Mucha podważa kompetencje Szydło ws. UE: „PiS proponuje wyjście z Unii”

Joanna Mucha odniosła się na konferencji prasowej w Sejmie do dzisiejszej wypowiedzi Beaty Szydło na temat euro. Jak mówiła rzeczniczka sztabu PO: – To, że Grecja ma problemy, nie wiąże się z tym, że Grecja przyjęła walutę euro. Gdyby tak było, to pozostałe państwa strefy euro też miałyby problemy. A problemy Grecji wynikają z nieodpowiedzialnego obchodzenia się z finansami publicznymi. Wynikają z wydatków publicznych ponad możliwości budżetu greckiego. Pani Szydło, jako wiceprzewodnicząca Komisji Finansów Publicznych, powinna o tym doskonale wiedzieć.

Mucha podważała kompetencje wiceprezes PiS: – Pani Szydło wielokrotnie pokazała, że niewiele wie na temat strefu euro i Unii Europejskiej. Przede wszystkim chciałabym przypomnieć pani Szydło, że do UE weszliśmy w 2004 r., a nie 1992 czy 1993 r., jak to pani Szydło w jednej ze swojej wypowiedzi przedstawiała.

Rzeczniczka sztabu Platformy zadała kilka pytań kandydatce PiS na premiera: – Chcielibyśmy zadać pani Beacie Szydło kilka pytań: jak głosowała ws. referendum akcesyjnego w 2003 r.? W tym referendum wzięło udział 58 proc. wyborców. Czy jeśli pani Beata Szydło głosowała w tym referendum, to czy zdawała sobie sprawę, że wejście do UE wiąże się w jakiejś perspektywie z wprowadzeniem waluty euro? To jest zapisane w traktacie akcesyjnym.

Mucha mówiła dalej: – Skoro pani Szydło proponuje dziś całkowitą rezygnację z wejścia do strefy euro, proponuje również wyjście z UE – bo niespełnienie tych kryteriów i niespełnienie tego obowiązku, który jest zapisany w traktacie akcesyjnym, de facto będzie oznaczało wyjście ze strefy euro [pisownia oryginalna – red.] – to chciałabym zapytać Beatę Szydło, co ma do zaproponowania tym 13,5 mln ludzi, którzy w 2004 r. głosowali za wejściem do UE? Czy chce powiedzieć im teraz, że chce ich z UE wyprowadzić?

Była minister sportu nawiązała również do wywiadu Krzysztofa Szczerskiego dla „Rzeczpospolitej”: – Jak pani Szydło chciałaby się odnieść do wypowiedzi pana Szczerskiego, który nadal jest posłem PiS, a który w wywiadzie dla „Rz” powiedział: „Jeśli pyta pan o wejście do strefy euro, to powiem panu rzecz zaskakującą. Oby jak najszybciej”.