— LIVEBLOG 300POLITYKI – NAJWAŻNIEJSZE RELACJE Z DNIA:
https://300polityka.pl/live/2015/10/21/
— COWIECZORNY KOMENTARZ DNIA 300POLITYKI DLA GAZETA.PL:
— SUKCES MAŁYCH PARTII: Wtorkowa debata wszystkich liderów okazała się sukcesem małych partii. Mimo powszechnego entuzjazmu dla Adriana Zandberga, reprezentującego nieistniejące dotąd w szerszej świadomości ugrupowanie Razem, jest mało prawdopodobne, by jego sukces dał partii szansę na cokolwiek więcej niż głosy warszawskiej elity.
— AGRESYWNY TON PO: Publiczna sympatia dla małych graczy rozmija się z bardziej agresywnym tonem PO. Ewa Kopacz apeluje do sympatyków mniejszych partii o nie marnowanie głosu.
— CORAZ BARDZIEJ NERWOWA KAMPANIA: Kampania staje się coraz bardziej nerwowa. Bez względu na okoliczności, PiS traci na samym fakcie uczestnictwa w przepychankach przed budynkiem telewizji.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,147565,19061481,wyborylive-kopacz-o-szydlo-moze-okazac-sie-intelektualnym.html
— LOKALNA KAMPANIA SCHETYNY ZUPEŁNIE W INNYM STYLU, NIŻ CENTRALNA KAMPANIA PO: Najbardziej zapadający zwrot to „zrobię wszystko, żeby” – bardzo dobrze pokazujący to, że Schetyna chce pokazać w tej kampanii determinację „do-era”, załatwiającego konkretne sprawy, a nie osoby motywowanej tylko tradycyjnym sporem politycznym.
https://300polityka.pl/news/2015/10/21/seria-spotow-lokalnych-schetyny-pokazuje-zupelnie-inny-styl-kampanii-niz-przyjela-platforma-ogolnopolsko/
— OSTATNIA KONWENCJA PIS JUTRO W TYM SAMYM MIEJSCU GDZIE KAMPANIĘ KOŃCZYŁ DUDA: https://300polityka.pl/news/2015/10/21/pis-z-ostatnia-konwencja-w-kampanii-w-tym-samym-miejscu-co-przed-wyborami-prezydenckimi/
— MICHAŁ ŻEBROWSKI W FINALNYM SPOCIE RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO: https://300polityka.pl/news/2015/10/21/michal-zebrowski-w-ostatnim-spocie-trzaskowskiego-wszyscy-mowia-zaleje-cie-taka-fala-hejtu/
#FPF:
— EWA KOPACZ O UCHODŹCACH: Polska przyjmie 7 tys. uchodźców, nic się w tej sprawie nie zmieni.
— O ZAMIESZANIU W TVP PRZED I PO DEBACIE ORAZ ATMOSFERZE W SZTABACH PIS I PO: Sądziłam, że wtedy gdy idzie się do studia telewizyjnego, gdy rozmawia się o poważnych sprawach, musi być cicho i spokojnie. Na dole, przed budynkiem TVP, było dużo naszych ludzi, a pokazano tylko moment, kiedy wychodziliśmy ze studia. Myślałam, że w studio i w budynku musi być atmosfera dostojności. Nasi oponenci naruszyli tę zasadę. Ale skoro było na to przyzwolenie, to nie mogliśmy być gorsi.
— O SWOIM PROGRAMIE: Trudno było mi z pozycji marszałka Sejmu wpływać na decyzje. Ja rządzę od roku (…) Przez 7 lat walczyliśmy z kryzysem. Mój program będzie realizowany – program realny i prawdziwy – który mówi, żeby beneficjentem dobrych zmian, pędzącej gospodarki, byli ci, którzy przez ostatnie 8 lat zaciskali pasa i pomogli odbudować nam finanse publiczne. Bo to właśnie oni godzili się na to, by pieniądze w tych trudnych czasach przeznaczać na restrukturyzację, budowę dróg, autostrad, instytucje… A nie było [przez ostatnie lata] pieniędzy na podwyżki. I to było świadome działanie. I ja za to wszystkim Polakom dziękuję. Dzięki temu dogoniliśmy Zachód.
— PEK O “BILIONIE” KACZYŃSKIEGO: Pan prezes Kaczyński trochę się rozpędził. Nasze PKB to 1 bilion 800 mld. Jeśli już prawie nasze PKB Kaczyński stawia na szali, i mówi, że to będą te pieniądze, za które on będzie chciał realizować swoje obietnice, to powodzenia. To mówię: Chyba trochę gościu przesadziłeś.
— O POLITYCE ZAGRANICZNEJ PIS: Polityka PiS będzie przynosiła problemu UE. Właśnie przez taki upór.
