W marcu może zapaść decyzja o przedłużeniu kadencji Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Trybunał Konstytucyjny na wniosek prezydenta zbada nowelizację prawa o zgromadzeniach oraz – co niewykluczone – rozstrzygnie wniosek Zbigniewa Ziobro dot. wyboru 3 sędziów TK. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha m.in. małżeństwo P., a Sejm zajmie się projektem dot. wycinki drzew i wnioskiem o odwołanie ministra środowiska. Z kolei sejmowa komisja rozpocznie prace nad projektem dot. sieci szpitali, a wojewoda mazowiecki podejmie decyzję ws. warszawskiego referendum.
Donald Tusk. 9-10 marca odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, na którym może zapaść decyzja o przedłużeniu kadencji Donalda Tuska na 2,5 roku – choć w ostatnich godzinach pojawiają się doniesienia, że na szczycie może nie być nawet żadnego głosowania, bo druga kadencja Tuska rozstrzygnie się jeszcze przed nim. Taką informację podało TVN24. Kolejną RE zaplanowano na 25 marca – będzie to 60. rocznica podpisania traktów rzymskich. To ostatnie zaplanowane posiedzenie przed majem, kiedy byłemu polskiemu premierowi kończy się kadencja.
Trybunał Konstytucyjny. 24 marca Trybunał Konstytucyjny zbada nowelizację ustawy o zgromadzeniach z 13 grudnia ubiegłego roku. Ustawę pod koniec ubiegłego roku zaskarżył prezydent Andrzej Duda. Ustawa przed podpisaniem musi być badana w pełnym składzie, więc ewentualna blokada ze strony „starych” sędziów tylko pogłębi – zwłaszcza po ostatnich rozprawach – wrażenie, że TK nie działa. Ponadto – najprawdopodobniej przed 24 marca – Trybunał roztrzygnie wniosek Zbigniewa Ziobro o zbadanie zgodności z Konstytucją uchwały Sejmu z 26 listopada 2010 roku o wyborze 3 sędziów TK. Chodzi o sędziów Rymara, Tuleję i Zubika.
Amber Gold. 28-29 marca ma zostać przesłuchane małżeństwo P., twórców piramidy finansowej Amber Gold. Stosowną zgodę – według RMF FM – wydał już Sąd Okręgowy w Gdańsku. Przesłuchanie ma odbyć się w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W marcu komisja przesłucha także innych świadków – na 7 marca przed komisją stanie Waldemar Pawlak oraz Jarosław Mąka, byłego Dyrektora Departamentu Administrowania Obrotem Ministerstwa Gospodarki,
Wycinka drzew. – Do tej ustawy [o wycince drzew] zostanie wniesiona poprawka (…) Uniemożliwi wykorzystywanie tej ustawy, które miało miejsce ostatnio, tzn. wycinanie drzew w większych zespołach po to, żeby w bardzo prosty sposób tworzyć podstawy dla inwestycji – zapowiedział Jarosław Kaczyński na briefingu, dodając, że „tę sprawę będzie można podjąć na najbliższym posiedzeniu Sejmu”. Wszystko wskazuje na to, że parlament w ekspresowym tempie uchwali nowelizację. Posłowie bedą musieli rozpatrzyć także wniosek PO o odwołanie ministra środowiska, który jest już w Sejmie – 7 marca odbędzie się posiedzenie komisji w tej sprawie. W tym miesiącu zaplanowano dwa posiedzenia Sejmu: 8-10 i 22-24 marca.
Referendum warszawskie. 26 marca w Warszawie miało odbyć się referendum gminne ws. powiększenia miasta stołecznego. Wiele wskazuje, że ostatecznie w tym terminie do głosowania nie dojdzie. Do 9 marca wojewoda mazowiecki ma czas na podjęcie decyzji ws. zgodności z prawem uchwały o wspomnianym referendum. Jeżeli wojewoda unieważni uchwałę, to najprawdopodobniej rada Warszawy zaskarży tę decyzję do sądu. W takim wypadku jednak do referendum w marcu i tak nie dojdzie.
Komisja weryfikacyjna. W marcu parlament zakończy prace nad ustawą dot. powołania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Senat przyjmie ją na najbliższym posiedzeniu 2-3 marca. Senatorowie wprowadzą poprawki dot. umocowania statusu członków tej komisji. Dzięki temu członkowie komisji będą pełnić obowiązki sekretarzy stanu, ale nie w resorcie sprawiedliwości. Inna poprawka mówi, że członkowie Komisji powoływani przez Sejm w zakresie pełnienia obowiązków sekretarzy stanu wykonują zadania związane wyłącznie ze sprawowaniem funkcji w komisji. Po wprowadzeniu poprawek, ustawa trafi z powrotem do Sejmu. Posłowie przegłosują poprawki na najbliższym posiedzeniu 8-10 marca. Ustawa – po podpisaniu przez prezydenta – wejdzie w życie po 30 dniach. Następnie Sejm wybierze członków komisji.
Sieć szpitali. 8 marca na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbędzie się pierwsze czytanie projektu o sieci szpitali. Rządowa propozycja ma już numer druku i pod koniec lutego została skierowana do rozpatrzenia. Ustawa ma wejść w życie od 1 października, a nie od 1 lipca, jak planowano wcześniej. W trakcie prac w komisji dojdzie zapewne do zmian w projekcie – poprawki zapowiadał Jarosław Gowin, który zresztą złożył zdanie odrębne w trakcie posiedzenia rządu.
Fot. Facebook Donalda Tuska