Uelastycznienie zasady rozpatrywania spraw zgodnie z kolejnością ich wpływu (w większości spraw prezes TK będzie mógł dokonać zmiany w kolejności ich rozpatrywania), rezygnacja z udziału prezydenta w postępowaniu dyscyplinarnym, umożliwienie udziału Rzecznikowi Praw Obywatelskich we wszystkich postępowaniach przed TK, doprecyzowanie przepisów o wyborze wiceprezesa i prezesa TK – te zmiany do ustawy o TK zaproponowali dziś senatorowie. Zdaniem polityków PiS to zdecydowane wyciągnięcie ręki do opozycji i pójście na liczne ustępstwa.
Senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, przegłosowały dziś 23 poprawki dotyczące proponowanej przez większość parlamentarną ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. – 9 z tych poprawek ma istotną wartość merytoryczną – przekonywał w Sejmie polityk PiS Bartłomiej Wróblewski. To właśnie tych 9 poprawek zostało zgłoszonych 14 lipca przez ugrupowanie rządzące. I ostatecznie uzyskały one akceptację.
Dziś na połączonych senackich komisjach wycofano m.in. zapis, który zakładał, że zgoda prezydenta RP jest konieczna, by stwierdzić wygaśnięcie mandatu sędziego. Prezydent nie będzie uczestniczyć w postępowaniu dyscyplinarnym.
Zgłoszona dziś jako poprawka nr 9 zakłada, iż wskazane jest usunięcie formuły „co najmniej” w art. 16. ustawy, co zmienia jej brzmienie na następujące. „Prezesa i wiceprezesa Trybunału powołuje Prezydent Rzeczypospolitej spośród trzech kandydatów przedstawionych na każde stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne”. Wobec tego zapisu też bardzo głośno protestowali przedstawiciele opozycji w Sejmie.
Senatorowie rozszerzyli także we wtorek uprawnienia Rzecznika Praw Obywatelskich. Poprawka dotyczyła art. 28. Poprzez jego korektę umożliwiono Rzecznikowi udział w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Inną istotną poprawką jest ta, która rozszerza uprawnienia prezesa TK do wyznaczenia terminu rozprawy poza kolejnością, jeżeli uzasadnione jest to ochroną praw i wolności obywatela, bezpieczeństwa państwa lub porządku konstytucyjnego. Ta poprawka dotyczy art. 38 ust. 4 ustawy o TK. Zgłoszona przez PiS, zakłada modyfikację „kolejkowania”, czyli rozpatrywania spraw zgodnie z kolejnością wpływu.
Poprawki – zwłaszcza modyfikacja „kolejkowania” – będą argumentem PiS, że partia rządząca proponuje dalej idący kompromis, niż ten, który wcześniej proponowano w Sejmie.
W środę o 11:00 ustawą o TK zajmie się cały Senat. W czwartek projekt ma trafić do Sejmu.