— TAKI BYŁ OSTATNI TYDZIEŃ PREZYDENTURY LECHA KACZYŃSKIEGO – rekonstruujemy na 300POLITYCE ostatnie dni urzędowania prezydenta.
„To on ogłosi swoją decyzję. Myślę, że stanie się to niebawem, ale nie lada dzień. Do końca wiosny na pewno” – mówił Władysław Stasiak, szef kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w wywiadzie dla Faktu, 31 marca 2010. Dziesięć dni później Prezydent już nie żył. Jak wyglądał – według oficjalnych komunikatów Kancelarii – ostatni tydzień życia Prezydenta Rzeczpospolitej i Pierwszej Damy”.
https://300polityka.pl/news/2020/04/10/ostatni-tydzien-prezydentury-lecha-kaczynskiego/
— MOŻE PO PROSTU POWINNIŚMY SIĘ UCZYĆ ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW? – TOMASZ KRZYŻAK W RZ: “Tej pamięci nie wolno instrumentalizować, nie wolno jej zawłaszczać. Paradoksalnie w zrozumieniu tego może pomóc właśnie koronawirus. Czy dziesiąta rocznica katastrofy smoleńskiej jest szansą na pojednanie, na zakończenie wojny polsko-polskiej? Może i jest, ale raczej nie ma złudzeń co do tego, że z niej skorzystamy. Przed piętnastoma laty, gdy umierał Jan Paweł II, też mówiliśmy o szansie, dziesięć lat temu także, gdy w ubiegłym roku zamordowano Pawła Adamowicza, również o niej wspominaliśmy. Może zatem zamiast mówić o szansach na pojednanie, powinniśmy po prostu zacząć się uczyć rozwiązywania konfliktów? Gdyby tak spróbować zobaczyć w przeciwniku partnera, uznać, że może mieć odrobinę racji, i podjąć z nim dialog? Nie dla własnego dobra, ale dla dobra Rzeczypospolitej”.
https://www.rp.pl/Komentarze/304099869-Krzyzak-Smolenska-cisza-nad-Polska.html
— MAŁGORZATA WASSERMANN O OCZEKIWANIU NA KONIEC PRAC PROKURATURY – mówi Jackowi Nizinkiewiczowi w RZ: “Raport nie broni się i powtarza kłamstwa Anodiny. Ten raport to kpina. Jeśli zespół Macieja Laska na ponad 100 stronach odnosi się do raportu Anodiny, nie zgadzając się z nią, a chwilę później powiela jej raport i nie widzi w tym problemu, to sam sobie wystawia ocenę. Liczę, że gdy prokuratura zakończy prace, poznamy przyczyny katastrofy, jej przebieg, i dopiero wtedy będziemy mogli wskazać winnych. Ja nie jestem żądna krwi”.
https://www.rp.pl/Katastrofa-smolenska/304099861-Malgorzata-Wassermann-Ojciec-wciaz-jest-z-nami.html
— NIEZROZUMIAŁE JEST IZOLOWANIE WYBORCÓW PIS – DEHUMANIZUJEMY ICH – MICHAŁ BILEWICZ W ROZMOWIE Z JACKIEM GĄDKIEM NA GAZETA.PL: “Ten rozpad traumatyczny towarzyszy nam do dziś – nawet dziś, gdy Prawo i Sprawiedliwość jest u władzy, utrzymuje się ogromny dystans wielu ludzi do tej partii i jej zwolenników. O ile rozumiem niechęć do polityków, którzy łamią prawo i nadużywają władzy, to już niezrozumiałe jest izolowanie się od tej części elektoratu PiS, która wierzy w zamach. Przecież ludzie, którzy uwierzyli w spisek, sami są ofiarami manipulacji. Badania Pauliny Górskiej pokazują, że nadal dystansujemy się od wyborców PiS, a nawet ich trochę dehumanizujemy i nie uważamy za do końca ludzi”.
