Kidawa zdecydowanie o in vitro: Jestem przekonana, że prezydent Komorowski dotrzyma słowa i podpisze ustawę

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska była gościem letniego studia Radia Koszalin na plaży w Darłowie. Zapytana o dalsze losy ustawy o in vitro mówiła:

„W poniedziałek podpiszę pismo przekazujące prezydentowi ustawę. Bronisław Komorowski dużo w kampanii wyborczej mówił o in vitro. Jestem przekonana, że prezydent dotrzyma słowa danego w kampanii”

Wcześniej Kidawa mówiła o samej ustawie:

„8 lat walczyliśmy o in vitro, zwyciężył rozsądek i mądrość, byliśmy jedynym krajem bez uregulowanej tej kwestii. Prawo nie powinno narzucać ludziom rozwiązań, tylko dawać Polakom pole do decyzji”

Marszałek Sejmu mówiła też o imigrantach z Afryki:

„Tylko za taką grupę możemy wziąć pełną odpowiedzialność. To nasz obowiązek, nam pomagano, choć to było dawno, to musimy o tym nadal pamiętać. Jako 38 milionowy kraj możemy przyjąć te 2 tysiące ludzi. Nie można się tutaj zamykać na europejską solidarność”

Kidawa-Błońska była też pytana o medyczną marihuanę:

„Uważam że należy to wprowadzić, są leki odurzające bardzo silne, jak morfina, ale są w medycynie stosowanie i dostępne w leczeniu. W Sejmie jest projekt ustawy, ale MZ powinno te substancje wpisać na listę dostępnych dla lekarzy form leczenia”

MMKB była też pytana o sytuację frankowiczów:

„Banki muszą wziąć odpowiedzialność za te kredyty, dotyczy to także osób które brały kredyty w złotówkach, którzy przez wiele lat ponosiły większe koszty. Banki stosowały nieuczciwe praktyki, po to jest KNF i także po to Sejm stworzył funkcję rzecznika finansowego, dla pokrzywdzonych przez banki”

Liderka PO była też pytana o polityczny wymiar kryzysu greckiego:

„To nie Euro, tylko nieodpowiedzialność i demagogia doprowadziły do sytuacji w Grecji. Grecy niestety przejedli całą ogromną pomoc unijną jaką otrzymywali”

Marszałek Sejmu odpowiedziała też dziennikarzom Radia Koszalin na pytanie dotyczące obecności nagranych na taśmach polityków PO na listach wyborczych:

„Te osoby się wycofały z pełnienia funkcji publicznych. Taśmy nie mogą być elementem szantażu. Ja bym chciała, żeby prokuratura wyjaśniła sprawę od początku do końca. Nie może być tak, że ktoś za sam fakt nagrania i gadanie niedorzecznie jest wykluczany z życia publicznego. To nie ja układam listy, tylko regiony, ale myślę, że na listach będą ludzie, którzy mają największy potencjał wyborczy i będą gwarantowały jak najlepszy wynik listy”

Pytana o kulturę polityczną w polskim Sejmie mówiła:

„Będę broniła polskiego Sejmu, proszę zobaczyć jak to wygląda w innych krajach, u nas nie wygląda gorzej, nie miejmy kompleksów , u nas nikt się jeszcze nie był”

Dopytywana o Krystynę Pawłowicz mówiła:

„Mam wątpliwości czasem do tytułów naukowych. Pani poseł sama sobie wydaje świadectwo, okazując czasami brak kultury i czasem głupoty, nie mogę tego inaczej nazwać”

Pytana czy wybierze się na film Smoleńsk odpowiadała:

„To nie jest jedyny film, który nie otrzymał wsparcia PISF, nie jest więc w żaden sposób niedyskryminowany. Jeśli będzie w kinie i będzie miał dobre rencenzje to pewnie go obejrzę”

Po rozmowie w plażowym studiu Radia Koszalin MMKB spotkała na widowni Elżbietę Dzikowską.

Screen Shot 2015-07-12 at 11.01.01