Tusk: Widmo rozpadu prześladuje Europę. Wizja federacji nie wydaje się mi najlepszą odpowiedzią
Jak mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk w przemówieniu z okazji 40-lecia EPL w Luksemburgu:
„Mając obsesję na temat idei totalnej i natychmiastowej integracji nie zauważyliśmy, że zwykli obywatele Europy nie podzielają naszego entuzjazmu. Pozbawieni złudzeń dotyczących wielkich wizji, domagają się, byśmy radzili sobie z obecną rzeczywistością lepiej niż to robiliśmy do tej pory. Dziś euro-sceptycyzm czy nawet euro-pesymizm stały się alternatywą dla tych iluzji. I coraz głośniejsi są ludzie, którzy kwestionują samą ideę zjednoczonej Europy. Widmo rozpadu prześladuje Europę. Wizja federacji nie wydaje się mi najlepszą odpowiedzią. Musimy zrozumieć konieczność historycznego momentu. Jako szef Rady Europejskiej chcą rozpocząć otwartą i szczerą rozmowę na ten temat. 60-lecie Traktatów Rzymskich jest odpowiednią ku temu okazją”.
Jak mówił o różnicach w ramach EPL:
„Te różnice nie mogą oznaczać konfliktów. Jest miejsce w EPL na różne wrażliwości i różne taktyki, tak długo jak łączą nas wspólne wartości i wspólna strategia. Gdy spojrzeć na to obiektywnie, to nie ma konfliktu między ideą ścisłego poszanowania reguł Schengen i solidarności z uchodźcami. Dodatkowo, Europa potrzebuje mądrej syntezy tych dwóch wartości. Jeśli będziemy potrafili ją zbudować, to ludzie uwierzą, że będziemy poradzić sobie z tym czy innym kryzyem. Mówiąc otwarcie, albo zrozumiemy że wizję Viktora i Angeli są ze sobą kompatybilne i tylko razem dostarczają pełnej odpowiedzi [na kryzys], albo ludzie poszukają innych, bardziej radykalnych i brutalnych recept na jego rozwiązanie. Musimy podkreślać to co nas łączy, nie to co dzieli. Dlatego powinniśmy powstrzymywać się przed przesadną retoryką, bo przesada – niezależnie od kierunku – to ciężki grzech w polityce”.
Jak zakończył:
„Jeden z naszych wielkich moralnych autorytetów, Jan Paweł II powiedział, że Solidarność to nigdy nie oznacza działanie jednego przeciwko drugiemu, to zawsze jest działanie jednego razem z drugim. Gdy jest się Chrześcijańskim Demokratą, to warto słuchać czasami Papieża”
Całe przemówienie jest dostępne na stronach RE.