Dalszy ciąg kryzysu parlamentarnego i zmiany dla mediów w Sejmie to dwa tematy, które zdominują najbliższe kilkanaście dni w polityce. W styczniu poznamy decyzje prezydenta Dudy ws. reformy edukacji oraz dwóch dużych agencji ratingowych ws. ratingu Polski, nazwisko nowego przewodniczącego PE – co może mieć wpływ na krajową politykę – oraz stanowisko części sędziów TK w sprawie tzw. dublerów. Ponadto w pierwszy wtorek miesiąca rząd przyjmie założenia polskiej polityki zagranicznej na 2017 rok, a 20 stycznia Donald Trump obejmie urząd nowego prezydenta USA.

*****

Kryzys parlamentarny. 11 stycznia to kluczowa data w tzw. kryzysie parlamentarnym Choć senackie komisje już w najbliższym tygodniu rozpoczną prace nad ustawą budżetową na 2017 rok, to dopiero w następną środę o 9:00 rozpocznie się posiedzenie Senatu ws. budżetu, a o 12:00 posiedzenie Sejmu. W praktyce tego dnia okaże się, czy konflikt zmierza do zaostrzenia, czy też będzie stopniowo wygasać. PiS będzie musiało podjąć decyzję, czy jest zdolne do kompromisu, a opozycja – do zakończenia okupacji sali sejmowej.

Zmiany dla mediów w Sejmie. Do 6 stycznia mają być przedstawione nowe propozycje zmian pracy mediów w parlamencie. Poprzednie plany marszałka Kuchcińskiego – zakaz kamer w większości miejsc oraz limit 2 dziennikarzy na jedną redakcję – spotkały się z powszechną krytyką, zarówno przedstawicieli mediów, jak i polityków PiS, a nawet prezydenta Dudy. Dlatego nowe propozycje przygotowuje marszałek Karczewski. Jak słyszymy, porozumienie ma być bardziej elastyczne, by zadowolić dziennikarzy.

Trybunał. W styczniu – jak zapowiedział sędzia Biernat w GW – “starsi” sędziowie przedstawią swoje stanowisko ws. 3 sędziów TK, tzw. dublerów. Ostatnie wydarzenia pokazały, że w Trybunale raczej nie dojdzie do dwuwładzy, natomiast sędziowie wybrani w poprzedniej kadencjach konsekwentnie nie będą akceptować obecności wspomnianych dublerów. Tak czy inaczej, kryzys konstytucyjny nie będzie już tak często wracać na żółte paski. W styczniu Sejm być może wybierze jeszcze nowego sędziego TK. Według medialnych doniesień, sędzia Wróbel chce odejść z Trybunału.

Nowy szef PE. 17 stycznia dojdzie do wyboru nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Kandydatem EPP na to stanowisko jest Antonio Tajani, a Socjalistów i Demokratów – Gianni Pittella. Decyzja EPP będzie mieć wpływ także na polską politykę – jeżeli następcą Schulza zostanie chadek, to trzy stanowiska w UE: szefowie RE, PE i KE będą pełnić politycy z nadania EPP. W przeszłości pojawiały się głosy – chociażby ze strony włoskiego rządu – że ”jeżeli szefem PE zostanie chadek, to otwiera się sprawa Donalda Tuska”.

Rating Polski. 13 stycznia dwie duże agencje ratingowe: Moody’s i Fitch wystawią zaktualizowane oceny wiarygodności kredytowej Polski. W ubiegłym roku obie agencje utrzymały rating naszego kraju na niezmienionym poziomie, natomiast Standard & Poor’s obniżyło długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu BBB+ z A-.

Reforma edukacji. W ciągu najbliższych dni prezydent Duda powinien podjąć decyzję w sprawie dwóch ustaw dot. reformy edukacji – Senat przegłosował reformę bez poprawek 16 grudnia. Trudno przypuszczać, by prezydent zdecydował się na zablokowanie jednej z ważniejszych zmian rządu PiS, choć w rozmowie z 300POLITYKĄ mówił: – Jeżeli chodzi o reformę edukacji, też ją obiecywałem. Ale ona musi być dobrze zrobiona. Tak, żeby nie doprowadziła do żadnych istotnych zaburzeń, jeżeli chodzi o sytuację dzieci.

Fot. Senat