— BILEWICZ DALEJ O DYSTANSOWANIU SIĘ OD LUDZI, KTÓRZY WIERZĄ W ZAMACH: “Tak to wyglądało w czasie rządów PO. „Sekta smoleńska”, „specjaliści od puszek i parówek”, „lud smoleński”. Te określenia pokazują dobrze stosunek do ludzi, którzy różnili się tym, jak tłumaczyli sobie katastrofę lotniczą. W badaniach zauważyliśmy, że przeciwnicy teorii spiskowej bardziej dystansują się od zwolenników spisku niż odwrotnie. Nie chcieliby mieszkać obok kogoś, kto wierzy w zamach. Nie zaakceptowaliby związku córki z kimś, kto dopuszcza, że na skrzydłach tupolewa znaleziono ślady trotylu”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25858144,michal-bilewicz.html
— JAROSŁAW KACZYŃSKI O BAWARII, DWORCZYK O POWROCIE DO NORMALNOŚCI, MSZ SKŁADA NOTĘ WS WRAKU – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2020/04/10/
— ABSTRAHUJĄC OD SYMPATII POLITYCZNYCH, POLSKI RZĄD SZYBKO WPROWADZIŁ KWARANTANNĘ I NIE URZĄDZILIŚMY KORONAPARTY – TOMASZ DZIECIĄTKOWSKI, wirusolog – w rozmowie z Łukaszem Rogojszem w gazeta.pl: “Przede wszystkim w tym, że abstrahując od wszelkich sympatii czy antypatii politycznych, polski rząd szybko wprowadził kwarantannę. Polacy w dużej mierze zachowywali się odpowiedzialnie i racjonalnie. Nie urządziliśmy sobie „koronaparty” po ogłoszeniu kwarantanny jak Włosi czy Hiszpanie. Inna jest również struktura demograficzna w Polsce niż na przykład we Włoszech. Włosi są społeczeństwem stosunkowo starym, w którym bardzo popularnym modelem życiowym są rodziny wielopokoleniowe. W związku z tym łatwo zakazić się w obrębie własnej rodziny, a osób najbardziej podatnych na infekcję jest więcej. U nas tego nie ma”.
— EKSPERT O PRZESILENIU W CIĄGU 2 TYGODNI: “Bardzo ostrożnie patrząc, najprawdopodobniej w ciągu najbliższych 10-14 dni nastąpi przesilenie i powinna w Polsce zacząć maleć liczba dziennych zachorowań. Przy czym myślę, że nowe zachorowania będą utrzymywać się do mniej więcej połowy maja i stopniowo maleć aż do początku czerwca”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25856470,nie-urzadzilismy-sobie-koronaparty-po-ogloszeniu-kwarantanny.html
— CIEKAWA OBSERWACJA MACIEJA GDULI O CLUE DZIAŁANIA PRYWATNEJ OCHRONY ZDROWIA – w rozmowie z Michałem Sutowskim w Krytyce: “Ale jednak prywatne szpitale jednoimienne nie powstały. Czyli można sobie zrobić prywatny test, ale prywatnego leczenia to już nie. Tak wygląda generalnie prywatny sektor zdrowia. Chętnie zarobi na rzeczach w miarę tanich, ale drogie leczenie to już „nie jego sprawa”. Tak czy inaczej mam nadzieję, że kryzys pokaże nam, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni i że zaniedbywanie tego, co wspólne, ma swoje konsekwencje”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/gdula-puto-smolensk-koronawirus/
— SĄ POLITYCY, KTÓRYCH KRYZYS ZWERYFIKOWAŁ NEGATYWNIE – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Są też postaci, które ten kryzys zweryfikował negatywnie. Powtórzę, że do sondaży politycznych należy podchodzić z rezerwą, ale jednak kolejne badania, które pokazują, że poparcie dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej topnieje, a drugie miejsce w prezydenckim wyścigu zajął Władysław Kosiniak-Kamysz, dają do myślenia. Problemem kandydatki Koalicji Obywatelskiej była nie tylko niekonsekwencja (niejasne komunikaty dotyczące tego, czy będzie prowadzić kampanię), ale również osobowość. Coraz lepiej widać, że pani wicemarszałek nie ma tego czegoś, czego szukają ludzie w trudnych czasach”.
— ROZDANIE, KTÓREGO NIE SPOSÓB BYŁO PRZEWIDZIEĆ JESZCZE KILKA TYGODNI TEMU – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Nieustanne pięcie się w górę Kosiniaka-Kamysza z kolei pokazuje, że wyborcom imponuje jego wola walki, konsekwencja, ale też swego rodzaju spokój, który jest wynikiem zdobytego doświadczenia państwowego, mimo relatywnie młodego wieku. Kosiniak potrafił też zdyskontować w trudnych czasach to, że jest lekarzem i liderem partii, która ma jasny polityczny przekaz. Gdzie na tym tle są inni partyjni przywódcy? Gdzie są Borys Budka, Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg? Po każdej stronie sceny politycznej widać, że epidemia będzie nie tylko wielkim egzaminem dla polityków, ale też prędzej czy później może przynieść zupełnie nowe rozdanie ról w naszym życiu publicznym. Rozdanie, którego nie sposób było przewidzieć jeszcze kilka tygodni temu”.
https://www.rp.pl/Komentarze/304099868-Szuldrzynski-Byc-jak-Elzbieta-II.html
— NAJNOWSZA TARCZA DAJE NADZIEJĘ – JAKUB BODZIONY W KULTURZE LIBERALNEJ: “Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa NBP Adama Glapińskiego daje nadzieję na to, że Polska lepiej odpowie na kryzys gospodarczy. (…) rząd wreszcie wprowadza zręby programu, który w zamian za utrzymywanie zatrudnienia, oferuje pracodawcom bezzwrotne subwencje. Jest to spóźniony, zapewne niewystarczający, ale konieczny ruch”.
