
Sejm zakończył prace nad ustawą o wyborach prezydenckich. Przyjęto część poprawek Senatu
Jedna z ważniejszych poprawek zakłada, iż to nie marszałek Sejmu, a PKW, w przypadku nagłego i znaczącego pogorszenia sytuacji epidemicznej na terenie danej gminy lub jej części, na wniosek ministra zdrowia, nie później niż na 7 dni przed wyborami, może zarządzić, w drodze uchwały, głosowanie wyłącznie korespondencyjne na tym terenie.
Przepadły natomiast poprawki zakładające wydłużenie czasu otwarcia lokali wyborczych – od 6 do 22, zbierania podpisów pod nowymi kandydaturami przez ePUAP, a także propozycji, aby marszałek Sejmu kalendarz wyborczy ustaliła w porozumieniu z PKW (a nie po zasięgnięciu opinii).
Większości nie uzyskała także poprawka, zgodnie z którą nowi kandydaci na prezydenta mieliby przynajmniej 10 dni na zebranie wymaganych 100 tysięcy podpisów. Teraz ustawa trafi do prezydenta. Po jego podpisie i publikacji w Dzienniku Ustaw, marszałek Sejmu zarządzi wybory prezydenckie – jeszcze dziś bądź jutro.
Więcej z: Live

Bielan: SOP zajmuje się przekazywaniem informacji zaprzyjaźnionym dziennikarzom

„Twardo stoję na stanowisku, że politycy różnych opcji powinni ze sobą rozmawiać”. Hołownia odnosi się do medialnych doniesień
„Pierwszy żołnierz od II wojny światowej, który poległ w obronie granicy”. Duda wspomina sierżanta Sitka
