – argumentował prezydent elekt.

Duda ubolewał, że nie ma jak dotąd żadnej rzetelnej kampanii informacyjnej ws. JOW. – Widziałem tylko kilka artykułów na ten temat. A ja chciałbym prawdziwej, merytorycznej debaty. Przedstawienia tego, jak ten system zadziałał w innych krajach, choćby w Wielkiej Brytanii. To nie jest tak, że JOW-y w każdym układzie powodują zbawienne zmiany na scenie politycznej (…) W JOW-ach można manewrować okręgami wyborczymi i to jest pole do manipulacji wynikami wyborczymi.