W najbliższym tygodniu Sejm ma zająć się projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, który w obecnej wersji zakłada, iż to minister sprawiedliwości wskaże sędziów SN, którzy nie przejdą w stan spoczynku – choć Zbigniew Ziobro w weekend nie wykluczył modyfikacji, co można odczytać jako zapowiedź jakichś ustępstw.

Już w niedzielę o 15:00 przed Sejmem odbędzie się manifestacja środowisk opozycyjnych przeciwko ustawie. Swój udział zapowiedzieli m.in. politycy PO i Nowoczesnej. Tego dnia ma odbyć się także okrągły stół partii i sił opozycyjnych, a wieczorem – protest przed Sądem Najwyższym, czyli milczący łańcuch światła.

W poniedziałek w Sejmie dojdzie do spotkania przedstawicieli opozycyjnych klubów i kół parlamentarnych, a także wysłuchania publicznego ws. ustawy o SN. Samo posiedzenie Sejmu rozpoczyna się we wtorek, ale dokładny termin I czytania nie jest jeszcze znany. Opozycja może mieć problem z wprowadzeniem gości, bo ograniczono wstęp na teren parlamentu.

Także w tym tygodniu KE zajmie się sytuacją w Polsce. Poza tym wizytę w Polsce złoży książę i księżna Cambridge, komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha kolejnych świadków – m.in. Mariusza Olecha, a komisja ustawodawcza zajmie się referendum edukacyjnym.

*****

Wizyta księcia Williama i księżnej Kate. W poniedziałek wizytę w Polsce złoży Jego Królewska Wysokość William Książę Cambridge i Jej Królewska Wysokość Catherine Księżna Cambridge. W planie jest m.in. spotkanie z Parą Prezydencką, udział w przyjęciu wydawanym przez Ambasadę Brytyjską, a także wizyta w Gdańsku.

Konsultacje opozycji. W poniedziałek o 11:00 w Sejmie ma dojść do spotkania przedstawicieli opozycyjnych klubów i kół parlamentarnych. Jednym z tematów będzie zapewne propozycja wspólnego blokowania procesu legislacyjnego projektu ustawy o SN, o czym mówili w ubiegłym tygodniu mówili politycy Platformy.

Wysłuchanie publiczne. W poniedziałek o 12:00 Platforma organizuje wysłuchanie publiczne dot. ustawy o Sądzie Najwyższym z udziałem autorytetów prawniczych, byłych sędziów TK i SN. Zapowiedział to na ostatniej konferencji Grzegorz Schetyna. Na wysłuchanie zaproszeni zostaną także posłowie opozycji. Nie wiadomo jednak, czy Platformie uda się wprowadzić gości do Sejmu, bo marszałek Kuchciński ograniczył wstęp na teren parlamentu.

Sejm o SN. Najprawdopodobniej już na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejm zajmie się wspomnianym projektem nowej ustawy o SN autorstwa PiS. Co więcej, poseł PiS Andrzej Matusiewicz nie wykluczył, że prace zostaną zakończone na tym posiedzeniu, czyli w 3 dni. “Technicznie może to się zmieści” – dodał. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, projekt zakłada, iż sędziowie SN przejdą w stan spoczynku, ale z wyjątkiem tych, których wskaże Zbigniew Ziobro. Posiedzenie rozpocznie się o 9:00.

Amber Gold. We wtorek o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Ireneusza Dylczyka, byłego dyrektora marketingu Jet Air oraz Mariusa Olecha. Dzień później w środę komisja przesłucha Andrzeja Korytkowskiego, byłego prezesa firmy Finroyal Service oraz Danutę Jacuk-Plichtę.

Wotum wobec Jurgiela. We wtorek Sejm ma zająć się wnioskiem PSL o odwołanie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Pierwotnie do rozpatrzenia miało dojść w ostatnim tygodniu, ale prace zostało odłożone z powodu debaty nad projektem Paliwo plus. Do głosowania dojdzie na tym samym posiedzeniu. Kilka dni temu komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała wniosek ludowców.

KE o Polsce. W tym tygodniu Komisja Europejska – na wniosek Jean-Claude Junckera – zajmie się sytuacją w Polsce w ramach procedury praworządności. Na środowym posiedzeniu kolegium komisarzy Frans Timmermans ma przekazać najnowsze informacje ws. dialogu prowadzonego z Polską. Rzeczniczka KE potwierdziła, że komisja będzie dyskutować na temat procedury praworządności, włączając w to wydarzenia z ostatnich dni.

Referendum edukacyjne. W środę o 14:00 komisja sejmowa ustawodawcza ma przygotować projekt uchwały na podstawie wniosku o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy reformy systemu oświaty.

Fot. Sejm