
PAD: Przywrócenie w Polsce sprawiedliwości, w znaczeniu przywrócenia w Polsce sprawiedliwych sądów jest bardzo trudne, ponieważ tam stary układ bardzo mocno się trzyma
– Przywrócenie w Polsce sprawiedliwości, w znaczeniu przywrócenia w Polsce sprawiedliwych sądów, jak widzicie państwo, jest bardzo trudne, ponieważ tam ten stary układ bardzo mocno się trzyma i nie chce pozwolić sobie na to, aby zabrać im przywilejów i tej władzy, do której doszli, nad ludźmi. Ale muszą zrozumieć, że ich praca to także służba dla RP, a przede wszystkim dla polskich obywateli i że to jest najważniejsze i że nie obywatel jest dla sądu, tylko sąd dla obywatela i że sędzia służy ludziom i RP. Tak, to jasno wynika z zasad polskiej Konstytucji, tylko państwo sędziowie nie chcą tej Konstytucji w ten sposób czytać. Na tym polega właśnie największy problem. Że niestety sami w ten sposób zaprzeczają, że są prawdziwą elitą polskiego społeczeństwa. Uzurpują sobie tę nazwę. Bardzo przykro mi jest to powiedzieć. Prawdziwa elita dba o interesy zwykłych ludzi, bo jest do tego zobowiązana. To właśnie dlatego może się nazywać elitą, że stanowi przykład dla innych. Pozytywny, a nie negatywny. Gdyby było inaczej, to ocena wymiaru sprawiedliwości, społeczna nie byłaby taka, z jaką się spotykamy, że zdecydowana większość Polaków fatalnie wyraża się o wymiarze sprawiedliwości, o tym jak on działa i o tym, czy polskie sądy są sprawiedliwe. Nigdy nie zrozumiem tego, jak sędziowie SN mogli orzekać w tym samym sądzie, w którym obok nich siedział sędzia, co do którego do dzisiaj możecie państwo wysłuchać w internecie, jak dyskutuje jak załatwić sprawę w SN. I taki człowiek orzeka razem z nimi i im to nie przeszkadza. Nie wyciąga się wobec niego żadnych konsekwencji, nawet w tym sensie koleżeńskim. A potem dziwią się, że ludzie nazywają ich kastą. A jakżeż to nazwać inaczej, jeżeli jest taka obrona niesprawiedliwie uzyskanych przywilejów w postaci ewidentnej nietykalności i niemożności wyciągnięcia jakichkolwiek konsekwencji i prawnych i dyscyplinarnych? Bo sami wobec siebie nie umieją żadnych konsekwencji wyciągnąć – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Nowym Mieście Lubawskim.
– To jest coś, czego jeżeli nie przerwiemy, to Polska nigdy nie będzie państwem sprawiedliwości. Nigdy. I zasada sprawiedliwości wyrażona w polskiej Konstytucji zawsze będzie zasadą pustą. Trzeba ją wreszcie wypełnić treścią, a wypełnienie jej treścią wymaga zmian. Dopiero po tych zmianach Polska naprawdę będzie mogła stać się państwem sprawiedliwym. Wielu ludzi na zachodzie Europy nie rozumie tego. Nie są w stanie zrozumieć tych procesów, ponieważ mają inną mentalność. Dla nich sędzia to niewyobrażalne, żeby dopuścił się czegoś takiego. Jest niewyobrażalne, żeby w internecie można było wysłuchać nagrań z propozycjami korupcyjnymi i kiedy rączka rączkę myje, że się sędziowie dogadują między sobą, jak będą sprawy załatwiali kolesiowsko. To coś niewyobrażalnego. Kiedy mówi się tym ludziom, że coś takiego w Polsce ma miejsce, oni w to nie wierzą. Mówią, że to niemożliwe. Tymczasem każdy może tego wysłuchać w internecie. Wystarczy sobie wpisywać w wyszukiwarce internetowej „korupcja w SN”. Jeżeli państwo macie wątpliwości, proszę sobie wpisać na swoich urządzeniach mobilnych, komputerach i posłuchać, o czym w 2014 roku rozmawiali państwo sędziowie na najwyższym możliwym poziomie władzy sędziowskiej. Ten system musi zostać zmieniony i do tego konieczne jest wsparcie ze strony państwa, zwykłych obywateli. Bo jeżeli tego wsparcia nie będzie, to nadal będziemy wszyscy razem żyli w tym postkomunistycznym systemie. Bo to są postkomunistyczne obyczaje, w których jest grupa nietykalnych, której nie wolno dotknąć, tak jak nietykalni byli przed 1989 rokiem. Chcieli żeby to wtedy zmienić i 30 lat cały czas trwa to samo. Czas na to, aby to się wreszcie skończyło. Jestem przekonany, że większość polskiego społeczeństwa, większość ludzi w Polsce tego właśnie oczekuje. Proszę, żebyście państwo wyraźnie o tym mówili. To chyba najważniejsza misja na najbliższe lata naprawy RP, obok poprawy tych zwykłych warunków bytowych ludzi. Proszę, żebyście państwo takie właśnie zmiany w RP wspierali – mówił dalej PAD.
Więcej z: Live

Błaszczak: Kosiniak-Kamysz włącza protokół „Polacy nic się nie stało”. Czy on jest poważnym człowiekiem?
„Polska nie może mieć dwóch polityk zagranicznych”. Szłapka o kulisach współpracy rządu z prezydentem w zakresie spraw zewnętrznych
