Prezydenckie weto wpłynęło do Sejmu

Dzisiaj do Sejmu – zgodnie z zapowiedzią – wpłynął wniosek prezydenta o ponowne rozpatrzenie nowelizacji ustawy o RIO. Zgodnie z regulaminem Sejmu ustawę, której podpisania odmówił prezydent, marszałek Sejmu kieruje do komisji, które rozpatrywały projekt ustawy przed uchwaleniem jej przez Sejm.

PAD w uzasadnieniu napisał m.in.:

„Zwracam się do Wysokiego Sejmu o rozważenie, czy możliwośc natychmiastowego odwołania wójta, rozwiązania zarządu powiatu lub województwa, jak też możliwość natychmiastowego zawieszenia organów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego – w zestawieniu ze zmianami projektu dokonanymi w trakcie prac sejmowych – nie stanowi nadmiernej ingerencji w działalność samorządu terytorialnego i nie godzi w istotę jego samodzielności”

Po rozpatrzeniu wniosku prezydenta komisje, do których wniosek ten został skierowany, przedkładają Sejmowi sprawozdanie. W sprawozdaniu tym komisje przedstawiają wniosek o ponowne uchwalenie ustawy w brzmieniu dotychczasowym bądź wniosek przeciwny.

Na posiedzeniu Sejmu przedstawiciel prezydenta przedstawia motywację wniosku o ponowne rozpatrzenie ustawy przez Sejm, a następnie poseł sprawozdawca przedstawia stanowisko komisji.

Aby odrzucić prezydenckie weto – czyli ponownie uchwalić ustawę – konieczna jest większość 3/5. PiS najpewniej nie znajdzie takiej większości. Jeżeli Sejm ponownie nie uchwali ustawy w dotychczasowym brzmieniu, postępowanie ustawodawcze ulega zamknięciu.