— O KŁANIANIU SIĘ MERKEL: Ja się nie kłaniam pani Angeli Merkel, stawiam stanowisko polskie twardo. Tak jak w sprawie uchodźców.
— O TAŚMACH: Jeśli kolejne odsłony taśm pojawiają się przed ważnymi rozstrzygnięciami, to chyba nie ma złudzeń, kto w tym ma interes. Na pewno nie Platforma. Tym się gra.
— O KACZYŃSKIM: Jest bardzo mocno zakompleksiony.
— O PIS: Mówią o Polsce w ruinie. Albo są ślepi, albo są zamknięci pod kloszem i widzą to, co chcą widzieć. Dziś mamy Polskę nowoczesną, nie Polskę średniowiecza.
— O SWOICH ROZMOWACH Z LUDŹMI: Rozmawiamy z tymi ludźmi równie intensywnie, nie tylko wtedy, kiedy są kamery. Rozmawiam z nimi na ulicy, w sklepikach, w supermarketach. I nie mam wrażenia, że oni mówią nam, że jesteśmy oderwani od rzeczywistości. Mam wrażenie, że mogłabym z tymi ludźmi rozmawiać godzinami, a i oni nie czują się zniechęceni, żeby rozmawiać ze mną. Potrafię rozmawiać i słuchać.
— O RELACJACH Z PAD: To prezydent wszystkich nas. Ja na prezydenta Dudę nie głosowałam, mówię to uczciwie, ale go szanuję, bo to nasz prezydent. I ten prezydent mówi dziś: „ja nie spotkam się z rządem”. Ten rząd też został demokratycznie wybrany, bo ja nie przyszłam z ulicy. Uważam, że nie byłoby w tym nic złego – zwłaszcza, gdy premier jedzie na negocjacje do Brukseli – żeby się spotkać w ramach Rady Gabinetowej. To była moja uprzejma prośba. Spotkałam się z milczeniem. Jest jeden jedyny sposób, żeby uwolnić prezydenta Dudę od wpływów PiS-u. Jeśli on zostanie uwolniony z tych pętli pisowskich, to on – gwarantuję panu – będzie prezydentem wszystkich Polaków.
*****
#TO BYŁ DZIEŃ POLSAT NEWS:
— MARCIN MASTALEREK O PRZEPYCHANKACH W BUDYNKU TVP: Byliśmy przepychani, szarpani. Nawet pani Barbara Nowacka potwierdziła dziś przecież, że te osoby, które tam się znajdowały – z ochrony – zachowywały się agresywnie. A po debacie, na oczach premier Kopacz, jakiś goryl – na pewno nie nazwę go funkcjonariuszem BOR, bo to obraża tę służbę – zaczął przepychać pracownicę klubu PiS, i ta pracownica zwróciła się do premier: “Pani nie zareaguje? Pani mówi o prawach kobiet? I pani na to pozwoli?” I wtedy pani premier Kopacz nic nie zrobiła. A wszyscy widzieli, jak w pierwszy dzień, po przegranej przez PEK debacie, policja zajmuje się Szydłobusem. A następnego dnia są przepychanki. To jest jakaś kpina.
— MICHAŁ SZCZERBA DO MASTALERKA: Wtargnęliście taranem za panią Szydło. Ja, jako poseł, musiałem jak każdy przejść przez bramki. Osoby, które nie są posłami, funkcjonariuszami, próbowały wtargnąć na teren budynku TVP, w sytuacji, kiedy miała być zapewniona ochrona.
— SZCZERBA O KRZYSZTOFIE ŁAPIŃSKIM: Ten pan, który wchodził, ten pracownik Kancelarii Premiera, zastępca sekretarza PiS-u, nie jest posłem. Próbował wejść bez kontroli.
— MASTALEREK: Wątpię, żeby kolega Krzysztof Łapiński chciał przyjść do Kancelarii Premiera. Gwarantuję panu, że on by z wami nie chciał pracować.
*****
WIADOMOŚCI TVP
— DEBATA LIDERÓW – w materiale Kamila Dziubki fragmenty wczorajszej debaty.
— WYPOWIEDŹ PEK W DEBACIE O NORD STREAM 2: Dzięki temu, że dziś jest unia energetyczna, w której Polska jest bardzo mocna, Nord Stream 2 nie będzie wybudowany.
— DZIUBKA: Debatę oglądało w sumie 6,5 mln widzów.
