Przekaz SL PiS: Platforma w obronie bankowców

SLD – podobnie jak PiS – stawia na tezę, iż Platforma – proponując m.in. projekt ustawy, w założeniach mający służyć osobom zadłużonym we frankach – działa w istocie na rzecz banków. Sojusz zwraca też uwagę, że partia rządząca blokuje projekty ustaw opozycji. Jak mówił rzecznik SLD Dariusz Joński:

„Nie po raz pierwszy PO stoi po stronie bankowców. Broni warszawskiego city. Trzy lata temu, kiedy złożyliśmy projekt ustawy o podatku bankowym, minister Rostowski zapowiadał, że Platforma przyjmie taką propozycję. To był 2012 i 2013 r. Pana Rostowskiego dziś nie ma i ustawy też nie ma”. 

Jak dodawała polityk Sojuszu:

„Platforma robi wszystko, aby w żaden sposób nie dotknąć bankowców. Nie wyobrażamy sobie, żeby pani prezes Skowrońska – prezes jednego z banków i pani poseł – działała na szkodę banków. Dla nas jest to niezrozumiałe, że PO cały czas chroni tylko jedną grupę – bankowców. Inne grupy nie są pod żadną ochroną – można podwyższać VAT, zmniejszać zasiłki pogrzebowe o 50 proc… A bankowcy – jak byli pod ochroną – tak są”. 

Jak stwierdził Joński, to nie pierwszy przypadek: – Transakcje finansowe, podatek bankowy, frankowicze itd. – wyliczał.

Poseł Ryszard Zbrzyzny dodawał: – Przed chwilą dowiedzieliśmy się, że z porządku obrad spada rozpoatrzenie sprawozdania komisji finansów publicznych na temat 3 projektów ustaw o prawie bankowym, przygotowanych przez 3 kluby parlamentarne. Wspólbym mianownikiem tych ustaw jest bankowy tytuł egzekucyjny.