— TANIE PAŃSTWO TO SŁABE PAŃSTWO – DALEJ BODZIONY: “Chociaż na wyciągnięcie wniosków z epidemii jeszcze przyjdzie czas, to z pewnością można powiedzieć, że „tanie państwo” to po prostu słabe państwo, które w kryzysie radzi sobie znacznie gorzej”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/04/10/bodziony-powrot-z-tarcza-czy-na-tarczy/
— TARCZA WYWOŁA INFLACJĘ – WITOLD GADOMSKI W GW: “Efekty inflacji będą odroczone w czasie, więc rząd przez pewien czas będzie się chwalił sukcesem – uratowaniem iluś przedsiębiorstw i miejsc pracy. Ale negatywne skutki przyjdą wówczas, gdy inne gospodarki odzyskają dynamikę dzięki programom rządowym, które nie sprowadzają się do rozdawania wydrukowanych pieniędzy”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25860018,tarcza-finansowa-nbp-wydrukuje-rzad-rozda.html
— DRUK PUSTEGO PIENIĄDZA – KOMENTARZ FOR AUTORSTWA ANDRZEJA RZOŃCY: “Skup ten w połączeniu z zapowiedzianym kredytem wekslowym na refinansowanie kredytów dla przedsiębiorstw grozi zarazem powrotem to patologii monobanku. (…) Stracą na tym oszczędzający oraz zdrowe firmy, który swój sukces budują ciężką pracą i inwencją, a nie opierają go na dojściach do władzy. Im bardziej będzie spadała ich rola w gospodarce, a rosła firm zaprzyjaźnionych z władzą, tym słabszy będzie wzrost polskiej gospodarki i większe ryzyko jego załamania. Słabnąć też będzie polska demokracja, bo władza nie tylko będzie wspierać „zaprzyjaźnione” firmy, ale i wymuszać na nich pomoc dla siebie. NBP, rozmontowując Konstytucję finansową naszego państwa, włączył się w działania, które prowadzą nas z powrotem do PRL. Najwyraźniej jego kierownictwo nie wyniosło z upadku socjalizmu lekcji, że rachunku za beztroską konsumpcję rządu w tłustych latach nie da się opłacić drukiem pustego pieniądza”.
https://for.org.pl/pl/a/7687,komentarz-for-nbp-cofa-nas-do-prl-u
Fot.: Jacopo Tintoretto, Ukrzyżowanie, Scuola Grande di San Rocco w Wenecji.
„Ukrzyżowanie” to jedno z nielicznych dzieł Tintoretta sygnowanych i opatrzonych datą. Jego kompozycja jest nowatorskim rozwiązaniem, nigdy wcześniej niepraktykowanym. Na pierwszy rzut oka wydaje się chaotyczna, pełna postaci rozmieszczonych na całej ogromnej płaszczyźnie. Mimo to można zauważyć symetrię. Oś pionową stanowi ukrzyżowany Chrystus, a tłum wokół niego tworzy okrąg z proporcjonalnie rozmieszczonymi postaciami. Taki styl nawiązuje do renesansowej maniery malarzy, podobnie jak i frontalnie przedstawiona postać Chrystusa. Zgromadzone postacie tworzą również osobne historie, osobne motywy z nowotestamentowych wydarzeń. W centralnej części trzy krzyże mają obrazować trzy etapy ukrzyżowania. Środkowy stoi już na swoim miejscu. Za nim widoczny jest centurion – żołnierz za chwilę ma podać Jezusowi gąbkę nasączoną octem. Przed nim skupiona jest grupa żałobników, którzy jako jedyni pogrążeni są w smutku. Wśród rozpaczających rozpoznać można św. Jana i Marię. Krzyż po lewej stronie jest właśnie wznoszony. To na nim według tradycji zawisnąć miał dobry łotr, który przed śmiercią uwierzył w słowa Zbawiciela. Po prawej stronie trwają przygotowania do podniesienia trzeciego krzyża. Na nim ma zawisnąć zły łotr, nie bez powodu więc na obrazie jest odwrócony plecami do Jezusa. Na pierwszym planie widać postać kopiącą dół pod trzeci krzyż. Obok niego znajdują się dwaj żołnierze grający w kości o szaty Chrystusa”.
https://www.rp.pl/Historia/180329065-Jak-artysci-widzieli-ukrzyzowanie-Jezusa.html
— URODZINY: Ewa Dałkowska, Halina Frąckowiak, Małgorzata Omilanowska, Tadeusz Truskolaski, Magdalena Adamowicz, Wojciech Olejniczak, Michał Tober, Ziemowit Szczerek, Krzysztof Paszyk, Beata Cholewińska.