— EMOCJE W KAMPANII – materiał Magdaleny Karpińskiej: PiS zarzuca, że ochrona brutalnie blokowała drogę ich młodzieżówce, mimo że kamery rejestrowały nieco inny obraz. Zarzuty padają i wobec TVP, i wobec ochrony, i wobec Ewy Kopacz. Ewa Kopacz liczy z kolei, że to Krzysztof Łapiński – polityk PiS – przeprosi za swoje zachowanie. Oto, co zarejestrowały kamery telewizje. Widać, jak Krzysztof Łapiński rusza z pięściami na ochroniarza. On sam nie ma sobie nic do zarzucenia. W budynku ponownie dochodzi do szarpaniny z jego udziałem.
— KARPIŃSKA DALEJ: Dziennikarze pytają dziś, dlaczego młodzieżówka PiS nie poddała się kontroli. Szef sztabu PiS żąda w piśmie do TVP wyjaśnień.
— W MATERIALE ODPOWIEDŹ – FRAGMENTY KOMUNIKATU – TVP NA ZARZUTY PIS.
— KONKLUZJA KARPIŃSKIEJ: Żaden inny sztab poza PiS nie zgłaszał zastrzeżeń do organizacji wczorajszej debaty.
— NOWY TALENT POLITYCZNY – materiał Justyny Dobrosz-Oracz: Mówi się o efekcie Zandberga. Trochę na kredyt. Ale na pewno przebił się w debacie 8. Okazał się sprawniejszy retorycznie niż starzy liderzy. Nie przedstawił genialnej recepty, ale mówił z zaangażowaniem. Może być pewnym zagrożeniem dla ZL i Kukiza. W ostatnim czasie pojawiło się trochę nowych twarzy.
— ALEKSANDER SMOLAR: Objawił się nowy talent polityczny w atmosferze zużycia.
— WIATR W ŻAGLE PARTII RAZEM – materiał Elżbiety Byszewskiej: EK pokazuje dwie drużyny – jedną wyciętą z kartonu. Na 5 dni przed wyborami PO ciągle ostrzega prze PiSem. W końcówce kampanii, JK podkreśla, że rządy PiS to spokój na linii prezydent – premier. O głosy niezdecydowanych walczą pozostałe partie. Liderka ZL przestrzegała przed głosami oddanymi na PO. Wiatru w żagle nabiera partia Razem. Liderzy mniejszych partii w jednym są zgodni: głosowanie na duże partie nie ma sensu.
*****
WYDARZENIA POLSATU
— I CO DALEJ? – zapowiedź Jarosława Gugały: Podczas telewizyjnej debaty 8 ogólnopolskich komitetów wyborczych politycy odpowiadali na pytania o gospodarkę, sprawy społeczne, politykę zagraniczną oraz wizję ustroju państwa. W debacie wzięły również udział liderki Platformy i PiS-u, których debata odbyła się dzień wcześniej. Kępka:
— GRZEGORZ KĘPKA: Liderki sondaży nie zaskoczyły. Powtarzały propozycje wielokrotnie składane w toku kampanii. Inicjatywa należała do mniejszych partii.
— KĘPKA DALEJ: To była ważna, interesująca i potrzebna debata. Szkoda, że tylko jedna i że tak późno. Ale mimo to jej przebieg może wpłynąć na wynik wyborów.
— ARGUMENTY I SIŁA – zapowiedź Gugały: Komitety wyborcze analizują dziś przebieg debat. Komentatorzy w większości uznają, że małe partie lepiej wykorzystały wczorajszą debatę. Nie tylko w studiu atmosfera była bardzo rozgrzana. Przed studiem doszło do przepychanek zwolenników PiS-u z ochroną oraz słownych potyczek między młodzieżówkami.
— KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI: Sztab Beaty Szydło nie mógł się dostać, mimo że posiadaliśmy stosowne identyfikatory.
— AGNIESZKA MILCZARZ: PO przygotowała film z udziałem Krzysztofa Łapińskiego, typowanego na rzecznika rządu Beaty Szydło. Dziś kandydatka na premiera wspierała Łapińskiego w Pile.
— MILCZARZ DALEJ: Każda debata w kampanii jest wartością dodaną. Ta wczorajsza pokazała, że powinno być ich więcej.
— WIELCY I MNIEJSI – zapowiedź Gugały: Większość komentatorów podkreśla, że to nie był dobry dzień liderek największych partii PO i PiS-u. Lepiej wypadli przedstawiciele PSL-u, Nowoczesnej i Lewicy. Najwięcej emocji wzbudzili Janusz Korwin-Mikke oraz Paweł Kukiz, a bardzo dobre wrażenie zostawił przedstawiciel nisko notowanej Partii Razem Adrian Zandberg.
— AGNIESZKA MOSÓR: Dobry występ małych partii to problem przede wszystkim dla Platformy, bo to od niej mogą uciec rozczarowani wyborcy.
