– Czas najwyższy skończyć z fikcją, z liczeniem na zwyczaj, dobrą wolę czy konieczność brania urlopu. Czas najwyższy, by stan prawny zaczął odpowiadać stanowi faktycznemu, by prawo nadążało za rzeczywistością […] – a polska rzeczywistość to jedno z najdłużej i najciężej pracujących społeczeństw w Unii Europejskiej. To rzeczywistość, w której Wigilia jest już dziś dniem wolnym od pracy, ale w innych państwach Europy, nie w Polsce – powiedziała Katarzyna Ueberhan w Sejmie.
„Wigilia to jeden z najważniejszych dni w polskiej tradycji”
– Prezentowany projekt przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia, czyli Wigilii Bożego Narodzenia – dniem wolnym od pracy. […] To jeden z najważniejszych dni w polskiej tradycji, głęboko zakorzeniony nie tylko w religii, ale i w polskiej kulturze. […] Praca w Wigilię może utrudniać lub wręcz uniemożliwić wzięcie udziału w rodzinnym spotkaniu, szczególnie jeśli wymaga to podróży w odległe miejsca – mówiła przedstawicielka wnioskodawców.
Jak zauważyła: – Dla części pracowników dzień ten jest dniem wolnym lub praca jest świadczona w ograniczonym zakresie, ponieważ pracodawcy często sami ustanawiają ten dzień dniem wolnym lub pracownicy […] decydują się na wzięcie tego dnia urlopu wypoczynkowego. […] Ustawowe ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy spowoduje równe traktowanie wszystkich pracowników.
„Skutki gospodarcze? Szacunki obarczone daleko idącą niedokładnością”
– Co do skutków gospodarczych projektowanych rozwiązań – teoretycznie można je oszacować […], będą to jednak szacunki obarczone daleko idącą niedokładnością, ponieważ […] 24 grudnia nie jest traktowany ani przez pracodawców, ani przez pracowników jak zwykły dzień roboczy – zaznaczyła.
– Nie sposób precyzyjnie określić, jakie skutki finansowe będzie miało wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia dla finansów publicznych, lecz jeżeli będzie jakikolwiek wpływ, to będzie on tylko pośrednio – kontynuowała.