— ŻYCZENIA OD PREZYDENTA I AGATY DUDY – OKAŻMY POTRZEBUJĄCYM SERDECZNOŚĆ, BO NA CO DZIEŃ JEJ NIE DOŚWIADCZAJĄ: https://twitter.com/prezydentpl/status/1209383453403287552?s=20
— PREMIER RAZEM Z POLSKĄ RODZINĄ SKŁADA ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE: https://twitter.com/PremierRP/status/1209409314361892865?s=20
— MARCIN FIJOŁEK O POLITYCZNYCH TEMATACH NA ŚWIĘTA: “Po pierwsze, temat-evergreen, niewypadający z „bieżączki” w zasadzie nigdy, czyli sądownictwo. Ostatnie kontrowersje wokół ustawy, która zmienia zapisy dyscyplinarne wobec sędziów, mocne słowa na linii Małgorzata Gersdorf – Andrzej Duda, wreszcie historia Jana Śpiewaka i jemu podobne przypadki – wszystko to pozwoli raz jeszcze odkopać spór o Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i kolejne odcinki tej politycznej serii. Z perspektywy świątecznego stołu, gdzie polityka jest traktowana zazwyczaj nieco po macoszemu, temat ten jawi się niemal jak niekończąca się telenowela rodem z Wenezueli. Nawet najlepsze opery mydlane w końcu jednak tracą najwierniejszych fanów: wydaje się, że od dłuższego czasu ognisko emocji wokół zmian w sądownictwie jest dużo mniejsze niż jeszcze jakiś czas temu. O co zresztą zadbali i politycy, i sami sędziowie”.
— FIJOŁEK O PRZEKAZIE PREMIERA O BUDŻECIE BEZ DEFICYTU: “Temat polityki socjalnej, prorodzinnej i społecznej, wsparcia dla emerytów czy przedsiębiorców – gdzieś w tle naszych rozmów mogą się przewinąć. Tym bardziej, że sam premier zadbał, by tuż przed świętami z ekranów telewizorów i szpalt gazet popłynął przekaz o sporym symbolicznym sukcesie Morawieckiego, czyli budżecie bez deficytu”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/479082-piec-tematow-politycznych-na-swiateczny-stol-i-nowy-rok
— KANDYDAT CZARZASTY NA RATUNEK – IWONA SZPALA I RAFAŁ WÓJCIK W GW: “Sam Czarzasty nie wspominał dotąd słowem o planach kandydowania. – Namawiają go, są duże oczekiwania. Jest przecież ostatnim z lewicowego triumwiratu. Na tle reszty, która szykuje się do startu po prezydenturę, wypada nieźle. Ma – jak to się mówi – poukładane pod beretem – uważa polityk Sojuszu. Pogłoskę o starcie Czarzastego słyszał, jak wielu innych działaczy. Mówi, że przewodniczący ma w partii „grupę zakochanych”. Opisuje ich jako ludzi, którzy uważają, że uratował lewicowy sztandar. Dał im Sejm, prestiż, tak jak obiecywał przez lata”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25542781,mowia-o-nim-ze-ma-w-partii-grupe-zakochanych-lewica-wciaz.html
— ŁUKASZ PAWŁOWSKI W KULTURZE LIBERALNEJ O FRAZESACH POLITYKÓW: “Kidawa-Błońska jest w polityce od dwóch dekad, a od czterech lat jako polityk opozycji powinna koncentrować swoje wysiłki na budowie alternatywy programowej. Biedroń zakładał Wiosnę, ponieważ, jak twierdził, Polacy chcą świeżych idei, przełamujących duopol PO–PiS. Hołownia po dekadzie podróży po Polsce wchodzi do polityki, bo kraj jest podzielony, trawiony sporami i marnuje swój potencjał. Każde z nich rzekomo angażuje się lub angażowało z mocnym przekonaniem, że tak jak jest, dłużej być nie może. Pytani jednak, jak być powinno, odpowiadają frazesami o konieczności pojednania i rozmowy ze „zwykłymi” Polakami”.