— MOSÓR DALEJ: Telewizyjna debata ośmiu powinna być przestrogą dla politycznej ekstraklasy. Bo druga, a nawet trzecia liga szybko się uczy.
— W DRODZE PO GŁOSY – zapowiedź Gugały: Kampania po debatach toczy się dalej. Stawka tych wyborów jest wysoka. PiS walczy o pełnię władzy. Im mniej partii wejdzie do Sejmu, tym większe szanse partii Jarosława Kaczyńskiego. PO walczy o jak najlepszy wynik i możliwość stworzenia koalicji. Inne partie balansują na granicy progu wyborczego. Sondaże pokazują, że do Sejmu mogą wejść zarówno tylko 2, jak i 7 partii.
*****
FAKTY TVN
— MAŁE UGRUPOWANIA W NATARCIU – zapowiedź: Trzy dni przed wyborami małe ugrupowania pokazały, że na dużych partiach polityczny świat się nie kończy.
— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Każdy ogłosił sukces. Gadżet Petru mógłby być bardziej widoczny. Nowacka nie miała łatwego zadania mając obok lidera partii Razem. Na karb emocji można zrzucić, że użyła hasła wyborczego PiS-u o dobrej zmianie. Kukiz i Korwin, walczący o ten sam elektorat ciągle się ze sobą zgadzali. Najbardziej emocjonujący był fragment dotyczący uchodźców. Mali zdawali sobie sprawę, że mogą odebrać głosy liderów.
— EMOCJE SIĘGAJĄ ZENITU – zapowiedź: Finał kampanii to ogromne emocje. Przed wtorkową debatą młodzi działacze Prawa i Sprawiedliwości wdali się w przepychankę z ochroniarzami, którzy pilnowali porządku przed budynkiem telewizji. Poszło o procedury kontroli i bezpieczeństwa. Kandydatka partii na premiera Beata Szydło zarzuciła, że była to prowokacja.
— JAKUB SOBIENIOWSKI: Jakość zdjęć jest na tyle dobra, że widać kto, co robił podczas wchodzenia do budynku. Specjalnie zaznaczone są fragmenty z udziałem rzecznika Beaty Szydło. Dzisiaj Beata Szydło udzieliła mu osobistego wsparcia. Politycy PiSu te zajścia nazywają prowokacją.
— PLATFORMA CHCE ODZYSKAĆ KONTROLĘ WE WŁASNYCH SZEREGACH – zapowiedź: Platforma Obywatelska próbuje odzyskać kontrolę – nie tyle w sondażach, co we własnych szeregach. W Gdańsku – konwencja partii z udziałem premier Ewy Kopacz. Czy PO będzie jak jedna pięść?
— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: PO ma coraz mniej czasu. Te zdjęcia mają zatrzeć złe wrażenie.
— PEK do GS na konwencji: Grzegorz zapraszam cię.
— DALEJ KKZ: Te zdjęcia mają zatrzeć złe wrażenie, że niektórzy politycy kwestionowali w ostatnich dniach prace sztabu. Liderzy mają przekonać, że zależy im na zwycięstwie. To ma być wielka manifestacja zwycięstwa.
— TOMASZ SIEMONIAK: Wiosna pokazała, że sondaże są zmienne.
— DALEJ KKZ: PO musi odrabiać straty, bo dwie debaty z udziałem EK nie dały jej spodziewanego zwycięstwa. Sztab odrobił lekcję z poniedziałku, premier nie przyszła już osamotniona.
— KOLENDA O KOPACZ: EK wyróżniał kolor marynarki, ale wśród dyskutujących nie było widać jej przewagi. Premier powtórzyła przekaz PO na ostatnie godziny kampanii. Wygląda na to jakby PO tylko myślała tu inaczej postraszyć PiS-em. PO też przestrzega przed głosowaniem na małe partie.
— KONKLUZJA KKZ: PO musi mobilizować zwolenników, bo na nowych wyborcach już raczej nie ma szans.
— ADRIAN ZWANY OBJAWIENIEM – zapowiedź: Adrian Zandberg – lider Partii Razem. Do wtorku był najmniej znany spośród liderów wszystkich komitetów wyborczych. Podczas debaty mówił konkretnie, sprawnie i z zaangażowaniem. Rzadko na scenę polityczną wchodzą młodzi liderzy, których przyjemnie się słucha nawet, jeśli się z nimi nie zgadza. Kim jest Adrian Zandberg i jakie hasła niesie na sztandarach jego partia?
— MACIEJ KNAPIK: Zwrócił uwagę innych polityków (wypowiedzi EK, Kukiza). Chcą skończyć z przywilejami podatkowymi dla najbogatszych, chcą nawet 75% podatku. Ma być równość.