Ponad połowa kandydatów do Sejmu to mężczyźni: zajęli 75 proc. „jedynek”, 71 proc. „dwójek” i 65 proc. „trójek”. W wyborach startuje 385 posłów i 87 senatorów. Wśród kandydatów do Sejmu najwięcej jest nauczycieli, przedsiębiorców i ekonomistów. Analiza MamPrawoWiedziec.pl.
Spośród 7 896 kandydatów do Sejmu i 425 do Senatu, których zarejestrowała Państwowa Komisja Wyborcza, wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Posłów – w 41, a senatorów – w 100 okręgach wyborczych. Oznacza to, że na karcie do głosowania zobaczymy od 370 (w Warszawie) do 119 (w Koszalinie) nazwisk kandydatów do Sejmu i od 2 do 8 – do Senatu.
Ubiegający się o mandat wystartują z 17 komitetów, 8 z nich wystawia listy we wszystkich okręgach do Sejmu. Najwięcej kandydatów pojawi się na listach Prawa i Sprawiedliwości (919), następnie Polskiego Stronnictwa Ludowego (917) i Platformy Obywatelskiej (916). Z list Zjednoczonej Lewicy wystartuje 907 osób, z Partii KORWiN – 899, z Nowoczesnej Ryszard Petru – 859, a z komitetu Kukiz’15 – 840. Najmniej nazwisk znalazło się na listach Partii Razem (573).
W skład koalicji Zjednoczonej Lewicy wchodzą kandydaci z 10 ugrupowań: Socjaldemokracja Polska, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Partia Demokratyczna – demokraci.pl, Polska Partia Pracy – Sierpień 80, PPS, SLD, SD, TR, UP i Zieloni.
Ponad tysiąc kandydatów (1072) wystartuje z komitetów, którym nie udało się zarejestrować list w całym kraju. Mniejszość Niemiecka związała swój komitet tylko w jednym okręgu (Opole – 21 ubiegających się o mandat). Tak samo ruch społeczny Obywatele do Parlamentu (Warszawa – 19 chętnych). Zjednoczeni dla Śląska wystawili 41 kandydatów w dwóch okręgach (w Rybniku i Katowicach).
Prawie połowa (48 proc.) wszystkich kandydatów należy do partii politycznych. Najwięcej członków ugrupowań znajduje się na listach Partii Razem (83 proc.), natomiast najmniej, bo tylko 9 (1 proc.) osób – na listach Nowoczesnej (6 z Nowoczesna.pl, po jednej z Partii Kobiet, PO oraz PSL). Do ugrupowań politycznych należy 39 proc. kobiet i 54 proc. mężczyzn.
Komitet Kukiz’15 zaprosił na listy członków 11 różnych formacji politycznych: Samoobrony, Demokracji Bezpośredniej, Kongresu Nowej Prawicy, Partii Libertariańskiej, Polski Razem Zjednoczonej Prawicy, Ruchu Narodowego, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, Stronnictwa Pracy, Unii Polityki Realnej i Wspólnoty.
Większość posłów i senatorów znów kandyduje
Ponad połowa (58 proc.) kandydatów do Sejmu to mężczyźni: zajęli 75 proc. „jedynek”, 71 proc. „dwójek” i 65 proc. „trójek”. Najwięcej kobiet znalazło się na listach: Nowoczesnej w Koszalinie (62 proc.), PO w okręgu podwarszawskim (58 proc.) i PSL w Częstochowie (57 proc.). Kobiety stanowią 14 proc. startujących do Senatu.
Wśród osób, które ubiegają się o mandat poselski, najwięcej jest nauczycieli (663), przedsiębiorców (658) i ekonomistów (546). Na listach Nowoczesnej prym wiodą ekonomiści (14 proc. kandydatów tego ugrupowania), na listach komitetu KORWiN – przedsiębiorcy (17 proc.). Najwięcej nauczycieli jest na listach PO (14 proc.).
385 posłów i 87 senatorów ubiega się o mandat ponownie. 15 posłów kandyduje do Senatu, a 9 senatorów do Sejmu. Wśród startujących jest jeden europarlamentarzysta – Janusz Korwin-Mikke i 2 prezydentów miast: Anna Milczanowska (Radomsko) i Tadeusz Ferenc (Rzeszów).
Kto otwiera listy?
984 kandydatów do Sejmu wystartuje z pierwszych 3 miejsc 8 ogólnopolskich komitetów. Na czołówkach list (pierwsza trójka) znaleźli się przede wszystkim byli i obecni parlamentarzyści i samorządowcy – 401 liderów zasiadało na stanowisku posła, senatora lub europarlamentarzysty. Obecnie te funkcje sprawuje 227 z nich. Wśród posłów 81 kandyduje z list Prawa i Sprawiedliwości, 72 – z Platformy Obywatelskiej, 35 – ze Zjednoczonej Lewicy, a 27 – z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
364 kandydatów z pierwszych trójek ma doświadczenie w pełnieniu funkcji samorządowych: radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województw. Część z nich sprawuje te funkcje obecnie: 45 jest radnymi sejmików wojewódzkich, 35 – radnymi miast, 15 – radnymi powiatowymi, 3 – radnymi gmin, 3 – burmistrzami, 3 – marszałkami województwa, 2 – wójtami, a jeden prezydentem miasta. 134 kandydatów z miejsc 1–3 pracowało jako urzędnicy samorządowi. Najwięcej, bo 39, z list PO i PSL.
154 kandydatów z miejsc biorących pracowało w administracji centralnej i pełniło funkcję ministra, sekretarza stanu lub wojewody – 55 piastuje którąś z tych funkcji obecnie, w tym 11 ministrów rządu Ewy Kopacz: Borys Budka, Andrzej Halicki, Joanna Kluzik-Rostkowska, Adam Korol, Teresa Piotrowska, Grzegorz Schetyna, Tomasz Siemoniak oraz Marian Zembala z list Platformy Obywatelskiej oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, Janusz Piechociński i Marek Sawicki z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Premier Ewa Kopacz po raz pierwszy jest liderem listy w Warszawie. Wśród „jedynek” 225 osób pracowało w organizacjach społecznych – stowarzyszeniach, fundacjach lub ochotniczych strażach pożarnych.
Współpraca Julia Strojnowska, MamPrawoWiedziec.pl