— NIECH POLITYCY PRZESTANĄ KIEROWAĆ SIĘ SPOŁECZNYMI NASTROJAMI TYLKO POWIEDZĄ JAKIE MAJĄ POGLĄDY – DALEJ PAWŁOWSKI: “Tak oto pod płaszczykiem rzekomej obywatelskości kandydaci – mam wrażenie – dają dowód panującej w Polsce sondażokracji, czyli takiego systemu, w którym polityk nie próbuje zyskiwać poparcia dla swoich idei, ale kieruje się wyłącznie społecznymi nastrojami, przy okazji całkowicie swój przekaz rozmywając. Kiedy więc pretendenci do roli głowy państwa po raz kolejny oznajmią, że ruszają w Polskę, aby dowiedzieć się, czego pragną zwykli Polacy, zadajmy im pytanie odwrotne: A z czym, drogi kandydacie, do nas przychodzisz? W demokracji prawie każdy z nas ma prawo zostać politykiem. Ale jeśli już nim zostanie, powinien mieć dość odwagi, by powiedzieć, jakie ma poglądy i jak chciałby je zrealizować. Kształtowanie poglądów polityków i pisanie im programów nie jest zadaniem obywateli”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/12/24/pawlowski-kampania-szymon-holownia-program-prezydentura/
— PAWŁOWSKI O POLITYCZNEJ POSTPRAWDZIE: “Oczywiście, kłamstwa w polityce były i będą obecne zawsze. Ale jak słusznie podsumowywał dziennikarz „The Economist” to była kampania epoki post-prawdy, czyli takiej, w której fakty nie mają już najmniejszego znaczenia. Kiedyś polityk złapany na kłamstwie musiał się przynajmniej tłumaczyć. Dziś udaje że nie słyszy i opowiada kolejne kłamstwo. Znamy to dobrze z własnego podwórka, a dokładnie z kolejnych „przełomowych” wniosków Antoniego Macierewicza na temat katastrofy pod Smoleńskiem – wybuchów, sztucznej mgły, celowo błędnej nawigacji, strzałów po katastrofie”.
— PESYMIZM W ODPOWIEDNIEJ DAWCE POMOŻE ZDAĆ SPRAWĘ Z FAKTYCZNYCH ZAGROŻEŃ: “Truizmem jest twierdzenie, że każda epoka przynosi ludziom ogromne wyzwania. Różnica polega na tym, że te, z jakimi mamy do czynienia obecnie zagrażają przetrwaniu naszego świata nie tylko w sensie symbolicznym – jako demokratycznego Zachodu, ale też w sensie najbardziej dosłownym. I na dziś nie widać realnych nadziei na zmianę. Dlatego zamiast machinalnie, jak co roku, składać sobie życzenia „wesołych” i „szczęśliwego”, radziłbym życzyć sobie znacznie więcej pesymizmu. Pesymizm nie musi bowiem prowadzić do czarnej rozpaczy i bezczynności. W odpowiedniej dawce pomoże zdać sobie sprawę z faktycznych zagrożeń, jakie przed nami stoją. W każdym razie lepsze to niż oszukiwanie się, że „jakoś to będzie”.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zyczenia-na-swieta-wiecej-pesymizmu-opinia/t82s2xx
— LUDZIE NIE CHCĄ OGLĄDAĆ DOBRA TYLKO ZŁO – AGNIESZKA HOLLAND W ROZMOWIE Z ŁUKASZEM PAWŁOWSKIM W KL: “Kiedy w latach 90. pętałam się po wytwórniach amerykańskich z jakimiś projektami, zwykle odpowiadali: „To ciekawe, ale bohater nie jest dość sympatyczny”. 10 lat później słyszałam: „To ciekawe, ale bohater jest zbyt sympatyczny”. Zło stało się towarem atrakcyjnym i łatwym do sprzedania. Ludzie nie chcą już oglądać dobra, chcą oglądać zło”.
— HOLLAND O SŁABOŚCI PIS – CHCĄ BYĆ JEDNOCZEŚNIE RADYKALNI I NORMALNI: “Nie, Tuska jeszcze nie czytałam. Czuję to od jakiegoś czasu, a ostatnie wybory pokazały organiczną słabość PiS-u. Słabość polega na tym, że oni chcą być jednocześnie radykalni i normalni. Ta sprzeczność jest na dłuższą metę nie do utrzymania. Odbijają się od ściany do ściany. Ale największym problemem jest ich nieudolność. Mają kilku ludzi, którzy są w stanie prowadzić swoje ministerstwa, ale generalnie są skrajnie nieudolni”.
— DOSZLI DO ŚCIANY, DLATEGO KACZYŃSKI WPADŁ W SZAŁ – DALEJ HOLLAND W ROZMOWIE Z PAWŁOWSKIM: “PiS dało ludziom to, co mogło dać. I rozbudziło kolejne aspiracje, których nie jest już w stanie spełnić. Nikt w najnowszej historii Polski nie dał ludziom tak wielkich pieniędzy w tak krótkim czasie, nikt nie miał takiej propagandy i nikt nie wypuścił tylu strachów – dotyczących imigrantów, LGBT i czego tam jeszcze chcesz. A mimo to – jeśli chodzi o całkowitą liczbę głosów – przegrali. Doszli do ściany i dlatego Kaczyński wpadł w szał.”
