– Pragnę państwu przedstawić dwa projekty zmian, mające na celu przywrócenie korzystnych warunków do rozwoju działalności gospodarczej w Polsce. Zmiany te to rozsądny kompromis między oczekiwaniami przedsiębiorców, możliwościami budżetowymi oraz zachowaniem proporcjonalności oskładkowania różnych form działalności zarobkowej – powiedział Andrzej Domański podczas posiedzenia Sejmu.
Wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych, obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki
– Pierwszy projekt ustawy zawiera zmiany, które wejdą w życie już od początku 2025 roku. […] Proponowana zmiana przewiduje wyłączenie z podstawy oskładkowania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, co doprowadzi do obniżenia należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne – kontynuował minister finansów.
– Proponujemy również obniżenie tzw. minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy według skali podatkowej, podatku liniowego lub karty podatkowej. Minimalna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zostanie obniżona ze 100 na 75% minimalnego wynagrodzenia. Na zmianie tej skorzysta ponad 900 tysięcy podatników, ale właśnie tych o najniższych dochodach – mówił dalej.
„Nie jest prawdą, że najwięcej zyskują najbogatsi”
– W kolejnym kroku, wprowadzanym już odrębną ustawą przewidujemy od 2026 roku dalsze istotne zmiany systemowe […]. Dla przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej oraz w formie podatku liniowego proponuje się wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej – dodał minister finansów.
– Proponowane zmiany […] nie wpłyną na poziom środków będących w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszty związane z tą reformą w całości pokryje budżet państwa. Na zmianach […] skorzysta 94% polskich przedsiębiorców. […] Zachowamy progresję dla najlepiej zarabiających, bo nie jest prawdą, że na proponowanych zmianach najwięcej zyskują najbogatsi – zaznaczył.