Szydło: Trzeba zastanowić się, czy wyciągnęliśmy wnioski z lekcji, którą dała nam Solidarność
Jak mówiła Beata Szydło w KPRM, na uroczystości nadania Sali Kolumnowej imienia Anny Walentynowicz:
„Przypominamy sobie te dni, kiedy władza ze strachu przed utratą przywilejów stanęła przeciwko obywatelom. Użyto środków okrutnych, ale jednocześnie ten dzień kojarzy się nam wszystkim z tymi bohaterami, którzy nie dali złamać ducha, którzy nie dali się stłamsić, którzy stanęli w obronie tego wszystkiego, co niósł ruch solidarności, wolności, demokracji i przede wszystkim poczucia godności obywateli. Bo to wtedy wszystkim chodziło. Byśmy Polacy poczuli się wolni, sprawiedliwie rządzeni, ale przede wszystkim byśmy mieli poczucie godności”
Dalej mówiła:
„Trzeba pamiętać o tamtych chwilach, o bohaterach, o ludziach, którzy wówczas nie ugięli się. Ale trzeba też dzisiaj zastanowić się, czy wyciągnęliśmy wnioski z tej lekcji, które dała Polsce „Solidarność”. Czy dobrze odrobiliśmy tę lekcję, która dała nam „Solidarność” w roku ’80 i ’81. Czy potrafiliśmy te ideały, o których wówczas mówiono wcielić w życie. Czy coś nam po drodze nie zagubiło się? Czy nie zapomnieliśmy o czymś? Czy nie straciliśmy z horyzontu ludzi, których wówczas, narażając swoje życie, los swój, swoich rodzin i swoje kariery, często skazując się na to, że przez wiele lat nie będą mogli normalnie, godnie i spokojnie żyć? Czy nie zapomnieliśmy o tych ludziach?”
Czy ten czas po 1989 roku, ta nowa Polska, z której tak się cieszymy, z której jesteśmy dumni, ale czy ta Polska nie zapomniała o tych, którzy być może nie potrafili w tak łatwy sposób przystosować się do nowej rzeczywistości? Nie potrafili skorzystać z tych czasów transformacji”