– Wyzwaniem, przed jakim stoi Polska, jest plan prywatyzacji służby zdrowia, w ten sposób oceniamy ostatnie decyzje rządu koalicji 13 grudnia, w ten sposób oceniamy to, co wydarzyło się w Sejmie w ostatni piątek, a chodzi o obniżenie składki zdrowotnej od ’26 roku, które w konsekwencji spowoduje jeszcze zwiększenie dziury budżetowej w Narodowym Funduszu Zdrowia o 6 miliardów złotych – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

– W naszym przekonaniu to jest plan Tuska i Trzaskowskiego, to jest plan polegający na doprowadzeniu do katastrofy w finansowaniu służby zdrowia, a potem do sprywatyzowania służby zdrowia, bo powiedzą, że to jest jedyna metoda, żeby utrzymać jakikolwiek dostęp do świadczeń zdrowotnych, ale ten dostęp […] będzie wyłącznie dla ludzi zamożnych. To jest działanie, któremu się bardzo mocno i stanowczo sprzeciwiamy – kontynuował.

– Została przygotowana uchwała w polskim Sejmie, która stanowi sprzeciw wobec prywatyzacji służby zdrowia i po drugie Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości w Senacie przygotował poprawki do ustawy o finansowaniu służby zdrowia, a więc poprawki, które w naszym przekonaniu spowodują, że […] te 6 miliardów złotych, o które wzrasta dziura budżetowa, będzie wypełnione pieniędzmi pochodzącymi z dwóch źródeł – mówił dalej.

– Po pierwsze z rezerwy, która jest przeznaczana na finansowanie neomediów publicznych, czyli TVP w likwidacji i Polskiego Radia w likwidacji oraz z drugiego źródła dotyczącego odebrania programu 800+ dla tych rodzin ukraińskich, które nie pracują w Polsce, które w Polsce nie płacą podatków i których dzieci nie chodzą do polskich szkół. To jest poprawka, którą złożą senatorowie Prawa i Sprawiedliwości – mówił dalej.