— JĘDRASZEWSKI TO KREATURA – DALEJ HOLLAND: “Jędraszewski to wyjątkowa kreatura. Ale to nie znaczy, że będzie skuteczny. Oni grają już na klawiszach tak anachronicznych lęków, że następnym krokiem musiałby być otwarty faszyzm. Ale oni tego swoimi pulchnymi łapkami nie wykonają”.
— FRAGMENT O JOKERZE: “Łukasz Pawłowski: Oglądałaś „Jokera”?
Agnieszka Holland: Podobał mi się.
Dlaczego?
Ma w sobie taką „mięsistość” najlepszych filmów z lat 70. – jest zrobiony bardzo intensywnie, ale też klarownie. Poza tym pokazuje lęki, frustracje i poczucie krzywdy jednostek, które sobie nie radzą”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/12/24/agnieszka-holland-wywiad-kosciol-katolicki-polska/
— CZEGO PIS NIE CHCE POWIEDZIEĆ NA ŚWIĘTA – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Wzrosną ceny energii elektrycznej, cukru, alkoholu i papierosów. Droższy prąd oznacza, że wzrosną np. ceny papieru toaletowego, książek, nabiału, chleba, węgla. W 2020 r. również inflacja ma uderzyć w portfele Polaków i sięgnąć nawet 4 proc., co też przełoży się na ceny żywności i koszty utrzymania (śmieci, ścieki, dostawa wody, transport, parkingi, opłaty za żłobki). Wzrosną ceny mięsa, w związku z ASF, owoców lokalnych, ceny paliw napędowych. Ekonomiści są zgodni, że czeka nas też spowolnienie gospodarcze”.
— TERAZ PIS BĘDZIE MIAŁ TRUDNIEJ, ŻEBY WYGRAĆ – KONKLUZJA NIZINKIEIWCZA:“Mimo sprzyjających sondaży rok 2020 nie będzie dla PiS łatwy. Unijne spory o praworządność, walka z samorządami i Senatem, podwyżki mogą doprowadzić do tego, że wybory prezydenckie będzie PiS trudniej wygrać niż poprzednie elekcje.
https://www.rp.pl/Polityka/312239928-Jacek-Nizinkiewicz-Czego-PiS-nie-chce-powiedziec-na-swieta.html
— NAWET LUDZIE O LIBERALNYCH POGLĄDACH MAJĄ WĄTPLIWOŚCI WS DOPUSZCZALNOŚCI PRZERWANIA CIĄŻY W PRZYPADKU ZESPOŁU DOWNA – BARTŁOMIEJ WRÓBLEWSKI w rozmowie w RZ: “Sam pan odpowiedział na swoje pytanie. To najbardziej istotna przyczyna aborcji, a wokół tej przesłanki jest stosunkowo największy konsensus polityczny i społeczny. Nawet ludzie o liberalnych poglądach, konfrontowani z kwestią zabijania nienarodzonych dzieci z zespołem Downa, mają wątpliwości albo wręcz wyrażają sprzeciw”.
— WRÓBLEWSKI O RÓŻNYCH POGLĄDACH W PIS: “W PiS są różne poglądy dotyczące ochrony życia. Kierunkowo wszyscy są za, ale jest różny stopień determinacji. Chciałbym podkreślić, że nasz wniosek nie konkuruje z projektem obywatelskim i powinny być prowadzone nad nim prace. Uważamy jednak, że istnieją też racje, by tą sprawą zajął się TK. W Sejmie od 20 lat były czynione nieudane próby wzmocnienia ochrony życia. To przemawia za tym, by próbować iść tą samą drogą, która przyniosła zmianę w 1997 r., gdy Trybunał uznał za niekonstytucyjną przesłankę o aborcji ze względów społecznych. Choć oczywiście optymizm jest mniejszy, bo liczyliśmy na to, że w ubiegłej kadencji, mając na to dwa lata, TK wyda orzeczenie”.
https://www.rp.pl/Spor-o-aborcje/312239936-Bartlomiej-Wroblewski-Prawo-do-zycia-nie-tylko-dla-silnych.html
— PIOTR ZAREMBA O DWÓCH HAMLETACH: “Dwaj Hamleci: Krzysztof Szczepaniak i Przemysław Stippa są nie tylko najlepszymi teatralnymi aktorami roku 2019. Są artystami wiarygodnymi”.
https://polskatimes.pl/piotr-zaremba-dwoch-hamletow-czyli-oddajmy-teatr-aktorom/ar/c15-14676787
— URODZINY: Ryszard Legutko, Konrad Ciesiołkiewicz, Marcin Korolec, Ryszard Jarzembowski, W I DZIEŃ ŚWIĄT: Henryk Wujec, II dzień Świąt: Wojciech Misiąg, Błażej Parda, Martyna Trykozko, Kamila Łepkowska.